دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت 10:05
کد خبر: 66940

گردش مالی ۱۲۰‌هزار میلیارد تومانی بخش اول پروژه اقدام ملی مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از گردش مالی 120 هزار میلیاردتومانی بخش اول طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمودزاده در حاشیه اولین نمایشگاه صنعت ساخت‌و‌ساز، اجرای طرح اقدام ملی مسکن را بسترسازی مناسبی برای جریان تولید پایدار مسکن سازی در کشور برشمرد و گفت: بخش اول پروژه طرح اقدام ملی که در حدود ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا احداث می‌شود، بیش از ۱۲۰ هزار میلیاردتومان گردش مالی دارد که می‌تواند بازار خوبی را برای تولیدکنندگان مصالح، اشتغال و مهمتر از همه پایین آوردن قیمت تمام شده برای متقاضیان مسکن به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: در طرح اقدام ملی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در برنامه است. ثبت نام این پروژه از نیمه آبان آغاز شد و تا آخر آذرماه ادامه یافت. تاکنون بیش از ۲۴۰ هزار واحد در شهرهای مختلف کشور و ۲۰ هزار واحد در بافت های فرسوده ثبت نام کردند.
وی افزود: از این ۲۴۰ هزار واحد پالایش‌های سامانه‌های مختلف انجام شده است. هم اکنون به طور متوسط ۵۸ درصد در کل کشور واجد شرایط شناخته شده‌اند که برای پذیرفته‌شدگان از ۱۴ بهمن ماه پیامکی ارسال می‌شود تا متقاضیان واجدشرایط برای تکمیل پرونده‌های خود و معرفی به بانک اقدام کنند.
محمودزاده در خصوص مقاوم‌سازی و برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به لحاظ پایین بودن قیمت مصالح و بالا بودن قیمت ساخت، ساختمان ها قبل از اتمام سن فنی خود تخریب و بازسازی می‌شدند، گفت: از سال ۹۰ به این سو، با افزایش قیمتی که در مصالح ساختمانی ایجاد شد، خرید و فروش واحدهای کارکرده و قدیمی که منطبق با توان خرید مردم بود، رونق گرفت، به همین دلیل نیز در این زمینه وزارت راه و شهرسازی با این رویکرد در حال تدوین ضوابط و مقررات مقاوم سازی است.
به گفته وی، تدوین ضوابط و مقررات مقاوم‌سازی ساختمان‌ها به عنوان چارچوب‌های استاندارد تدوین، تصویب و ابلاغ می‌شود. انتظار است تا مهندسان بر اساس ضوابطی که تدوین می‌شود اقدام به فعالیت کنند تا ایمنی و امنیت ساکنان فراهم شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر نظارت وزارت راه و شهرسازی بر رعایت مقررات و ضوابط ساخت و ساز، در خصوص مجموعه اقداماتی که در حوزه انبوه سازی در کشور رخ داده و تصمیماتی که در این حوزه در حال سیاستگذاری است، توضیح داد: از جمله سیاست‌هایی که وزارت راه و شهرسازی در دوره مدیریت وزارتخانه که پایه گذاری کرد موضوع طرح اقدام ملی بود.
وی در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌هایی پیش‌تر به امضا رسیده است، توضیح داد: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای به امضای وزیر راه و شهرسازی کشورمان و وزیر مسکن سوریه رسید تا سه شرکت دولتی بین دو کشور ایجاد شوند و این شرکت‌ها، برای ورود انبوه سازان و سازندگان واجدشرایط در حوزه ساختمان و حوزه زیربناهای حمل و نقل همچون جاده، راه و دیگری در حوزه مهندسان مشاور و مطالعات، بسترسازی کنند که این تفاهم نامه در حال پیگیری است.
محمودزاده یادآور شد: تفاهم اولیه ما با سوریه احداث حدود ۳۰ هزار واحد است. مقرر شده تا سازندگان بخش خصوصی  ایران در شهرهای مختلف سوریه شروع به کار کنند. تاکید می‌شود که هیچ سرمایه‌گذاری توسط دولت جمهوری اسلامی ایران انجام نمی شود بلکه صرفا بازار کاری برای بخش خصوصی است. 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395