سه شنبه, 08 بهمن 1398 ساعت 10:27
کد خبر: 66778

اطلاعات تکميلي

  • وزیر امور خارجه:

تهدیدات ترامپ تبلور تنفر از فرهنگ و تمدن است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: به اعتقاد وزیر امور خارجه کشورمان، تهدید رئیس‌جمهوری آمریکا برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین‌المللی بود. تهدیدات ترامپ تبلور تنفر ناشی از حقارت است و نه‌تنها تنفر از ایران و فرهنگ غنی ایرانی، بلکه تنفر از فرهنگ، تمدن و هر چیزی که بیانگر صلح و ثبات است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست هم‌اندیشی «حفاظت از اموال فرهنگی ملت‌ها و میراث جهانی»  با اشاره به سخنان رئیس جمهور آمریکا، اظهار کرد: تهدید رئیس جمهوری آمریکا برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران مصداق بارز «تروریسم فرهنگی» بین المللی است و ادامه قانون شکنی رژیم آمریکا برای شکستن مقاومت مردم ایران است که از یک سو با «تروریسم اقتصادی» با صراحت منابع تأمین غذا و داروی مردم دلاور ایران را نشانه گرفته و وزیر خارجه‌اش در یک اقدام مجرمانه که مصداق توطئه برای نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است اعلام می‌کند که اگر ایران می‌خواهد مردمش غذا داشته باشند باید از ماتبعیت کند.
وی افزود: از سوی دیگر، در قالب حمله جنایتکارانه و «تروریسم دولتی» دست به ترور یکی از محبوب ترین شخصیت‌های ایران و منطقه می‌زند و در کمال وقاحت به ترور سردار سرافراز شهید سپهبد قاسم سلیمانی افتخار می‌کند؛ بزرگمردی که منطقه و جهان وامدار مبارزه او با جریان‌ها و گروه‌های تروریستی و افراطی است. تهدیدات ترامپ تبلور تنفر ناشی از حقارت است. نه فقط تنفر از ایران و فرهنگ غنی ایرانی، بلکه تنفر از فرهنگ، تمدن و هر چیزی که بیانگر صلح و ثبات است. رژیم ترامپ با اقدامات نامتعارف و غیرعقلانی، سعی در پررنگ‌تر کردن نقشی ناخوشایند و منفی در تاریخ دارد حتی اگر به بهای نابودی بخش‌های زیبایی از تاریخ و هویت بشریت تمام شود. این رژیم قبلاً نیز نشان داده است که به قوانین، رویه‌ها و حتی تعهدات بین‌المللی دولت خود پایبند نیست.

تخریب میراث فرهنگی نسل‌کشی فرهنگی است

در ادامه این نشست دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران از معرفی فارابی و عطار نیشابوری به عنوان دو شخصیت برجسته جهانی در سالهای 2020 و 2021 توسط یونسکو خبر داد و گفت: فارابی را به صورت مشترک با قزاقستان ثبت کرده‌ایم و عطار نیشابوری نیز یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های ایرانی است که توسط یونسکو به ثبت رسید.
حجت‌الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران) گفت: 70 سال پیش بر ویرانه‌های جنگ جهانی دوم اندیشه زیبا رویید و بشر به دنبال آرمان‌شهری می‌گشت که در آن صلح و گفت‌وگو برقرار باشد. آنها معتقد بودند که جنگ از ضمیر و آینه بشر می‌جوشد. از این رو در یونسکو گرد آمدند تا ضمیر و آینه وجود بشر را از بدی پاک کنند. آنها سالها آینه به دست درصدد پاک کردن ضمیر آدمی هستند. ثبت بناهای ملموس و آیین‌های ناملموس یادآوری‌کننده آن است که همه ما از آن یک خانواده بزرگ در کل دنیا هستیم.
وی تصریح کرد: ثروت و سرمایه فقط زور و زر نیست بلکه میراث و داشته‌های فرهنگی نیز سرمایه است. زور در بازو و زر در ترازو و قدرت نظامی چالش‌برانگیز هستند اما جهان فرهنگ و جهان معنا یگانگی و وحدت دارند. جهان فرهنگ جهانی معنوی و دارای روح است.
ایوبی با اشاره به تهدید ترامپ نسبت به حمله به 52 نقطه از مراکز فرهنگی ایران گفت: تهدید و تخریب میراث فرهنگی و میراث جهانی بشر جراحت بر روح و خانواده بشر است. از این رو وقتی بم فرو می‌ریزد یا عراق و پالمیرا تخریب می‌شوند، خانواده بزرگ جهان عزادار می‌شوند. تخریب میراث فرهنگی نسل‌کشی فرهنگی است.
وی ادامه داد: ماجرای امروز ما ماجرای مرغان عطار نیشابوری است که برای رسیدن به شهریار عدلشان، «سیمرغ»‌وار از هفت وادی گذشتند تا به پشت کوه قاف رسیدند و در آنجا یافتند که «سیمرغ» در درون باورها و اصالت‌هایشان می‌جوشید. «سیمرغ»، فرهنگ، اصالت و میراث ما است. پیام یونسکو همین است که داشته‌هایتان را بر فرهنگ، آیین و داشته‌های خود بجویید از این رو است که هر دو سال یکبار دو شخصیت مطرح را معرفی می‌کنیم. در سالهای 2018 و 2019 شخصیت‌هایی معرفی کردیم که شیخ اشراق سهروردی یکی از آنها بود و امروز سردیسی که از او ساخته شده، رونمایی خواهد شد.
ایوبی در ادامه از معرفی فارابی و عطار نیشابوری به عنوان دو شخصیت برجسته جهانی در سالهای 2020 و 2021 توسط یونسکو خبر داد و گفت: فارابی را به صورت مشترک با قزاقستان ثبت کرده‌ایم و عطار نیشابوری نیز یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های ایرانی است که توسط یونسکو به ثبت رسید.

ایران عصاره تاریخ و فرهنگ تمدن جهان است

همچنین رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه ایران عصاره تاریخ، فرهنگ و تمدن جهان است، گفت: وقتی سخن از فرهنگ می‌کنیم سخن از هویت، ملیت، باورها و دانسته‌های ماست که ارزش آفرین هستند و آینده ما را رقم می‌زنند.
اشرف بروجردی به اهمیت جایگاه فرهنگ و تمدن ایرانی در عرصه جهانی پرداخت و گفت: ایران از دوران پیش از تاریخ تا عهد هخامنشیان و کوروش و تا آمدن اسلام و دوران درهم تنیدگی و هم افزائی خدمات متقابل اسلام و ایران بر قله های تمدن بشری درخشیده است. ایران خانه وجود ما است و تعرض به فرهنگ و میراث بشری موجود در آن، تعرض به کل بشر است که سهمی از این میراث دارند.
بروجردی اضافه کرد: فرهنگ یعنی، عشق به انسانها در لوای خدمت به یکدیگر، یعنی هم‌آوا شدن از پَسِ آوای تارهای چنگ و نی و تار، یعنی چگونه بهزیستن را آموختن از پس فیلم و تئاتر، یعنی باورها را به نظم در آوردن و زبان مشترک را به کار گرفتن در نماد شعر؛ یعنی ظرفیت‌های وجودی را به کارگرفتن در تجلی هنرهای دستی و دهها نماد هنری دیگری که توصیف کننده لطافت روح و عشق به انسان و انسانیت هستند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: جهان نو، جهان قدرت فرهنگ است و دیپلماسی فرهنگی آرام آرام در تعاملات سیاسی جای خود را بازکرده است چرا که فرهنگ، زبان مشترک ملتهاست، امروزه فرهنگ مرزها را در نوردیده و داده های خود را برای رشد و توسعه انسان به اشتراک گذاشته؛ دین، دانش، زبان، موسیقی و فیلم و ... دهها نماد فرهنگی است که به جای دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی اقتصادی کار آمد شده است. شناسایی و ثبت میراث ملموس و ناملموس یکی از راه‌های نزدیک‌ترشدن ملت‌ها به یکدیگر است. زمانی که اعلام می‌شود، در ایران ۱۵ آیین و ۲۴ اثر ثبت جهانی شده است، معنایش این است که همه جهان خود را به‌گونه‌ای متعلق به این سرزمین می‌دانند. سهم ایران در میراث جهانی مشترک بی‌مانند و مورد احترام همه جهان است. ایران نهمین کشور از نظر تعداد ثبت‌های جهانی است. هر دو سال یک‌بار، دو شخصیت فرهنگی و علمی ایرانی در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار می‌گیرد. بنابراین پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران یک مطالبه جهانی است.
نشست تخصصی مراکز فرهنگی میراث مشترک بشری باعنوان هم‌اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی ملت‌ها و میراث جهانی، روزگذشته (7 بهمن ماه) با حضور مسئولان وزارت میراث فرهنگی، سازمان یونسکو، وزارت امور خارجه، اساتید دانشگاه و جمعی از هنرمندان در سالن همایش‌های مرکز اسناد در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399