دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 09:52
کد خبر: 67688

روحانی: تحریم آمریکا مانند کرونا ترسش بیشتر از واقعیت آن است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 « تحریم آمریکا مانند کرونا است، ترسش بیشتر از واقعیت آن است.» رئیس‌جمهوری ضمن بیان این جمله انتظار ایران را از اروپا ایستادگی در برابر اقدامات غیر قانونی آمریکا اعلام کرد.

حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار وزیر امور خارجه اتریش، روابط  تهران و وین را بسیار خوب و دوستانه خواند و افزود: دو کشور ظرفیت های خوبی بویژه در زمینه های اقتصادی برای همکاری دارند و امیدواریم اتریش در توسعه همکاری ها به فشارهای غیر قانونی و نادرست آمریکایی ها اعتنا نکند.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه برجام و توافق هسته ای فقط تعلق به ایران، اروپا و یا کشورهای 1+5 ندارد بلکه می تواند برای امنیت و صلح منطقه و جهان تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: ما هنوز هم بر این باور هستیم که می توانیم برجام و این توافق را حفظ کنیم.
روحانی با اشاره به اینکه توافق هسته ای می توانست پایه خوبی برای ایجاد اعتماد جدید بین ما و غرب از جمله اتحادیه اروپا و آمریکا باشد، گفت: ایران به سهم خود به این توافق متعهد بوده است.
رئیس‌جمهوری با اشاره به تحریم مواد غذایی و دارو از سوی آمریکا علیه مردم ایران در کنار تحریم‌های اقتصادی ایران، اظهارداشت: اعمال این تحریم‌ها یک اقدام تروریستی است و انتظار داریم اتحادیه اروپا در این زمینه به وظیفه انسانی خود عمل کند.
روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه امنیت منطقه ما باید توسط کشورهای خود این منطقه تامین شود، گفت: امروز امنیت آبراهه های منطقه نسبت به گذشته کاهش یافته و بسیاری از کشورهای منطقه ما همچون یمن ، عراق، سوریه و افغانستان در شرایط امنیتی مناسبی قرار ندارند.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران «طرح صلح هرمز» را با هدف برقراری صلح و امنیت در منطقه ارائه کرده و این طرح با استقبال روبرو شده است ، تصریح کرد: همه مشکلات منطقه ما ناشی از مداخلات غلط و غیرقانونی آمریکا در مسائل این منطقه است.
دکتر روحانی تاکید کرد: معتقدیم امنیت این منطقه در امنیت اروپا و همچنین امن بودن مسیر انرژی برای همه جهان و اروپا اهمیت دارد.
رئیس‌جمهوری ابراز امیدواری کرد همکاری های ایران و اتریش در زمینه های مختلف دو جانبه و منطقه ای بیش از پیش گسترش یابد و با سفر وزیر خارجه اتریش به ایران شاهد تحول مثبت در روابط دو جانبه و روابط با اتحادیه اروپا باشیم.
«الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهوری و صدر اعظم کشورش به رئیس‌جمهوری ایران، روابط دو کشور را دوستانه و دیرینه توصیف کرد و بر تلاش برای توسعه و تعمیق این روابط در همه زمینه ها بویژه روابط تجاری و اقتصادی تاکید کرد.
شالنبرگ با اشاره به میزبانی وین از مذاکرات هسته ای ایران و 1+5،  برجام و توافق هسته ای را نقطه عطفی در اعتماد سازی در منطقه و جهان عنوان کرد و افزود: حفظ برجام سیاست اصلی ما و اتحادیه اروپا است و برای آن همه تلاش خود را انجام خواهیم داد.
وزیر امور خارجه اتریش تاکید کرد: معتقدیم که برجام در حفظ آرامش و ثبات منطقه نقش مهمی دارد و حفظ آن ضروری است و همچنین ایران نقش مهمی برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه ایفا می کند.
شالنبرگ با اشاره به طرح «صلح هرمز» از سوی ایران برای برقراری صلح و آرامش درمنطقه و خلیج فارس
گفت: از نظر ما  طرح صلح هرمز می تواند نقشه راه ایجاد صلح و ثبات در منطقه باشد و اتریش از این طرح که در جهت اعتماد سازی ارائه شده استقبال می کند و علاقمند است نقش مثبت خود را در این پروسه ایفا کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395