شنبه, 03 اسفند 1398 ساعت 15:13
کد خبر: 67613

اطلاعات تکميلي

  • قدم های محکم نفت و گاز پارس برای توسعه پارس جنوبی؛

تولید بی وقفه گاز برای آرامش مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پارس جنوبی به عنوان یکی از بزرگترین میادین گازی جهان، نقش اصلی تامین گاز کشور را به عهده دارد. میدانی که به دلیل وسعت چشمگیرش سال ها درگیر کار توسعه بوده است. اما در روزهای اخیر خبر از آخرین گام ها برای پایان توسعه بخش فراساحل این میدان، شنیده می شود.

شرکت نفت و گاز پارس در تمام این سال ها با همه توان خود تلاش کرده است که با توسعه این میدان و افزایش تولید گاز علاوه بر تامین نیاز مردم و نیروگاه ها در داخل توان صادراتی گاز کشور را افزایش دهد.
فاز 14 پارس جنوبی یکی از مهم ترین بخش های این میدان است که اخیرا آخرین سکوی بخش فراساحل آن نیز نصب شد. این خبر قدمی بود به سوی اتمام کار توسعه بخش فراساحل پارس جنوبی.
عرشه اقماری 14D، روز شنبه، ۱۲ بهمن ۹۸ بر روی جکت خود در چهارمین موقعیت برداشت گاز طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی نصب شد.
این سازه عظیم گازی پس از پایان عملیات ساخت در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، با پیشرفت فیزیکی 98 درصد بر روی بارج FLB124 بارگیری و هفته گذشته یارد صدرا را به مقصد پارس جنوبی ترک کرده بود.
مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به برنامه ریزی برای عملیات انتقال ایمن این ابرسازه با توجه به وضع آب و هوا در دریا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پس از پایدار شدن شرایط جوی دریا در پایان هفته گذشته، فعالیت های مقدماتی و آماده سازی جکت آغاز شد و عرشه 14D با وزن 2400 تن، توسط شناور نصاب HL-5000 در موقعیت مخزن گازی قرار گرفت.
محمدمهدی توسلی پور با بیان اینکه به زودی عملیات نصب متعلقات سکوی 14D شامل پل ارتباطی و مشعل توسط شناور نصاب SEA PAD آغاز می شود، تصریح کرد: با بهره برداری از این سکو که در فاصله حدود 105 کیلومتری از ساحل کنگان قرار دارد، ظرفیت برداشت گاز غنی از موقعیت مخزنی فاز 14 پارس جنوبی 14.2 میلیون مترمکعب افزایش یافته و به 56 میلیون متر مکعب در روز می رسد.
وی فعالیت های هوک آپ، راه اندازی و بهره برداری از سکوی 14D را آخرین اقدام در تکمیل بخش فراساحل فاز 14 عنوان کرد و گفت: انتظار می رود با تلاش کارکنان گروه راه اندازی، این سکو تا پایان امسال در مدار تولید قرار گیرد.
به گفته توسلی پور هم اکنون در بخش فراساحل، سه سکوی 14A، 14B و 14C در مجموع با ظرفیت برداشت 42 میلیون مترمکعب گاز به همراه دو رشته خطوط لوله 32 اینچ اصلی و یک خط لوله درون میدانی در مدار تولید قرار گرفته است.
بر پایه هدف تعیین شده در طراحی و توسعه فاز 14 پارس جنوبی، با تکمیل و بهره برداری کامل از این طرح، روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان فرآوری خواهد شد.
در نتیجه نگاهی اجمالی به فعالیت های شرکت نفت و گاز پارس نشان می دهد که توسعه میدان گازی پارس جنوبی به بالاترین رده خود در طول تاریخ کشور رسیده است.
از این رو گفته می شود که سال ۹۸ را باید سال پایان  بخش دریایی پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ این میدان مشترک دانست.
بر اساس گزارش های موجود توسعه زنجیره دوم فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی سال ۹۸ با نصب دو سکوی ۲۳ و ۲۴B ادامه یافت. سکوی فاز ۲۳ پارس جنوبی ۲۱ آبان ماه در موقعیت خود در آب های خلیج فارس قرار گرفت و نیمه دی ماه ارسال گاز آن با ظرفیت ۱۴.۲ میلیون مترمکعب گاز به پالایشگاه این فازها آغاز شد. سکوی B فاز ۲۴ نیز ۲۴ آبان ماه و با ظرفیت مشابه سکوی فاز ۲۳ نصب شد و ارسال گاز آن به پالایشگاه در روزهای آینده آغاز می شود.
زنجیره نخست فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی۲۶ اسفندماه پارسال با حضور رئیس جمهوری عملیاتی و سبب افزایش برداشت روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک گازی شد.
هدف از توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع ال پی جی (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است.
علاوه بر این آخرین سکوی فاز 14 پارس جنوبی در موقعیت خود در خلیج فارس نصب شده است. سکوی B فاز ۱۴ پارس جنوبی نخستین سکویی بود که امسال (۲۲ تیرماه) در موقعیت خود در آب های خلیج فارس نصب شد و اینک با ظرفیت تولید روزانه ۱۴.۲ میلیون مترمکعب در مدار تولید قرار دارد. به گفته محمدمهدی توسلی پور، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، تولید آخرین سکوی این فاز نیز تا پایان سال در مدار قرار می گیرد. در مجموع هم اینک ۴۲ میلیون مترمکعب گاز از فاز ۱۴ پارس جنوبی برداشت و  به خشکی منتقل می شود. از پالایشگاه این فاز هم خبر اینکه، پیشرفت آن در بخش مهندسی به بیش از ۹۰ درصد رسیده و انتظار می رود حداکثر تا سال ۹۹ در مدار قرار گیرد.
هدف از توسعه  فاز ۱۴ پارس جنوبی برداشت روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان فرآوری است.
همچنین زنجیره نخست فاز 13 پارس جنوبی نیز همانند فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی اسفندماه پارسال و با حضور رئیس جمهوی در مدار تولید قرار گرفت و هم اینک ظرفیت برداشت روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز را داراست. دو سکوی A  و C این فاز نیز طبق برنامه تا پایان سال در موقعیت خود در آب های خلیج فارس نصب می شود.
هدف از توسعه طرح فاز ١٣، دستیابی به تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و همچنین سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گازمایع به همراه یک میلیون تن گاز اتان است.
در این میان باید به این مساله نیز اشاره کرد که دیگر فازهای پارس جنوبی نیز به جز فاز یازده که شرکت ایرانی پتروپارس توسعه آن را به عهده گرفته است، تولید گاز را به صورت تمام و کمال انجام می دهند و این مهم توسط شرکت نفت و گاز پارس در راستای خدمت رسانی هر چه کامل تر به هم وطنان در فصل سرما و تولید برق در نیروگاه ها انجام شده است.
محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز در این خصوص می گوید که تولید گاز در پارس جنوبی بی وقفه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه همه سکوهای پارس جنوبی عملیاتی هستند و وقفه ای در تولید وجود ندارد، گفت: هم اکنون در پارس جنوبی  روزانه ۶۳۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می شود، اظهار کرد: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می کنند در این فرایند وقفه ای ایجاد نشود.
وی همچنین تاکید کرد: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می کند، از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکوها از مدار تولید خارج نشوند.
مشکین فام افزود: در صورت توقف هر سکو به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت آن را عملیاتی کنیم.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از ثبت رکورد جدید مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید سازوکاری به منظور مهار این رویه داشته باشیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون برداشت روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، تصریح کرد: اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می کنیم، مصرف شود، بی شک در سال های آینده با چالش روبه رو می شویم.
از این رو می توان دریافت که متخصصین شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز به فعالیت خود ادامه می دهند تا مردم بدون هیچ دغدغه ای از نعمت گاز برخوردار باشند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395