یکشنبه, 13 بهمن 1398 ساعت 09:19
کد خبر: 66883

رعایت اصول دموکراسی، مردم را به انتخابات می‌کشاند نه تبلیغات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هاتف فرج‌اللهی

تشویق مردم به حضور گسترده در انتخابات مساله‌ای است که  در طول سال‌های انقلاب آن را از طرف اکثر مسئولان دیده‌ایم، اما لازمه حضور مردم در انتخابات در قدم اول، حضور کاندیداهای مردمی و رعایت اصل رقابت است که اهمیتی بسیار بیشتر از تشویق دارد.

اما با وجود مشکلات اقتصادی کشور در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های یک‌جانبه از سوی آمریکا دیده‌ایم که انگشت اتهام بیش از هر زمانی دولت و مجلس را نشانه گرفته‌است.
اما این که عامل همه مشکلات موجود را جریان اکثریت مجلس یا دولت اعلام کنیم، امری است که به باور تحلیل‌گران به تبلیغات سیاسی و جریان‌سازی‌های جناحی بازمی‌گردد.
دیده‌ایم که جریان مخالفِ دولت، با استفاده از قدرت خود به شدت توان تصمیم‌گیری در دولت و مجلس را کاهش داده‌است و حالا که به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم، آخرین اقدام خود را نیز انجام داده و در یک برنامه منسجم، اکثر کاندیداهای اصلاح‌طلب نمایندگی مجلس از گردونه رقابت اخراج شدند.
اما این اقدام نه تنها می‌تواند خدشه‌ای جدی به حضور مردم در انتخابات به دلیل یک‌رنگ بودن کاندیداها وارد کند، بلکه کل سیستم حاکمیتی را با فشار روبه‌رو خواهد کرد.
اگر پس از انتخابات، مجلسی کاملا یک‌دست و مخالف دولت روی کار بیاید، احتمال این که وزرای دیگری از دولت استیضاح شوند و کل دولت دوباره مجبور به اخذ رای اعتماد شود به شدت افزایش خواهد یافت.
حال اگر در شرایطی که مشکلات اقتصادی مردم را به اعتراضاتی پی‌درپی واداشته‌است، بدون شک تزلزل شدید دولت می‌تواند آسیب‌هایی جدی به اعتماد عمومی مردم وارد کند.
به خصوص این‌که اکثر اشخاص با اتهام فساد اقتصادی از دولت و مجلس کنار گذاشته‌ می‌شوند، این باور را در مردم ایجاد کرده‌است که همه مسئولان به فساد اقتصادی دست می‌زنند و اگر طیف حزبی آن‌‎ها قدرت نداشته‌باشد، این مفسدان رسوا خواهند شد.
وجود این باور، ضرباتی بس جدی‌تر از بحران‌های اقتصادی به اعتماد مردم وارد خواهد کرد.
علاوه بر این کلیت این جریان یک عملیات ضد انتخاباتی تلقی می‌شود و عدم اجازه ورود جریان‌های دیگر به مجلس، با اصول جمهوریت مطابقت ندارد و این مساله رغبت مردم را برای حضور در عملی که باید مبین رعایت اصول دموکراسی باشد، کاهش می‌دهد.
حال می‌فهمیم که تشویق لسانی مردم و تبلیغات بی‌بنیان رسانه ملی برای حضور حداکثری در انتخابات، دیگر کافی نیست و برای تقویت انتخابات باید اصول دموکراسی را در کشور رعایت کرد. چرا که اصل دموکراسی تنها پر کردن یک برگه رای نیست و شامل حق انتخاب یک فرد بین دیدگاه‌های مختلف کاندیداها می‌شود.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399