سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 16:30
کد خبر: 66529

اطلاعات تکميلي

  • طبق اعلام مرکز ملی آمار؛

تورم دی به ٣٨.٦ درصد رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نرخ تورم سالانه دی ١٣٩٨ برای خانوار‌های کشور به ٣٨.٦ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ١.٤ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.


شاخص قیمت مصرف کننده برای دی ١٣٩٨ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ١.٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٤.٠ واحد درصدی به ٢٤.٠ درصد و گروه «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ٠.٣ واحد درصدی به ٢٧.٤ درصد رسیده است.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در دی ١٣٩٨ به عدد ٢٦.٣ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٢٦.٣ درصد بیشتر از دی ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای دی ١٣٩٨ در مقایسه با ابان قبل ١.٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٤.٠ واحد درصدی به ٢٤.٠ درصد و گروه «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ٠.٣ واحد درصدی به ٢٧.٤ درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید:استفاده از ابزار عملیات بازار باز برای کنترل تورم / کلید موفقیت، افزایش تولید غیرنفتی داخلی است

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ٢٦.٢ درصد است که نسبت به قبل ١.٤ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٢٧.٠ درصد بوده که نسبت به ابان قبل ١.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ابان قبل است. نرخ تورم ماهانه دی ١٣٩٨ به ٠.٨ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ابانقبل، ٢.٤ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٠.٣- درصد و ١.٤ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ٠.٩ درصد است که نسبت به ابان، ٢.١ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٠.٥ درصد بوده که نسبت به دی قبل ٣.٧ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به دی، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه دی ١٣٩٨ برای خانوار‌های کشور به ٣٨.٦ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در اذر قبل، ١.٤ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری ٣٨, ٠ درصد می‌باشد که نسبت به اذر قبل ١.٣ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٤٢.٢ درصد بوده که نسبت به اذر قبل ١.٦ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در دی

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به اذر قبل مربوط به گروه «میوه و خشکبار» (انار، موز و هندوانه) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل ونقل» (انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به اذر قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی) و گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گاو، گوشت گوسفند) نسبت به قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در دی

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ١٣٩٨ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٨.١ درصد برای دهک اول تا ٤٠.٣ درصد برای دهک دهم است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395