دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت 12:43
کد خبر: 66957

سخنگوی وزارت خارجه: به زودی نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران آمده است. به زودی نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار می‌شود که البته تاریخ و مکان دقیق آن هنوز قطعی نشده است.

سید عباس موسوی صبح روز دوشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد تلاش برخی از کشورها برای میانجیگری میان ایران و آمریکا از جمله تلاش‌های هند در این زمینه گفت: وضعیت ایران و آمریکا در وضعیتی میانجیگری قرار ندارد. آمریکا دارای رویکرد خصمانه نسبت به ایران است و ابایی از آن ندارد آنها با موجودیت ایران و ملت ایران مشکل دارند و به نظر نمی‌رسد که این مشکل و موضوع با اینگونه سخنان و میانجیگری حل شود.
موسوی ادامه داد: البته ما به تلاش کشورها در این زمینه احترام می‌گذاریم حسن نیت آنها را می‌ستاییم ولی آنها را ارجاع می‌دهیم به مقامات آمریکایی. ارجاع می‌دهیم که بررسی کنند که ریشه این مشکلات و تنش‌ها چیست و اگر صحبتی دارند با مقامات آمریکایی مطرح کنند. ما مواضع خود را در مورد آمریکا به صورت صریح اعلام کرده‌ایم و تاکید بر آن داریم که آنها باید دست از خصومت خود با ایران بردارند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران از ان پی تی خارج خواهد شد در برابر این موضوع که اروپایی‌ها پرونده ایران در مورد برجام را به شورای امنیت ارسال کند؟ اظهار کرد: این تصمیمی است که نظام باید بگیرد و اگر به این جمع‌بندی برسد آن را اعلام می‌کند.
موسوی با بیان این‌که ما اعلام کردیم که اگر اروپا بخواهد به ناحق و غیرقانونی پرونده ایران در برجام را در شورای امنیت مطرح کند ما اقداماتی که موثر باشد را در برابر این موضوع در دستور کار قرار می‌دهیم و از این جمله اقدامات می‌تواند خروج ایران از ان پی تی باشد ولی هنوز در نظام به این جمع‌بندی نرسیده‌ایم ولی به عنوان یک گزینه مطرح است.
وی همچنین در مورد اظهارات نخست وزیر پیشین عراق مبنی بر این‌که سردار قاسم سلیمانی در جریان سفر به این کشور حامل پیامی از سوی ایران بوده است و آیا ایران چنین موضوعی را تایید می‌کند، گفت: سردار قاسم سلیمانی دارای شخصیتی چند وجهی بودند. ایشان یک فرمانده مقتدر نظامی بودند به مسائل منطقه نیز آگاه بودند. در مورد مسائل منطقه و بازیگران آن و تاثیرگذاری هر یک از آنها صاحبنظر بودند و آقای ظریف و آقای سلیمانی به صورت مرتب با یکدیگر مشورت می‌کردند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: از محتوای پیام خبری ندارم ولی تایید می‌کنم که حامل پیامی بوده‌اند. ایشان یک ماموریت دیپلماتیک داشتند.
موسوی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آقای ظریف و وزارت امور خارجه در جریان این پیام بوده‌اند، اظهار کرد: هماهنگی در سطوح مختلف نظام وجود دارد. یک ماموریت دیپلماتیک با هماهنگی دیپلماتیک و همکاری بخش‌های نظامی و سیاسی انجام می‌شود و هر پیامی که ایشان حاملش بودند از سوی نظام جمهوری اسلامی بوده است.
وی همچنین در مورد آخرین وضعیت طرح صلح هرمز نیز گفت: این طرح هنوز در مرحله‌ بررسی توسط کشورهای شامل طرح است اکثریت آنها با کلیات طرح موافق و چارچوب‌های طرح را پذیرفته‌اند. به صورت شفاف و نهایی نظرات خود را در این زمینه گفته‌اند و ما منتظر این هستیم که اگر آنها واکنش و یا پیشنهاد دیگری دارند آن را دریافت کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: ابتکارات منطقه‌ای ایران همواره وجود داشته که آخرین آن طرح صلح هرمز بوده است.
موسوی در مورد اظهارات برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که ایران به دنبال ضربه زدن به نیروهای آمریکایی در افغانستان است و آیا اقدامات ایران در راستای گرفتن انتقام خون سردار قاسم سلیمانی همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: اقدامی که ایران در حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق انجام داد با اطلاع دولت عراق بوده است. جمهوری اسلامی ایران اگر بخواهد اقدامی را انجام دهد با صراحت و شجاعت آن را اعلام می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: آنها (آمریکایی‌) حق دارند که نگران امنیت خودشان باشند چرا که می‌دانند چه اشتباه بزرگ و خطای نابخشودنی را مرتکب شدند ولی همان‌طور که گفتم اگر قرار باشد ما اقدامی را انجام دهیم اقدام ما رسمی و علنی خواهد بود و به صراحت مسئولیت آن را می‌پذیریم.
وی تصریح کرد: برخی از گمانه‌زنی‌ها در مورد برخی اتفاقات که به ایران نسبت داده می‌شود را قویا رد می‌کنیم و همان‌طور که گفتم اگر قرار شد اقدامی انجام دهیم آن اقدام رسمی و علنی خواهد بود.
موسوی همچنین در مورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق، تصریح کرد: دولت و ملت عراق بر خروج اشغالگران آمریکایی از کشور خود مصر هستند و جمهوری اسلامی ایران نیز از این مطالبه مردم عراق و دیگر ملت‌های منطقه که خواسته به جایی است حمایت می‌کند، چرا که ما معتقدیم حضور نیروهای بیگانه در منطقه باعث افزایش بی‌ثباتی در منطقه می‌شود و اگر لازم باشد کمک می‌کنیم که این فرآیند (حضور نیروهای بیگانه از منطقه) سرعت بیشتری بگیرد.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در مورد پیگیری‌های ایران در ارتباط با ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی آمریکا، گفت: همان‌طور که پیش از این اشاره کردم اقداماتی برای پیگیری این ترور در سطح سازمان ملل و شورای امنیت انجام شده ما سندهایی را در این زمینه ثبت کردیم و این پیگیری‌ها ادامه خواهد داشت.
این دیپلمات کشورمان ادامه داد: با همکاری قوه قضاییه در داخل کشور نیز پیگیر ابعاد دیگری از این موضوع هستیم و قطعا عاملان ترور ایشان باید بدانند که خون سردار قاسم سلیمانی آنها را رها نمی‌کند.
موسوی در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام طرح معامله قرن از سوی آمریکایی‌ها از کشورهای اسلامی خواست که اختلافات خود را کنار بگذارند و با یکدیگر برای دفاع از موضوع فلسطین اقدام کنند ولی علی‌رغم این موضوع سعودی‌ها از دادن روادید به هیات ایرانی برای شرکت در اجلاس جده امتناع کرد و شما در مجموع چشم‌انداز روابط ایران و عربستان سعودی را چگونه می‌بینید، اظهار کرد: ما خارج از کم‌خردی و نفهمی برخی از مقامات که شما اسم آنها را بردید بر مواضع خود پافشاری می‌کنیم. ما راه‌حل خروج منطقه از بحران را همکاری کشورهای منطقه می‌دانیم و کماکان بر این همکاری‌ها اصرار داریم. ما معتقدیم که مساله‌ قدس و فلسطین مساله‌ اول جهان اسلام است و به خاطر اهمیت این موضوع ضروری است اگر کشورهای اسلامی با هم اختلافاتی دارند این اختلافات را در هر سطحی که هست به صورت موقت یا دائم کنار بگذارند و بر مساله اول دنیا که مساله فلسطین است متمرکز شوند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: ما امیدواریم این اقدامات وحدت‌شکن که شما نیز به آن اشاره کردید یعنی عدم صدور ویزا برای هیات ایرانی برای شرکت در اجلاس جده ادامه پیدا نکند، چرا که معتقدیم دنیای اسلام و جهان عرب دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت. ما امیدواریم معدود کشورهایی که دراین منطقه در مورد این موضوع جور دیگری فکر می‌کنند در این زمینه تجدیدنظر کنند و براساس واقعیات عمل کنند.
موسوی در پاسخ به این سوال که شما چند وقت پیش گفتید که ایران از دل برجام ابتکاراتی را به اروپایی‌ها پیشنهاد کرده است و آیا نامه 14 صفحه‌ای آقای ظریف به مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این چارچوب بوده و در جریان سفر امروز ایشان به تهران در این زمینه رایزنی و گفت‌وگو خواهد شد، تصریح کرد: ما ابتکارات خود را به آنها ارائه کرده‌ایم و صحبت‌هایی در این زمینه شده است. اقای ظریف گفت‌وگوی صریحی در این چارچوب با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دو هفته پیش در هند داشتند.
وی با اشاره به سفر امروز مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به ایران، اظهار کرد: کلیات موضوع برای ایشان روشن است و احتمالا امروز در مورد یکسری جزییات در مورد تعهدات اروپایی‌ها در برابر برجام با ایشان گفت‌وگو شود، چرا که اتحادیه اروپا علاوه بر نقش هماهنگ‌کننده خود یک طرف برجام است. امیدواریم که در جریان رایزنی‌های امروز که پیش‌بینی می‌کنیم صریح خواهد بود به جمع‌بندی‌های خوبی برسیم.
این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات وزیر خارجه فرانسه در ارتباط با وضعیت دو شهروند فرانسوی که در ایران در زندان به سر می‌برد و درخواست او مبنی بر آزادی هرچه زودتر این دو نفر که بنا به ادعای وزیر خارجه فرانسه در شرایط بدی به سر می‌برند، گفت: در مورد این موضوع نهادهای قضایی می‌توانند توضیح بیشتری بدهند آنچه که وزیر خارجه فرانسه گفته مربوط به یک شهروند ایرانی و یک شهروند فرانسوی است و جرم آنها امنیتی است و برخلاف اظهارنظرهایی مبنی بر تبرئه آنها منتشر شده بود با بررسی‌هایی که کردیم متوجه شدیم که تا به امروز چنین موضوعی صحت ندارد وآنها هنوز متهم و مجرم هستند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که برخی از نگرانی‌های دوستان فرانسوی را درک می‌کنیم ادامه داد: این دو نفر از حقوق قانونی خود برخوردار هستند چنانکه شهروند فرانسوی دسترسی کنسولی دارد و شهروند ایرانی (فریبا عادل‌خواه) که ما تابعیت دوگانه آن را قبول نداریم و شهروند ایرانی محسوب می‌کنیم چند بار با خانواده و دوستانشان دیدار کردند و تمامی امکانات برای آنها فراهم است.
وی خطاب به مقامات فرانسوی ادامه داد: آنها باید اجازه بدهند که این پرونده روند حقوقی خود را طی کند و ما فکر نمی‌کنیم که آنها با اینگونه فشارها و اظهارنظرها بتوانند به نتیجه دلخواه خود برسند باید اجازه داد که روند این پرونده طی شود و مطمئن هستیم که حقی ضایع نمی‌شود.
سید عباس موسوی در این نشست همچنین گفت: آقای جوزپ بورل در این سفر با آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ‌، روحانی، رییس‌جمهور و لاریجانی، رییس مجلس دیدار و رایزنی می‌کند.
وی افزود: بررسی آخرین تحولات برجام، روابط ایران و اتحادیه اروپا و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از محورهای رایزنی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقامات ایران است.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: اتحادیه اروپا هنوز مکانیسم ماشه در مورد برجام را فعال نکرده است.
وی با بیان اینکه ایران در این زمینه استدلال‌های محکم و قوی به آنها ارائه کرده است، گفت: اخیراً دکتر ظریف نامه‌ ۱۴ صفحه‌ای حقوقی و مستدل در مورد این موضوع به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته و نقطه نظرات آنها را زیر سوال برده و به چالش کشیده است.
موسوی اعلام کرد: وزیر امور خارجه کشورمان در اجلاس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند البته اگر مانند اجلاس داووس کارشکنی در این زمینه صورت نگیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: ایران به خاطر بی عملی کشورهای اروپایی عضو برجام در برابر این توافق بین المللی بعد از خروج آمریکا از آن، بسیار دلخور است و پیش‌بینی می‌کنیم گفت‌وگوهای امروز مقامات ایرانی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صریح خواهد بود.
موسوی گفت: به زودی نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار می‌شود که البته تاریخ و مکان دقیق آن هنوز قطعی نشده است.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399