سه شنبه, 29 بهمن 1398 ساعت 10:24
کد خبر: 67452

۴۰۰ تن کالای قاچاق فاقد مجوز امحا شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد روز گذشته ۴۰۰ تن کالای سلامت محور و فاقد مجوز مصرف از سوی سازمان‌های ذیصلاح به ارزش یک میلیارد و 19 میلیون تومان، با حضور نمایندگان دادستانی و نهادهای ذیربط در سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی برگزار شد، امحا شد.

حسین میرمعینی، معاون بهره‌برداری و فروش اموال تملیکی کشور در حاشیه این برنامه، اظهار کرد: سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی برابر قانون می‌تواند 10 درصد عواید حاصل از فروش کالاهای ضبط شده را صرف امرار معاش خود کند گفت: برای صیانت از سلامت جامعه اقدام به انهدام کالاهای تاریخ انقضا گذشته و اقلامی که به سلامت جامعه آسیب می‌زنند می‌کنیم.
وی افزود: هر استانی نسبت به انجام عملیات انهدام در طول سال اقدام می‌کنند که معمولا کالاهای تاریخ مصرف گذشته یا کالاهایی که مجوز سازمان استاندارد و سازمان بهداشت را ندارند و غیرقابل مصرف هستند منهدم می‌شوند.
وی با بیان اینکه با توجه به تعرفه‌های واردات کالا بسیاری از سودجویان نسبت به واردات کالای قاچاق اقدام می‌کنند اظهار کرد: بحث انهدام کالای قاچاق در تمام کشورها به اجرا می‌رسد اما در ایران این اقدام با وسعت بیشتری اجرایی می‌شود.
معاون بهره‌برداری و فروش اموال تملیکی کشور با اشاره به انهدام کالا در سال گذشته اظهار داشت: بالغ بر 6100 تن کالا به ارزش 90 میلیارد تومان منهدم شد که این رقم در 10 ماهه اول امسال حدود 13 هزار تن به ارزش 80 میلیارد تومان بوده است.
میرمعینی افزود: 90 انبار در کل کشور در اختیار داریم که ماهانه عملیات معدوم سازی کالاهای سلامت محور و قاچاق در استان‌های مختلف انجام می‌شود.
این مقام مسئول با تاکید براینکه هیچ برنامه‌ای برای انهدام کالاهای سرمایه‌ای نداریم و نخواهیم داشت گفت: تمام کالاهای وارداتی که به تولید داخل ضربه می‌زنند به شرط صادرات به فروش می‌رسند و بخش دیگر از این کالاها که امکان استفاده از آن در مهندسی معکوس وجود دارد مورد استفاده داخل قرار می‌گیرد.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا در حالی که پرونده برخی از این کالاها که امروز معدوم می‌شوند متعلق به چهار سال گذشته است و چرا تاکنون منهدم نشده است گفت: برای انهدام باید حکم قضایی داشته باشیم و سه سال طول کشیده تا حکم قضایی به نفع دولت برای امحای این کالاها صادر شود.

انهدام ۲۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در سال جاری

برومند میرزایی‌پور، مدیر جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی استان تهران نیز اظهار کرد: این برنامه، دهمین مورد امحاء است و تاکنون هزار و 970 تن کالا به ارزش 230 میلیارد ریال کالا انهدام شده است.
وی افزود: امروز 400 تن کالای سلامت محور که توزیع آن برای سلامت جامعه مضر شناخته شده است معدوم شد، اظهار داشت: امروز 400 تن کالا به ارزش 19 میلیارد ریال که توسط معاونت غذا و داروی علوم پزشکی ایران مضر شناخته شده با حضور نمایندگان دادستانی و سایر مراجع ذیربط امحاء شد.
مدیر جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی استان تهران با تاکید بر اینکه عمده این کالاها تاریخ انقضا گذشته است، گفت: بخشی دیگر از این کالاها هم جنبه بیوتروریستی تشخیص داده شدند به همین دلیل نسبت به معدوم سازی آنها اقدام می‌کنیم.
وی با بیان اینکه تشکیل پرونده برای انهدام برخی از این کالاها به سال 95 برمی‌گردد اظهار کرد: تا زمانی که حکم قضایی برای معدوم سازی کالاها صادر نشود نمی‌توانیم نسبت به امحای آ‌نها اقدام کنیم.
وی در پاسخ به این سؤال که بیوتروریستی بودن این کالاها از طریق چه نهادی شناخته شده و کدام یک از این کالا احتمال بیوتروریستی دارد، گفت: این احتمال وجود دارد که دشمنان برخی از کالاها را آلوده و به بازار ایران ارسال کنند و از آنجایی که احتمال بیوتررویستی بودن تعدادی از این کالاها وجود داشت در برنامه انهدام و معدوم سازی قرار گرفتند که البته بیشتر مواد دخانی در معرض بیوتروریست قرار دارند.
به گفته میرزایی‌پور تمام کالاهایی که امروز معدوم می‌شوند وارداتی هستند و از طریق قاچاق وارد کشور شده‌اند.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399