دوشنبه, 28 بهمن 1398 ساعت 08:51
کد خبر: 67384

وزیر نفت: عوارض آلایندگی منبع درآمدی برای شهرداری‌ها شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نفت گفت: تاسیسات نفتی سالانه صدها میلیارد تومان عوارض آلایندگی می‌دهند که به منبع درآمدی برای شهرداری‌ها تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه روز یکشنبه در بیست و یکمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز افزود: عوارض آلایندگی باید برای برطرف کردن آلاینده‌های زیست محیطی هزینه شود اما امروزه می‌بینیم که به منبع درآمدی برای شهرداری‌ها تبدیل شده و قدمی در راستای رفع آلایندگی برداشته نمی‌شود که باید این مسأله جدی گرفته شود.

وی اظهارداشت: به طور کلی کار نفت با آلودگی همراه است، در مرحله استخراج، فرآوری، انتقال و مصرف به محیط‌زیست آسیب وارد می‌کند و co۲ تولید شده از این فرایند موجب تغییراتی در محیط زیست می‌شود.

 وزیر نفت ادامه داد: یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان بودیم و بالاترین ذخایر نفت و گازی را داشتیم، در مقابل با انواع آلودگی‌ها نیز روبرو هستیم که در دولت تدبیر و امید اقدامات زیادی در راستای کاهش آلودگی‌ها صورت گرفته است.

وی به اقدامات وزارت نفت در سال‌های اخیر در جهت بهبود محیط زیست اشاره کرد و گفت: یکی از این اقدامات تولید گاز به عنوان سوختی پاک است و تولید گاز با محوریت پارس جنوبی ٢.۴ برابر شده است.

زنگنه ادامه داد: تا چند سال پیش در عسلویه ٢٨٠ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شد که اکنون به ۶٧٠ میلیون متر مکعب در روز رسیده، این در حالی است که برای هر ۲۵ میلیون مترمکعب گاز بیش از ۳ میلیارد دلار هزینه می‌شود.

وی اظهارداشت: کار بسیار سنگینی است که به خوبی انجام شد و ما اکنون سومین تولید کننده گاز در دنیا هستیم و برنامه‌ریزی شده که تا اواخر سال ١٣٩٩ تولید گاز در ایران به رقم هزار میلیون متر مکعب برسد.

وزیر نفت ادامه داد: گاز پاک‌ترین سوخت است و جایگزین خوبی برای نفت کوره به حساب می‌آید، امروز ٩۵ درصد جمعیت ایران به طور مستقیم از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، به محیط‌زیست کمک زیادی شد چون دیگر نمی ارزد که افراد برای تهیه چوب سراغ درختان و بوته‌ها بروند که این کمک بزرگی به محیط زیست است. بیش از ٨٠ درصد روستاهای کشور گاز دارند.

وزیر نفت گفت: با بهینه سازی مصرف سوخت مسائل زیست محیطی هم برطرف می‌شود. بهینه سازی مصرف سوخت را باید جدی بگیریم زیرا با اهتمام به آن مسایل زیست محیطی هم برطرف می‌شود.

وی اضافه کرد: افزایش کیفیت فراورده‌های مایع تولیدی از دیگر اقدامات وزارت نفت در این خصوص بود، زمانی بنزین پتروشیمی داشتیم که از سال ٩٣ تولید و توزیع آن متوقف شد و با تکمیل پالایشگاه خلیج فارس تولید بنزین استاندارد در سال ۹۸ به ۷۶ میلیون متر مکعب رسید که از نظر کیفیت در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399