دوشنبه, 28 بهمن 1398 ساعت 08:45
کد خبر: 67381

رئیس‌جمهور: ماشه ای در کار نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روحانی  عنوان کرد با خروج آمریکا از برجام، ماده 36 این توافق که ناظر بر مکانیزم ماشه است از سوی اعضای اروپایی 5+1 قابلیت اجرایی ندارد و به عبارت دیگر ماشه ای در کار نیست.

این جملات بخشی از پاسخ حسن روحانی رئیس جمهور ایران به خبرنگار الجزیره در جریان مصاحبه مطبوعاتی روز گذشته بود که رئیس جمهوری در مورد نتایج به کار افتادن مکانیزم ماشه از سوی اروپا پرسیده شد.  
حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تاثیر سیاست فشار حداکثری نیز اظهار داشت مقاومت مردم و تلاش خادمان مردم در بدنه اجرایی کشور نشان داد این سیاست ناکار آمد است و آمارها نیز گویای این نکته هستند که برای نخستین بار در تاریخ معاصر اقتصاد ایران، دولت سالهای 97 و 98 را بدون اتکاء به نفت پشت سر گذاشته و سال 99 نیز سالی بهتر را از لحاظ مهار تورم و رشد اقتصادی در پیش خواهیم داشت.
حجت‌الاسلام روحانی روز گذشته در ابتدای نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل نهاد ریاست جمهوری برگذار شد ضمن تبریک میلاد دخت پیامبر اسلام حضرت صدیقه کبری از ملت ایران برای حضور پرشور در راهپیمایی ۲۲ بهمن و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سپاسگزاری کرد.
وی با بیان اینکه سالی که گذشت و رو به پایان هستیم مثل سال ۹۷ سال پر ماجرایی برای مردم بزرگ ایران بود، یاآور شد: از آغاز سال که با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم که حادثه بی‌سابقه‌ای در تاریخ ایران بود و بعد حوادث طبیعی غیر منتظره دیگری داشتیم و شهادت ناجوانمردانه سردار سلیمانی برای همه مردم ما یک واقعه بسیار سخت بود و تحملش سخت بود اما حضور مرم در این مراسم نشان داد مردم مسیری را که انتخاب کرده‌اند به درستی ادامه خواهند داد و حادثه هواپیمای اوکراینی باعث تاثر همه مردم ایران شد حادثه کرمان هم که هم‌وطنان ما جانشان را از دست دادند بسیار ناگوار بود.

فشار حداکثری را پشت سر گذاشتیم

رئیس‌جمهور گفت: در برابر حوادث سخت مردم ما در سال ۹۷ و ۹۸ تا امروز ایستادگی بی نظیری را در برابر فشارهای خارجی از خود بروز دادند و علیرغم اینکه بدخواهان می‌خواستند با شرایط غیرقابل تحمل مواجه شویم مشکلات ما امسال کمتر از سال گذشته است شرایط در مجموع سخت‌تر است اما شاخص‌های ما از لحاظ اجتماعی و اقتصادی و امنیتی نشان می‌دهد که فشار حداکثری را پشت سر گذاشتیم و آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که مسیر و استراتژی‌شان با محاسبه‌ای که کرده بودند درست نبوده و به نتیجه نخواهد رسید.
وی افزود: البته تحریم‌ها به طور طبیعی مشکلاتی برای مردم به وجود می‌آورد و از این نظر در زندگی آنها اثر می‌گذارد اما ثمری برای دشمنان نخواهد داشت و آنچه که آنها فکر می‌کنند با فشار حداکثری و ضعف مار را پای میز مذاکره ببرند، اشتباه است.

هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت

رئیس جمهور تصریح کرد: هدف آنها این است که در حالی که مردم در ضعف و فشار قرار گرفته‌اند دولت را در ضعف پای میز مذاکره ببرند؛ ما با قدرت سخن حقمان در دنیا بیان کرده و می‌کنیم اما هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت.
وی ادامه داد: وقتی کشور را در شش و نیم سال گذشته در همه بخش‌ها با ۸ سال قبل و یا سال‌های پیش از این دولت مقایسه می‌کنیم، علیرغم تحریم و فشار و برای اولین بار در تاریخ ایران در سال ۹۷ و ۹۸ اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کنیم.
رئیس دولت دوازدهم یادآور شد: در هیچ زمانی هیچ دولتی اقتصاد بدون نفت را تجربه نکرده بود اما ما با آن در دوسال گذشته کشور را اداره کرده‌ایم البته ممکن است که با توجه به اهدافی که در ابتدای دولت ترسیم کرده بودیم، کندی صورت گرفته باشد اما در بخش انرژی، برق، آب، گردشگری، شرکت‌های دانش بنیان، صنعت، خدمات و سلامت زمانی که نسبت به سال‌های قبل خودمان را مقایسه می‌کنیم و آمار و ارقام به خوبی به ما کمک می‌کند.

سال آینده دشمن را مجبور خواهیم کرد که پای میز مذاکره بیایند

وی با بیان اینکه مردم در این شرایط در صحنه بودند و خادمانشان نیز در سراسر کشور تلاش و کوشش خودشان را انجام دادند، اظهار کرد: پیام من تشکر از مردم بزرگ ایران و اعلام این موضوع به مردم است که در سال آینده با همین توانمندی و قدرتمندی دشمن را مجبور خواهیم کرد که پای میز مذاکره بیایند.
وی یادآور شد: در سال ۹۲ و۹۳ هم درخواست از سوی آنها برای مذاکره بود و اکنون هم باید به شرایط عادلانه برگردند تا مذاکره امکان پذیر باشد.
روحانی ادامه داد: سال آینده سال پیشرفت خواهد بود و کسانی که برای سال آینده تبلیغ می‌کنند، همانطور که در سال ۹۷ تورم سه رقمی در نظر می‌گرفتند اما کشور در شرایط بهتری قرار گرفت شاهد این خواهند بود که در سال آینده رشد اقتصادی بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی و کنترل تورم خواهیم داشت.

راه حل صلح منطقه در دست کشورهای منطقه است

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین تلاش‌ها برای اجرایی شدن «طرح صلح هرمز» گفت: برای همه جهانیان روشن است که در این منطقه صلح و ثبات بدون مشارکت ایران امکان ناپذیر است و ثبات و صلح در منطقه با حضور قدرتی مثل ایران امکان‌پذیر خواهد بود. ما همواره به دنبال ایجاد امنیت در این منطقه بودیم و سردار سلیمانی ما هم به دنبال ایجاد امنیت در خلیج فارس و خاورمیانه بود و آخرین تلاشش هم در این مسیر بود که ناجوانمردانه او را به شهادت رساندند.
وی ادامه داد: «طرح صلح هرمز» در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد و متن آن برای دبیرکل و دولت‌های منطقه ارسال شد و من به طور رسمی این طرح را برای سران کشورهای منطقه ارسال کردم و برخی به خوبی استقبال کردند و برخی تاکنون پاسخ نداده‌اند اما در عین حال معتقد هستیم راه حل صلح منطقه در دست کشورهای منطقه است و تلاش آنها باید این هدف را محقق کند و تاکید می‌کنیم همه باید از صلح استفاده کنند؛ اگر بخواهیم برخی را از ثمرات امنیت برخوردار کنیم و برخی برخوردار نباشند صلح پایدار نخواهد بود. ما همچنان به اجرای طرح صلح هرمز اصرار می ورزیم.

اگر آمریکا به برجام برگردد باز هم در چهارچوب ۵+۱ می‌تواند مذاکره کند

روحانی همچنین در خصوص پیام‌های کشورهای دوست برای گشایش بن‌بست‌های ایجاد شده در مسیر برجام و همچنین شکست استیضاح ترامپ که این شائبه را ایجاد کرده که وی بخت اول ریاست جمهوری آمریکا است و اینکه آیا امکان دارد گشایشی پیش از انتخابات آمریکا ایجاد شود، گفت: برای ما فرقی نمی‌کند چه شخصی در آمریکا حاکم باشد و برای ما تنها منافع ملی خودمان اهمیت دارد. از آغاز در آمریکا یک گروه معتقد بودند که با فشار می‌توانیم ایران را وادار به پذیرش خواست خود کنیم و گروهی هم معتقد بودند باید با ایران تفاهم کرد و پای میز مذاکره آمدند و ما به تفاهمی رسیدیم و آن تفاهم در حال اجرا بود که اگر همه طرف‌ها پایبند بودند شرایط بهتری را تجربه می‌کردیم اما متاسفانه در حین اجرای برجام گروه اول روی کار آمدند که گفتند بسته‌ای را آماده کرده‌ایم و می‌خواهیم به ایران تحمیل کنیم.
وی افزود: این گروه که‌ آمدند همین اتفاقی افتاد که می‌بینید و آمریکا با فشار اسرائیل و کشورهای مرتجع منطقه و با توجه به ذات خودشان فکر کردند با تحریم می‌توانند مقاومت مردم ایران را ظرف چندماه بشکنند و بسته خود را روی میز و در برابر ایران قرار دهند. از آن روز تا امروز ۲۰ ماه می‌گذرد و ما شرایط خود را بهتر کردیم و بنابراین این فشارها شکست خورده است. در منطقه شرایط ما بهتر است و شرایط ما اتحاد و وحدت است. آنها می‌خواستند مردم را در شرایطی قرار دهند که فکر کنند بدون آمریکا نمی‌توانیم زندگی خود را ادامه دهیم اما همه دیدند ما تحت فشار زندگی را با مشکل گذراندیم بنابراین اینکه دولت بعدی چه کسی است طرح و برنامه ما یکی بوده که گفتیم اگر آمریکا به برجام برگردد باز هم در چهارچوب ۵+۱ می‌تواند مذاکره کند.

آمریکایی‌ها از انتخاباتی که با حضور حداکثری باشد خوشحال نمی‌شوند

روحانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تلاش ضدانقلاب در انتخابات پیش رو را چطور ارزیابی می‌‌کنید و اینکه لیست یاران روحانی را تایید می‌کنید یا نه؟ گفت: خوشبختانه فضا مقداری نسبت به گذشته فرق کرده و امروز شور و نشاط نسبی را برای انتخابات می‌بینیم و دوست داریم این شور و نشاط به حداکثر برسد و انتخابات به بهترین شکل برگزار شود. انتخابات پرشور به نفع همه است و آمریکایی‌ها از انتخاباتی که با حضور حداکثری باشد خوشحال نمی‌شوند و آن‌ها از انتخاباتی که با حضور حداکثری نباشد خوشحال می‌شوند.

وزارت کشور گفت فقط در ۴۴ حوزه انتخابات رقابتی نیست

رئیس‌جمهور تصریح کرد: من از ابتدا نگران بودنم که نکند شرایطی باشد که انتخابات رقابتی نباشد و حضور کم شود. گزارشی که وزارت کشور داده بود این بود که ۷۰ حوزه غیر رقابتی است و تلاش من این بود که رقابت بیشتر شود. آن‌هایی که طبق قانون می‌شود، تایید شوند. من امروز از وزارت کشور درباره آن ۷۰ حوزه پرسیدم که گفتند فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست و بقیه حوزه‌ها رقابتی است و این برای من خوشحال کننده بود و این جاهایی هم که وزارت کشور اعلام می‌کند رقابتی نیست به نظر من مردم باید حضور پیدا کنند.

روحانی و دولت لیستی ندارد

وی ادامه داد: ممکن است از حزب مورد نظر آن‌ها نباشد اما ما علاقه‌مند هستیم و در حزب رقیب هم می‌شود کسانی را انتخاب کرد که اصلح باشند و می‌تواند در پارلمان مهم باشند. روحانی و دولت لیستی ندارد.

هیچ وقت در ذهن من مساله استعفا مطرح نبوده است

روحانی در پاسخ به این پرسش که از آنجایی که از عمر دولت شما ۱.۵ سال باقی مانده است اما شایعاتی که پیرامون استعفای خود را تایید می‌کنید؟ گفت: استعفا که به نظر من خیلی معنا ندارد ما از آغاز انتخابات به مردم وعده‌ای داده‌ایم و تا ساعت آخر پای وعده خود خواهیم بود و تلاش می‌کنیم آن وعده‌ها را اجرایی کنیم در حد امکان. ممکن است دشمن مشکلاتی را ایجاد کرده باشد اما هیچ وقت در ذهن من مساله استعفا مطرح نبوده است.

رهبری گفتند اجازه نمی‌دهم دولت یک ساعت زودتر کار خود را تحویل دهد

رئیس‌جمهور گفت: آن‌ ماه‌هایی که انتخابات برگزار شد من مطرح کردم خدمت رهبری که دولت آمده و هنوز هیچ چیز نشده بود یعنی مراسم تحلیف و تنفیذ برگزار نشده بود، به ایشان گفتم دولت آمده کار کند و شما اگر فکر می‌کنید دولت و فردی دیگر بهتر می‌تواند کار کند من به راحتی کنار می‌روم و ایشان به شدت رد کرد و من دلم می‌خواهد شما به خدمت خود ادامه دهید. یک بار دیگر در سال ۹۷ به دلایل دیگر که نمی‌خواهم ورود کنم دومرتبه خدمت ایشان گفتم؛ که گفتند من حتی اجازه نمی‌دهم که دولت یک ساعت زودتر کار خود را تحویل دهد.
وی ادامه داد: نظر من هم این است و دولت تا ساعت آخر به وظیفه خود عمل می‌کند و همه مردم از دولت و نظام تا کنون حمایت کرده اند و اگر ما شرایط بهتر می‌خواهیم همه باید از نظام حمایت کنیم و اگر نقدی داریم دلسوزانه مطرح کنیم و این حرف و شایعه را قویا تکذیب می‌کنم و دولت پای عهد خود خواهد ماند.

مشکل پیچیده غیر قابل حلی با عربستان نداریم

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مضمون پیام‌هایی که عربستان برای ایران فرستاده چه بوده و آیا چشم اندازی برای مصالحه بین دو کشور وجود دارد، گفت: همواره دولت‌هایی بودند که پیام‌هایی برای ما ‌می‌آورند؛ نخست وزیر قبلی عراق پیامی را‌ آورد و همین اواخر نیز دولت و نخست وزیر جدید پاکستان و عراق و حتی دولت‌های اروپایی پیام‌هایی را برای ایران آوردند.
وی افزود: ما یک مشکل پیچیده غیر قابل حل با عربستان نداریم و هر زمان که عربستان آماده باشد مسائل قابل گفت‌وگو حل است.
رئیس جمهور تاکید کرد: موضوع یمن مهم است که البته برای نیز عربستان چگونگی پایان کار یمن مهم است؛ عربستان اشتباه کرد و جنگی را با یمن آغاز کرد که فکر می‌کرد می‌تواند یمن را ظرف چند هفته و چند ماه از پا در بیاورد به همین علت هم خودش و هم مردم یمن را گرفتار کرد و کشتار زیادی در آنجا انجام داد.
وی تصریح کرد: اگر عربستان دست از یمن بردارد شرایط برای گفت‌وگو و مصالحه فراهم‌تر خواهد بود؛ مسائل یمن را باید خود مردم یمن حل کنند و کشورهایی هم به یمن تجاوز کردند باید دست از تجاوز بردارند و به مردم یمن غرامت بدهند.

اشکال ما این است که بعد از انتخابات هم رقابت را ادامه می‌دهیم

رئیس جمهور گفت: در زمینه هواپیمای اوکراینی یک اشتباه موردی رخ داد و آنقدر این اشتباه عجیب بود که آدم باورش نمی‌شد که اگر کسی به من می‌گفت این اشتباه بوده باور نمی‌کردم که چطور شد ما در جنگ بودیم، ما پدافند هوایی را می‌شناسیم؛ من خودم پدافند هوایی را می‌شناسم و این حادثه در تاریخ ایران رخ نداده است که در پایتخت کشور و در روت پروازی خطا شود؛ این خطا برای همه عجیب بود؛ لذا تا بازرسی کردند و به نتیجه برسند باید یک مقام مسئولی به ما اطلاع می‌داد که البته ما تخمین‌هایی زده بودیم اما در عین حال آن مقام باید می‌گفت و این کمی طول کشید.
وی ادامه داد: ممکن بود این خبررسانی تسریع شود و پنجشنبه غروب اعلام می‌شد. این مساله لطمه زد اما به نظر من تعمدی در کار نبود که اعتماد مردم لطمه بخورد و همان نیرویی که برای ما در تاریخ افتخار آفریده از مردم عذرخواهی کرد و من هم این نیرو را ستایش می‌کنم که هم در داستان شهادت سردار سلیمانی پاسخ قاطع داد و هم در این اشتباه از مردم عذرخواهی کردند. بنابراین نباید بگذارید این گونه حوادث به انسجام ما لطمه بزند.
روحانی افزود: حزب، جناح و رقابت خوب است؛ ما باید در زمان انتخابات رقابت کنیم و  هر که برنده شد همه کمک کنیم؛ اشکال ما این است که بعد از انتخابات هم رقابت را ادامه می‌دهیم که اشتباه است. نباید به مردم بگوییم اشتباه کردید و ما به شما گفتیم به این آقا رای ندهید.  این اشکال کار ما است که باید رفع کنیم. شرایط ما شرایطی است که باید همه در برابر دشمن با هم باشیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395