یکشنبه, 04 اسفند 1398 ساعت 08:43
کد خبر: 67631

اطلاعات تکميلي

  • در نهمین پیش جلسه کارگروه توسعه صادرات مطرح شد

بررسی راهکارهای رفع مشکلات صادرات فرش دستباف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نهمین پیش جلسه کارگروه توسعه صادرات از پیگیری‌های انجام شده در خصوص اخذ اختیارات اصل 127 یا 138 قانون اساسی جهت کارگروه توسعه صادرات با هدف اجرایی شدن مصوبات این کارگروه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اشاره به مکاتبات انجام شده با وزرای دستگاه‌های عضو کارگروه جهت معرفی نمایندگان ثابت و تام‌الاختیار توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت، از دستگاه‌های عضو خواست تا نسبت به پیگیری موضوع و همچنین حضور فعال در جلسات کارگروه اقدام کنند.
دبیر کارگروه توسعه صادرات افزود: یکی از اقدامات کارگروه پیگیری رفع مشکلات مربوط به ورود موقت است که با استناد به جلسات برگزار شده توسط دبیرخانه کارگروه، امیدواریم پیشنهادات ارائه شده، اجرایی شود و بخشی از مشکلات صادرکنندگان از محل ورود موقت را مرتفع کند.
زادبوم با تشریح تفکیک ورود موقت قبل از تاریخ21/01/97 و پس از این تاریخ، پیشنهادات ارائه شده را در دو ساختار و با هدف رفع مشکلات فعلی و آتی توصیف کرد و  همکاری و پیگیری  گمرک ج.ا.ا، بانک مرکزی ج.ا.ا، سازمان امور مالیاتی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را در حل مشکلات مربوطه اثرگذار دانست.
در ادامه این جلسه، فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش با اشاره به بسته حمایت از صادرات غیرنفتی خواستار توجه جدی به زیرساخت‌های فرش دستباف و پرداخت تسهیلات از محل مشوق‌های صادراتی جهت پایانه صادراتی تخصصی فرش دستباف، گمرک تخصصی فرش و همچنین کمک به تولیدکنندگان مواد اولیه فرش دستباف شد.
رافع با تأکید بر لزوم مساعدت در خصوص تشکیل خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی افزود:  مناطق مختلف جغرافیایی ایران هرکدام دارای سبک و تنوع در نقشه و مواد اولیه فرش دستباف هستند و با توجه به این ظرفیت بزرگ نیاز است تا در خصوص برپایی نمایشگاه‌های دائمی فرش دستباف در کشورهای مختلف دنیا اقدام شود.
 رئیس مرکز ملی فرش ایران، برنامه‌ریزی انجام شده جهت برپایی هفت خانه فرش با همکاری وزارت امورخارجه در کشورهای هدف را از دیگر برنامه‌های این مرکز عنوان کرد.
رافع در پایان از سازمان توسعه تجارت ایران درخواست کرد نسبت به تخصیص مشوق‌های صادراتی جهت ثبت برند جغرافیایی فرش دستباف اقدام کند.
 همچنین در ادامۀ این جلسه، مهرداد غضنفری، معاون اقتصادی استاندار قم از اهتمام وزارت صنعت، معدن و تجارت برای دعوت از مسئولان استانی جهت حضور در جلسات کارگروه توسعه صادرات کشور تقدیر و تشکر کرد.
وی ضرورت تدوین بسته‌های جامع و مانع در حوزه صادرات را با اهمیت دانست و حمایت از صادرات در شرایط فعلی به عنوان پیشران توسعه را ارزشمند توصیف کرد و درخواست کرد تا برای همه کالاها بسته‌های صادراتی با اخذ نظر ذی‌نفعان تدوین شود.
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395