دوشنبه, 28 بهمن 1398 ساعت 08:39
کد خبر: 67380

پایه ‏ریزی اقتصاد درون‏زا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد
یکی از عمده‏ترین مشکلاتی که اقتصاد نفتی ما با آن روبه‏رو است غفلت از سایر بخش‏های اقتصادی و بکارگیری پتانسیل‏ها و ظرفیت‏های موجود در آن حوزه‏ها است. درآمدهای نفتی و به تبع آن بودجه نفتی مانع  از رشد و شکوفایی سایر بخش‏ها در اقتصاد کشور بوده و تنها زمانیکه ما با مشکلاتی نظیر تحریم اقتصادی و محدودیت‏های فروش نفت مواجه هستیم؛ ضرورت اقتصاد مولد و فعال‏سازی سایر حوزه‏های اقتصادی برایمان ملموس می‏شود.

در واقع اقتصاد درون‏زا زمانی برایمان معنا پیدا می‏کند که با یک گرفتاری بزرگ نظیر تحریم مواجه می‏شویم و جای بسی تاسف که مجددا با رفع تحریم‏ها و رسیدن به درآمدهای نفتی از آن غافل می‏شویم.
به بیان دیگر اقتصاد درون‏زا و یا اقتصاد مقاومتی که نوعی رویکرد مدیریتی مبتنی بر الگوهای بومی و علمی بر اساس ظرفیت‏های موجود است زمانی بکار گرفته می‏شود که با فشارهای بیرونی و تحریم‏های بین‏المللی مواجه می‏شویم و هیچ‏گاه بصورت یک برنامه استراتژیک مدون و ثابت که در تمامی مقاطع دستور کار تمامی فعالان حوزه اقتصاد باشد، مدنظر قرار نداده‎ایم.
اما مشکل کار کجاست که چنین رویکرد مهمی در کشور ما محقق نمی‏شود؟
آیا برنامه‏ریزان کلان کشور درکی از این موضوع ندارند؟ آیا مشکلات روزمره با اولویت‏های بالا باعث نادیده انگاشتن چنین رویکردی در اقتصاد کشور می‏شود؟ آیا کنش‏های سیاسی ما در عرصه بین‏المللی اقتصاد کشور را دستخوش چنین انفعالی کرده است؟
برای پاسخ گفتن به این سوال‏ها نظر شما را به یک مساله مهم و کلیدی جلب می‏کنم و آن اینکه در تمام این سوال‏ها طرف سوال و علت عدم تحقق یک اقتصاد درون‏زا، دولت و نظام اجرایی معرفی می‏گردد، در صورتیکه پایه و اساس یک اقتصاد بومی و درون‏زا با یک مدل ذهنی دولتی محقق نمی‏شود.
اولین الزام یک اقتصاد درون‏زا خروج اقتصاد از تحت مدیریت دولت و استفاده از ظرفیت‏های مردمی در اقتصاد است.
برای این منظور اقتصاد دانش‏بنیان، محور قراردادن مردم و کاهش وابستگی به فروش نفت و موادمعدنی خام 3 راهبرد بلندمدت استقرار اقتصاد درون‏زا است.
برای تحقق این هدف در کوتاه مدت باید به سمت حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی، پرهیز از روزمرگی، کاهش تدریجی بودجه به درآمدهای نفتی و جلوگیری از خام‏ فروشی را در دستور کار قرار دهیم.
آنچه مسلم است توجه به این مساله می‏باشد که آینده اقتصاد ما باید مردم محور و دانش‏بنیان باشد تا منابع رشد اقتصادی پایدار داشته باشیم.
مطمئن باشید اگر کشورهایی که با نظام جمهوری اسلامی تضاد منافع دارند، مشاهده کنند که ما خطاهای فاحش خود را در امر سیاست‏گذاری اصلاح کرده و به سمت تقویت بنیه تولیدی و یک اقتصاد درون‏زا حرکت می کنیم، آنها نیز فشارهای خود را خواهند کاست تا ما به سمت درون‏زا کردن بنیه تولید ملی تمایلی از خود نشان ندهیم.
بنابراین ارتقاء بنیه تولید ملی و حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی یک سیاست راه‏گشای اصولی است که حتی فشارها و تحریم‏های خارجی را هم کم اثرتر خواهد کرد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399