شنبه, 21 دی 1398 ساعت 13:29
کد خبر: 66119

اطلاعات تکميلي

  • دکتر عزت الله جعفری ، مدرس دانشگاه:

سیاست زدگی به اقتصاد کشور لطمه زده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روح اله عبدالعلی زاده/ تبریز

دکتر عزت الله جعفری ، سال 1335 در یک خانواده مذهبی در شهرستان میانه متولد شد و در سال 1354 با دیدن اولین عکس امام (ره) شیفته راه معمار کبیر انقلاب شد و بعد از سالها فعالیتهای مختلف فرهنگی ، در زمان جنگ به فرمان حضرت امام لبیک گفت و با حضور در جبهه های جنگ ، در عمل هم وفاداری خود به امام و انقلاب را ثابت کرد.

حضور در عملیاتهای مهمی همچون عملیات محمد رسول الله ، عملیات بیت المقدس و ... در کنار فرماندهانی همچون شهید متوسلیان باعث شد که سردار جعفری روز به روز برای حضور در عرصه های مختلف پخته تر شوند.
وی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، در سپاه پاسداران و در عرصه های مختلف مشغول فعالیت شد که از مهمترین آنها می توان به ؛ فرمانده تیپ توپخانه و موشکی نیروی زمینی سپاه، / مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی،/ رئیس ورزش3گانه استان و ...‌ اشاره کرد. البته مردم آذربایجان شرقی ، سردار جعفری را بیشتر در قامت رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در استان آذربایجان شرقی ، که در آنجا اقداماتی کم نظیر انجام داد بیشتر می شناسند.
عزت الله جعفری در عرصه های علمی هم فردی موفق و تلاشگر هست و علاوه بر اینکه دکتری خود را در رشته مدیریت استراتژیک کسب و کار اخذ کرده است ،
کارشناس ارشددفاعی و جغرافیای سیاسی،/ متخصص مدیریت استراتژی و صاحب مقالات مختلف علمی و کتابهایی در زمینه دفاع مقدس است.
همین سوابق اجرایی و علمی بهانه ای شد تا گفتگویی با دکتر عزت الله جعفری به عنوان مدرس دانشگاه داشته باشیم که در ادامه می خوانید :
**به دلیل اهمیت مسائل اقتصادی اجازه بدهید اولین سؤال را در همین زمینه داشته باشیم ، مستحضر هستید که کشور ، به لحاظ اقتصادی در شرایط بسیار حساسی قرار دارد و مردم به خصوص دهک های پایین جامعه به شدت از این اوضاع رنج می برند ، شما به عنوان یک فرد انقلابی و علمی چه راهکارهایی را برای این شرایط اقتصادی مناسب می دانید ؟
راهکار موجود است اما متأسفانه عملیاتی نمی شود، اقتصاد مقاومتی دوای درد این اقتصاد است و نمونه بارز آن کشور چین که با همین الگوی اقتصاد مقاومتی به یک ابر قدرت اقتصادی دنیا تبدیل شده است.
یکی از عوامل اصلی این شرایط واردات بی رویه است که ما در اقتصاد آن را قاچاق قانونی می نامیم. که دلیل اصلی این وضع وجود رانت های وارداتی است که اغلب  نصیب آقازاده ها و سلاطین مختلف (سلطان موز-شکر-برنج و ... ) می شود و این شرایط ضربه ی مهلکی به تولید کشور وارد می کند.
اگر واردات بی رویه در کشور همچنان تداوم داشته باشد باید درب همه مراکز تولیدی کشور را تخته کنیم و کارگران بیشماری هم از کار اخراج شوند. در این راستا باید قوانین محکمی در این زمینه تصویب شود.
همچنین باید روحیه زمان جنگ را به مسئولین اجرایی کشور تزریق کنیم همانطور که در آن زمان با دست خالی و امکانات کم پیروز میدان جنگ شدیم ، الان هم میتوان کارهای بزرگی کرد.
علاوه بر اینها مبارزه جدی با چپاول گران بیت المال،رانت خواران، اجرای جدی قانون ازکجا آوردی وحمایت معنوی از قوه قضائیه که استارت این قانون را زده ودرحال اجرای آن است، برگرداندن ثروتهای نامشروع و ثروتهای ملی که دست عده معدودی هست، اجرای سیاست های کلی وجزئی نظام وکشور براساس گام دوم مدنظر رهبر فرزانه انقلاب و ... هم از دیگر راهکارهای بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.
** گفتید اقتصاد مقاومتی، آیا می شود که در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟ چرا که بعضی ها این الگوی اقتصادی را انزوای اقتصادی تلقی می کنند؟
همانطور که عرض کردم اقتصاد مقاومتی نیاز امروز اقتصاد کشور است. اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نیست، بلکه مدنظر شکوفایی اقتصادی و رفاه آسایش برای مردم و مردمی کردن اقتصاد است.
مردمی کردن اقتصاد به منظور حمایت از تولید ملی به یک عزم و نهضت ملی نیاز دارد. از جمله مصادیق مردمی کردن اقتصاد؛ خرید و مصرف کالای ایرانی، حمایت جدی از کارآفرینان، کمک به تحقیق و توسعه، حمایت فراگیر از فناورهای نوین و حمایت از استارت آپ های اقتصادی کسب و کار و دانش بنیان است.
بطور خلاصه باید هم تولید و هم مصرف با عزم و اراده مردم انجام گیرد. و دولت بایستی نقش حمایت کننده را ایفا کند.
** با توجه به اینکه مدرس دانشگاه و دارای مدرک دکتری مدیریت استراتژیک کسب و کارهستید ، به نظر شما چه راهکاری هایی برای بهبود فضای کسب و کار ، رونق تولید و حمایت از مشاغل دانش بنیان وجود دارد؟
ابتدا باید عرض کنم که با وجود اینکه کشورمان در مراتب علمی جزو ۱۰ کشور اول دنیا است، متاسفانه تا به امروز نتوانسته‌ایم علم سرشار جوانان کشور را به‌سمت صنعت هدایت کنیم و پیشرفت اقتصادی را شاهد باشیم.
لذا عدم میسر شدن تبدیل علم به ثروت در کشور ما ریشه در عدم ملزم کردن دانشگاه ها به ارتباط با صنعت دارد ما بایستی دانشگاهها را به سمت صنعت ، تولید و اشتغال هدایت کنیم.
در مورد شرکت های دانش بنیان هم که توسط جوانان صاحب علم بوجود آمده‌اند با وجود اینکه حمایت کافی از آنها نمی شود و مشکلات بسیاری پیش راه آنها قرار دارد تحربه بسیار خوبی است از الگوی هدایت علم برای تولید ثروت، اما یک سری قوانین و مصوبات دست و پا گیر هم وجود دارد که در مجلس باید برای حل و فصل آنها تلاش شود.
عمده مشکل ما در زمینه ایجاد اشتغال ، بحث تأمین منابع مالی و حمایت های مادی از ایجاد کسب و کار است و گرنه علم و دانش و فناوری جوانان ما به مراتب بیشتر از اینها هست.
* نظرتان در مورد فسادهای اقتصادی و اختلاسهای هزار میلیاردی که متأسفانه تعداد آن بیشتر هم شده است و می تواند اعتماد مردم را هم بکاهد چیست؟ در مورد مفاسد اقتصادی نباید با هیچ شخص حقیقی یا حقوقی ، مماشات کرد. شخصی که میلیاردها تومان از پول بیت المال اختلاس کند از هر حزب و جناحی باشد باید جوابگو باشد و به اشد مجازات برسد.
هیچ توجیه و معنایی ندارد که ما به خاطر یک سری مشترکات فکری مثلا با یک شخص ، از تخلفات آن فرد چشم پوشی کنیم.
** در پایان سؤالات پیرامون بخش اقتصادی موضوعی هست که مطرح نشد و دوست دارید به آن اشاره کنید ؟؟
بله ، نگاه جناحی و سیاسی به اقتصاد کشور موضوعی هست که بنده همیشه به آن انتقاد دارم ، اگر نگاه ما به این شکل باشد در این صورت مدیران لایق به مدیران هم حزبی و هم گروهی و مدیران چاپلوس با مدیریت ضعیف تبدیل می شوند و این مدیران عادلانه مورد ارزیابی قرار نمی گیرند چون قبل از ارزیابی  مسئولیت را در قبال مساعدتهای حزبی بدست آورده اند.
به خاطر همین سیاست زدگی اقتصاد هست که سیاست های اقتصادی دولت قبل توسط دولتهای فعلی نقض می شود و یا آنقدر دست کاری می شود که شباهتی به چشم انداز و نقشه راه کلی ندارد.
راه چاره عدم نگاه سیاسی به اقتصاد کلان کشور است و البته بایستی تلورانس مشخصی برای موارد فورس ماژور برای مدیریت مدیران فعلی در نظر گرفت.
* به عنوان یک فرد علمی و مدرس دانشگاه، فکر می کنید دلایل این شرایط اقتصادی نامناسب چیست یا بهتر است بگوییم عمده چالشهای اقتصادی کشور را در چه چیزهایی می بینید؟؟
بنده برای چالشهای اقتصادی کشور یک مثلثی را در ذهنم ترسیم کرده ام که این موارد را شامل می شود.
۱) ضعف نظارت: در حوزه نظارت با مفسدان اقتصادی برخورد قاطعی صورت نمی گیرد چنانچه برخورد لازم انجام گیرد، امنیت اقتصادی برای صاحبان کسب و کار ایجاد می شود.
۲) وجود مدیران نالایق: بایستی مدیرانی انتخاب شوند تا مانند دوران دفاع مقدس از انگیزه و توان لازم برخوردار باشند.
۳) عدم آشنایی با اصول اقتصادی انقلاب اسلامی: اکثر قانونگذاران با این اصول آشنا نیستند. در صورتی که آگاهی از اصول می تواند در گام دوم ظرفیت استفاده اقتصاد از جوانان را فراهم آورد.
البته مسائل دیگری هم هست که مجال گفتن همه آنها در یک گفتگوی کوتاه میسر نیست اما اگر نگاه و نگرش مدیران ارشد کشور ، خودباوری باشد می توان از این موانع عبور کرد.
* دیدگاه شما در مورد رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب چیست؟
رهبری معظم انقلاب راهکارهای متعددی در طول یکسال اخیر به مردم و مسئولین برای رشد و توسعه انسانی و اقتصادی کشور ارائه نمودند، ازجمله:
1- آتش به اختیار بوده که در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مردم را تشویق نموده و مردم را به عنوان چشم بیدار و ریزبین نظام قرار دادند. آتش به اختیار  بودن یک نوع طرح ریزی، پیش بینی، دیدبانی مسائل موجود جامعه، هم افزایی، و جلوگیری از تلاش مضائف است بعد از فرمان به اختیار حضرت آقا جوانان زیادی در قالب استارت آپ های سیاسی مشغول به فعالیت هستند که لازم است مسئولین از این گروه های دلسوز و جوانان انقلابی حمایت نمایند.
2- دومین اقدام حضرت آقا انتصاب حضرت حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه بود که مبارزه ایشان با غارتگران بیت المال، اختلاسگران و رانت خواران بارقه ی امید به کالبد جامعه دمید تا مردم احساس عدالت را درک کنند و امید است با بازگرداندان هزاران میلیارد پول غارت شده ی بیت المال به خزانه کشور زمینه ایجاد عدالت و سرمایه گذاری فراهم شود.
3- فرمان گام دوم حضرت آقا که حاصل عمر مدیریتی حضرت آقا در اداره کلان کشور است، استراتژی تبدیل ایران بزرگ و اسلامی به کشوری با اقتصاد اول منطقه غرب آسیا و اعتلای انقلاب اسلامی فراهم کرده است.
گام دوم دارای دوگانه های مثبتی است که حضرت آقا بصورت ادبی و زیرکانه آن را تبیین نمودند، از جمله:
- اینکه ما انتقاد را می پذیریم ولی انفعال را هرگز.
- امید آینده کشور به جوانان است ولی از تجربیات متخصصین باید استفاده کرد. جوانان؛ محور تحقق نظام پیشرفته‌ی اسلامی.
-اقتدار انقلاب اسلامی و تغییر چالشها و شکست مستکبران.
- نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی؛ مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور.
فهرست طولانی فرصتهای مادی کشور.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399