چهارشنبه, 30 بهمن 1398 ساعت 14:04
کد خبر: 67538

تسهیم حداکثری ریسک و منافع در اجرای پروژه‎های فرآورش نفت خام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران به تشریح چارچوب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فرآورش نفت خام با استفاده از تجهیزات سریع‌الاحداث کارخانه‌ای و در قالب قراردادهای ساخت، بهره‌برداری و مالکیت (B.O.O) پرداخت و گفت: توجه حداکثری شرکت ملی نفت ایران به تسهیم متعادل منافع و ریسک پروژه بین کارفرما و سرمایه‎گذار، از مزیت‎های چارچوب تدوین‎شده است.

به گزارش از وزارت نفت، تالین منصوریان در نشست تخصصی «معرفی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فرآورش نفت خام» افزود: رویکرد اتخاذشده برای احداث واحدهای فرآورش نفت خام پیش‎ساخته قابل جابه‌جایی در قالب قراردادهای BOO، رویکرد نوینی است که با در نظر گرفتن تسهیم ریسک و منافع بین کارفرما و سرمایه‌گذار دنبال می‎شود.
وی افزود: این رویکرد، جذابیت‎های زیادی را برای سرمایه‎گذار درنظر گرفته است. شرکت ملی نفت ایران در این قراردادها، فرآورش نفت را به‌عنوان خدمت خریداری و در ازای آن، حق‎العمل‌کاری پرداخت می‎کند.
منصوریان دوره بهره‎برداری برای هر پروژه را حداکثر ۱۰ سال عنوان کرد و گفت: پروژه می‎تواند در قالب دو یا سه فاز هم اجرا شود. مشخص است مالیکت نفت خام و نفت فرآورش شده و هر محصول دیگری در قرارداد متعلق به شرکت ملی نفت ایران و مالیکت تأسیسات فرآورشی در اختیار سرمایه‌گذار است.
منصوریان ابعاد اقتصادی و تجاری این مدل قراردادی و نحوه پرداخت‎ها، جرایم، تضامین و... را نیز تشریح کرد و گفت: تاسیس این واحدهای فرآورشی در مقایسه با مدل‎های قدیمی، با هزینه‎های به مراتب کمتری قابل اجراست و شرکت ملی نفت ایران نیز تمهیداتی به‌کار گرفته تا جذابیت این مدل چارچوب سرمایه‌گذاری برای متقاضیان افزایش یابد، از جمله اینکه تضامین صندوق شکوفایی و نوآوری کنونی و همین‌طور صندوق پژوهش و نوآوری نفت که در شرف راه‎اندازی است، از سوی شرکت ملی نفت ایران مورد قبول واقع می‎شود.
نشست تخصصی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فرآورش نفت خام با استفاده از تجهیزات سریع‌الاحداث کارخانه‌ای و در قالب قراردادهای ساخت، بهره‌برداری و مالکیت (B.O.O) صبح امروز در مجموعه کوشک نفت برگزار شد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395