سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 10:09
کد خبر: 66492

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران: رمز ارزها جایگزین پول نیستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران معتقد است که رمز ارز ها و بلاکچین ها رقیب و جایگزین پول نیستند اما می‌توانند پاسخگوی نیاز های کنونی حوزه بازرگانی باشند.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز گذشته در همایش سیاستگذاری بانکی و پولی اظهار کرد: فناوری بلاکچین و مدیریت کلان داده‌ها و تحلیل آنها به وسیله هوش مصنوعی بسیار مهم است؛ ضمن اینکه باید اطلاعات تراکنش‌های مالی را تحلیل کرد؛ این در حالی است که برخی ساده انگارانه و خوشبینانه مباحثی را مطرح می‌کنند که گویا رمزارزها جایگزین و رقیب پول شوند؛ در حالیکه این ساده انگاری ناشی از عدم درک صحیح از ماهیت پول است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: این اشتباه باعث می‌شود که سرمایه گذاران در حوزه فناوری در این زمینه گمراه شوند و دولت نیز موضع گیری منفی بر روی این موضوع داشته باشد؛ این در حالی است که بلاکچین رقیب پول نیست ولی مکمل شرایط کنونی اقتصاد ایران است به شرط اینکه برای مبادله اعتبار بین بازیگران زنجیره ارزش نیز اقدامات صورت گیرد و سیاستگذار پولی نیز بتواند زمینه اتصال کنترل شده و حساب شده اپراتورهای این بازار را فراهم آورد.
وی تصریح کرد: در حوزه تحلیل کلان داده‌ها به عنوان هوش مصنوعی می‌تواند یک ابزار سنجش پایداری بازار پول و اعتبار برای سیاستگذار باشد و یک ابزار سنجش ریسک و اعتبار برای بخش واسطه گری در حوزه فعالان اقتصادی باشد تا در نهایت زمینه خوبی برای ایجاد ابزارها و راهکارهای جدید در نظام پولی فراهم آورد.
سلاح ورزی گفت: پلتفرم ریزی کردن اطلاعات مالی از منظر اینکه می‌تواند تحت مقررات مشخص نظام یکپارچه ای از داده‌های مالی را ایجاد کند نقش مؤثری در مبارزه با پولشویی دارد. ضمن اینکه هم اکنون در کشور متأسفانه تمام بار تأمین مالی به دوش سیستم بانکی قرار گرفته و بخش‌های مختلف اقتصاد، در رابطه با سبک تر کردن و توزیع نظام تأمین مالی مساعدت و همراهی ندارند؛ به عبارت دیگر این وابستگی شدید و متمرکز بودن بحث تأمین مالی از طریق نظام بانکی، ریسکی را برای بنگاههای اقتصادی و نظام پولی کشور تحمیل کند؛ ضمن اینکه انتظار ما این است که همه نقش رشد اقتصادی کشور از طریق نظام بانکی پاسخ داده شود و این باعث می‌شود که سیاستگذار پولی از نقش اصلی خود دور شود.
وی ادامه داد: براساس پلتفرم ریزی کردن اطلاعات مالی، بنگاههای کوچک و متوسط خواهند توانست شرایطی را برای استفاده از ابزارهای بدهی در بازار سرمایه را فراهم آیند و اتاق بازرگانی نیز در این حوزه، کمک خواهد کرد

کسری بودجه موضوع امروز و دیروز نیست بلکه سال‌ها است که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند

علی سعدوندی، کارشناس مسائل اقتصادی نیز در ادامه همایش، گفت: کارشناسان اقتصادی بارها و بارها نسبت به خطرناک بودن نقدینگی هشدار داده اند و بر این اساس، اگر اقدامات احتیاطی در این حوزه انجام نمی‌شد، چه بسا امروز کشور با مشکلات شدیدتری مواجه بود؛ هر چند امروز یک بحران را از سر گذرانده‌ایم؛ اما به هر حال، کشور با بحران‌های دیگری هم مواجه است و متأسفانه این موضوعات اقتصادی در ایران به خوبی مدیریت نمی‌شوند.
وی افزود: اگر در عرصه سیاست‌گذاری‌ها به نوآوری نرسیم و اصلاح ساختار صورت نگیرد، شکست قطعی خواهد بود؛ ضمن اینکه اگر امروز دچار ابرتورم نشدیم، به دلیل تحریم‌ها است که مانع از برخی جریانات پولی در اقتصاد ایران شده است.
سعدوندی تصریح کرد: تبدیل فقط ۵ درصد از شبه‌پول به پول، باعث سه‌برابری نرخ ارز و شکل گیری تورم شده است، به نحوی که اگر به جای این ۵ درصد، ۵۰ درصد از شبه‌پول به پول تبدیل می‌شد به طور قطع امروز با بحران اقتصادی مواجه بودیم.
وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر، یک حالت انکار به علم اقتصادی در کشورمان شکل گرفته و عده‌ای افتخار می‌کنند که به سخنان اقتصاددانان توجهی نمی‌کنند و به آنها اهمیت نمی‌دهند؛ این در حالی است که در رژیم گذشته هم، درآمدهای نفتی پایه پولی را شکل می‌داد و تورم ایجاد می‌شد؛ اما در همان زمان برای مهار این وضعیت، سیاست تصویب قیمتی انجام شد که یک سیاست ابرتورمی است؛ اما متأسفانه از سال ۱۳۵۰ تا به امروز، این سیاست دنبال شده است.
سعدوندی با بیان اینکه در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ علم اقتصاد به یک افتضاح آکادمی تبدیل شده و توصیه‌های اقتصاددانان بحران‌ساز شده است، گفت: علم اقتصاد یک علم بسیار ناموفقی در جهان محسوب می‌شد؛ اما در طی ۳۰ سال سیاست‌ها تغییر کرد و علم اقتصاد از موفق‌ترین علوم در دنیا محسوب می‌شود و در کشورهایی که علم اقتصاد به اجرا می‌رسد، نرخ تورم وجود خارجی ندارد.
وی با بیان اینکه زمانی یک لیگ تورمی در دنیا با عضویت ۲۰۰ کشور وجود داشت؛ اما اکنون تنها کشورهایی همچون ایران، ونزوئلا، آرژانتین و سودان تنها اعضای این لیگ محسوب می‌شوند؛ این در حالی است که زمانی دشمن ما یعنی رژیم صهیونیستی، با تورم ۱۰۰۰ درصدی مواجه بود اما امروز تورم این کشور به کمتر از ۲ درصد رسیده و توانسته رشد اقتصادی پایدار داشته باشد.
سعدوندی گفت: برای اولین بار است که کسری بودجه در کشور آشکار شده و این نعمت ناشی از تحریم است، ضمن اینکه کسری بودجه موضوع امروز و دیروز نیست و سال‌ها است که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند؛ چراکه وقتی کل درآمدهای نفتی به بانک مرکزی می‌رود، پایه پولی شکل می‌گیرد و تورم ایجاد می‌شود.

با اجرای طرح بانکداری باید منتظر فاجعه ارزی باشیم

طهماسب مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی ضمن اشاره به وضعیت بانکی کشور گفت: ما امروز در شرایطی قرار داریم که نظام بانکی ما در بحران است و مشتریان و بانک‌ها همگی در رنج و عذاب به سر می‌برند.
وی ادامه داد: سپرده‌گذاران هر روز با قوانین جدیدی روبه‌رو هستند و مدیران بانک‌ها نیز قدرت برنامه‌ریزی برای آینده را از دست داده‌اند. یکی از آخرین قوانین نحوه تسویه بدهی‌های تسهیلات معوق بوده که باعث شده مدیران بانکی به شدت به آن معترض شوند؛ متاسفانه این طرح جدیدی که در مجلس به اسم اصلاح نظام بانکی مطرح شده است، اگر به تصویب برسد دیگر هیچ کاری نمی‌توان کرد و شرایط بسیار بدتر خواهد شد، به طوری که می‌توان اینگونه تعبیر کرد که آخرین رمق نظام بانکی گرفته خواهد شد. ما باید برای یک بار تکلیف خود را مشخص کنیم که آیا در آینده اقتصاد کشور می‌خواهیم بانک داشته باشیم یا نه.
وی با اشاره به قوانین حال حاضر بانک مرکزی گفت: ما در حال حاضر سه قانون مادر داریم که در برخی موارد آنها با یکدیگر در تضاد هستند. قانون پولی بانکی، اداره امور بانک‌های دولتی و قانون بانکداری بدون ربا جزو قوانین مادر هستند و هدف این است که این قانون جدید جایگزین آنها شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در هیچ کجای دنیا قوانین مادر توسط دو نماینده مجلس تدوین نمی‌شود بلکه این قوانین توسط دولت‌ها با استفاده از بدنه خود و کارشناسان، آن هم پس از چند سال تحقیق و بررسی آماده و در نهایت برای تصمیم نهایی به مجلس ارائه می‌شود در حالی آقای بحرینی سخنگوی این گروه از نمایندگانی که این طرح را نوشته‌اند حتی سابقه یک روز کار در یکی از شعبه‌های بانک را ندارد و برخی از همکاران ایشان نیز حتی سابقه تحصیلات مرتبط با نظام پولی و بانکی را دارا نیستند.
مظاهری ادامه داد: یکی از مسائل دیگری که در این قانون اصلاح نشد بلکه صورت آن مخدوش شده است، بحث سود بانکی است در حالی که ما ادعای نظام بانکداری بدون ربا را داریم و این یک طرح نو و جدید است اما بسیار کم به آن پرداخته شده است.
رئیس اسبق بانک مرکزی گفت: در دوران دولت نهم و دهم احمدی‌نژاد پول‌ بانک‌ها را حق خود می‌دانست و با تسهیلات تکلیفی به طرح‌های مختلف منابع بانک‌ها را هدر داد که هنوز آثار آن را در اقتصاد کشور می‌بینیم. اکنون در این طرح سود تکلیفی نیز اضافه و شرایط بدتر شده است.
وی اضافه کرد: یکسری ابهامات در این طرح وجود دارد، به طور مثال نقش بانک مرکزی در سیاست‌های ارزی کاملا مبهم است در صورتی که حساسیت این بخش به اندازه‌ای است که باید نکته به نکته و ریز به ریز وظیفه بانک مرکزی تعریف شده باشد. این ابهامات به قدری است که در صورت قانونی شدن این طرح ما باید منتظر فاجعه ارزی باشیم.
مظاهری بیان کرد: آقایان برای اینکه بگویند این طرح بی‌خاصیت نیست چند مورد تنبهی هم در آن قرار دادند که اصلا جزو وظایف بانک‌ها نیست و نیازی نبود که بانک‌ها وارد این مسائل شوند بلکه وظیفه سایر دستگاه‌ها است. به طور کلی می‌توان گفت اگر کاری نکنیم و هم‌اکنون که این طرح در شور اول به تصویب رسیده و برای شور دوم رفته است، باید انتظار یک فاجعه در نظام پولی و بانکی کشور را داشته باشیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399