شنبه, 05 بهمن 1398 ساعت 08:37
کد خبر: 66588

از غافلگیری تا ابهام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی‌نژاد

انتشار خبری مبنی بر نیاز به پرداخت مالیات سفر خارجی در همان ساعات ابتدایی با موج شدیدی از انتقادها و مخالفت‌ها مواجه شد و همچنان مردم در رابطه با آن به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنند و هر کس به شکلی خبر را از زبان مسئول یا نماینده ای بازگو می کند.

صبح روز سه‌شنبه اول بهمن‌ماه، مجلس ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کرد. بر اساس این مصوبه، سازمان مالیاتی مکلف شد بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره ۳ این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.
برداشت از مصوبه این بود که مالیات جدیدی بر سفرهای خارجی شهروندان ایرانی بسته شده است که متفاوت از عوارض خروجی است. همین امر، واکنش‌های مردمی گسترده‌ای را به دنبال داشت و پرسش‌هایی مطرح شد درباره این‌که چرا وقتی محل هزینه‌کرد عوارض خروج مبهم است، مجلس مالیات جدیدی را بر سفرهای خارجی بسته است. از طرفی نگرانی‌هایی درباره تهدید سفرهای خارجی آن هم در شرایطی که قبلا نرخ عوارض خروجی، ارز و بلیت هواپیما سفرهای خارجی اثر خود را گذاشته بود، پیش آورد.
این مصوبه حتی اعتراض‌های تشکل‌های خصوصی گردشگری را برانگیخت و باعث انتشار اطلاعیه‌های بدون هویت در ارتباط با تجمع تعدادی از آژانس‌داران شد. به اعتقاد فعالان گردشگری زمانی که عوارض از مسافر دریافت می‌شود دیگر نیازی به گرفتن مالیات نیست.
اما کمتر از 24 ساعت بعد از تصویب این مصوبه نمایندگان به طرق مختلف اعلام کردند که مالیات خروج از کشور پیش از این با عنوان عوارض خروج از کشور از مسافران دریافت می‌شد و چیز تازه‌ای نیست. به گفته آنها در لایحه مالیات بر ارزش افزوده موارد عوارض و مالیات تجمیع شده و قرار است همه این‌ها به خزانه واریز شود و مجموعه درآمدهای حاصل از مالیات و عوارض به صورت ۵۰-۵۰ بین شهرداری و دولت تقسیم شود.
همچنین معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به ابهاماتی که پس از تصویب ماده 33 اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس در اذهان عمومی شکل گرفته، عنوان داشت: "این مالیات همان وجوهی است که از گذشته و در حال حاضر از مسافران عازم خارج از کشور مطابق ماده 45 قانون مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‎شود. بنابراین مصوبه ای که اخیرا مجلس نهایی کرده است، همان وجوهی است که مطابق روال قانونی قبل وصول می شد که البته معافیت‎هایی هم برای برخی اقشار از جمله دانشجویانی که برای تحصیل عازم خارج از کشور هستند، بیمارانی که جهت درمان به خارج از کشور سفر می کنند و همچنین مسافرانی که در اربعین حسینی عازم عراق می شوند، در نظر گرفته شده است."
اما در حالی که برخی نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان مالیاتی این مصوبه را برابر همان عوارضی که پیش از این نیز از مسافران دریافت می‌شد، اعلام کردند، عده‌ای دیگر، از آن به عنوان مبلغی جداگانه یاد می‌کنند. طبق گفته‌‌های معاون گردشگری، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آقای ولی تیموری، آ‌ن‌ها از شنیدن تصویب ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده بهت زده شده و کاملا ابراز غافلگیری می‌کنند. بر اساس گفته‌های این مسئول، مالیات سفر خارجی مبلغی مجزا از عوارض بوده و به صنعت توریسم لطمه زیادی وارد خواهد کرد. یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز مالیات سفر خارجی را هزینه‌ای اضافی و جدید خواند که قرار است از افراد در پی بیرون رفتن از مرز ایران دریافت شود. بر اساس گفته‌های شهاب‌الدین بی‌مقدار، با توجه به کسری بودجه شدید دولت، راهی به جز افزایش مالیات‌ها و وضع مالیات‌های جدید باقی نمانده است.
توضیحات اصلاحی برخی نمایندگان آن هم پس واکنش‌ها، اعتراض‌ها و بی‌اطلاعی‌ها، این پرسش را مطرح می‌کند که اگر مالیات بر ارزش افزوده سفر به خارج از کشور همان عوارض خروجی است چرا برخی نمایندگان مخصوصا در فراکسیون گردشگری و یا معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی که باید مطلع‌ترین و آگاه‌ترین بخش مرتبط با گردشگری در مجلس باشند، نسبت به آن معترض بودند و دربرخی از موارد غافلگیر شده اند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399