چهارشنبه, 07 اسفند 1398 ساعت 08:50
کد خبر: 67800

تبعات انتشار ویروس کرونا در بازار سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد: ترس از انتشار ویروس کرونا در اماکن عمومی به رویدادهای بازار سرمایه نیز سرایت کرده است. برگزاری آیین رونمایی از سازوکار فروش تعهدی در 4 اسفند نود و هشت، به صورت مجازی به دلیل شرایط موجود و حفظ رعایت سلامت و بهداشت شهروندان اولین اقدام  از این دست بود.

همچنین دوشنبه 5 اسفند نیز دبیر کل کانون کارگزاران بورس به دلیل شیوع کرونا، در نامه‌ای به رییس سازمان بورس خواستار توقف فعالیت در خصوص اخذ کد معاملاتی برای مشتریان جدید و تعطیل‌کردن تالارهای اختصاصی به منظور عدم تجمع مشتریان شد.
به گزارش ایرنا، در این نامه دبیرکل کانون کارگزاران بورس از رئیس سازمان بورس خواسته است «به منظور کمک به سلامت کارکنان شرکت‌های کارگزاری و مشتریان مراجعه‌کننده، خواهشمند است دستور فرمایید عرضه‌های اولیه که منجر به مراجعه فراوان مشتریان به دفاتر کارگزاران می‌گردد متوقف شود و علاوه بر آن در ضرورت ضرورت و به تشخیص هر یک از شرکت‌های کارگزاری در هر یک از شعب، دفاتر و نمایندگی‌های خود مجاز به توقف فعالیت در خصوص اخذ کد معاملاتی برای مشتریان جدید و تعطیل کردن تالارهای اختصاصی به منظور عدم تجمع مشتریان برای مدت معین و تا زمان رفع بحران فعلی بر اثر شیوع ویروس کرونا باشند».
تابع سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات ابلاغی وزارت بهداشت هستیم
به گزارش بورس پرس، محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس روز گذشته در خصوص موضوع مطرح‌شده مبنی بر توقف عرضه‌های اولیه و صدور کد جدید معاملاتی و تعطیلی تالارهای اختصاصی کارگزاران به دلیل شیوع سریع کرونا گفت : طبق گفته رئیس جمهور، وزارت بهداشت سیاست‌گذار مسئله کرونا است و در صورت صلاحدید و دستور این وزارتخانه، اقداماتی در بازار سرمایه انجام خواهد شد.
خدابخش با اشاره به ادامه فعالیت سایر بنگاه‌های اقتصادی نظیر بانک‌ها افزود: بنابراین بازار سرمایه در خصوص کرونا، تابع سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات ابلاغی وزارت بهداشت بوده و هست. این درحالی است که بانک‌ها همچنان فعال هستند و شعب هر روزه با ده‌ها و صدها مشتری سر و کار دارند . از سوی دیگر بسیاری از معامله‌گران و سهامداران از طریق آنلاین اقدام به فعالیت می‌کنند.
خدابخش در برابر این سئوال که آیا تاکنون گزارشی و خبری از تعطیلی شرکت‌های بورسی و فرابورسی شده یا خیر به بورس پرس توضیح داد: خوشبختانه با رعایت توصیه‌های ایمنی و انجام اقدامات پیشگیرانه توسط مدیران، مردم، کارکنان و...، فعالیت همه شرکت‌ها تاکنون جاری و عادی است.
نامه ارسال شده اشتباه بود
«همایون دارابی»، کارشناس بازار سرمایه، نیز در این خصوص گفت: نامه ارسال شده بسیار اشتباه بود که امیدواریم کانون هر چه زودتر این نامه را اصلاح کند.
دارابی ادامه داد: بازار سرمایه و کارگزاران باید مانند باقی صنوف خدماتی که امروز در معرض بیماری کرونا هستند و باز هم به ارائه خدمات می‌پردازند به فعالیت خود ادامه دهند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: تعطیلی شعب کارگزاری‌ها به دلیل ویروس کرونا کار درستی نیست و بهتر است در صورت امکان تمهیداتی اتخاذ و این کار غیرحضوری انجام شود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395