چهارشنبه, 07 اسفند 1398 ساعت 09:00
کد خبر: 67804

رصد بازار برای مبارزه با احتکار و کم فروشی اقلام بهداشتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رصد بازار برای مبارزه با احتکار و کم‎فروشی اقلام بهداشتی خبر داد.

عباس تابش، روز گذشته در حاشیه نشست هماهنگی طرح نظارت و بازرسی ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان، در جمع خبرنگاران گفت: طرح ویژه نظارت بر بازار ایام پایانی سال، نوروز و ماه مبارک رمضان به منظور رصد بازار و به ویژه مبارزه با احتکار و کم فروشی اقلام بهداشتی، صورت می‌گیرد و در قالب آن، ۵۰ خودروی متحدالشکل سازمان حمایت در سطح بازار و ۵۰ گشت ویژه سازمان تعزیرات در سطح شهر تهران همزمان با سراسر کشور، کار نظارت و رصد بازار را از تولید تا عرضه بر عهده خواهند داشت.
وی با اشاره به همکاری سازمان تعزیرات حکومتی، دادستانی کل کشور، اتاق اصناف و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان در این طرح از دو برابر شدن نظارت‌ها بر بازار در این مدت خبر داد و تصریح کرد: برای آرامش بازار به ویژه مقابله با سوءاستفاده‌ها در سایه شیوع ویروس کرونا، این گشت‌ها در بازار حضور پررنگی خواهند داشت.
این مقام مسئول از مکاتبه‌ای با سازمان غذا و دارو با محوریت تنظیم بازار اقلام بهداشتی در این روزها، خبر داد و گفت: با توجه به اینکه نظارت بر بازارهای فروش محصولات بهداشتی به عهده سازمان غذا و دارو است، سازمان حمایت برای همکاری با این سازمان اعلام آمادگی کرده است. ضمن اینکه تولید شوینده‌ها و محصولات بهداشتی مورد نیاز نیز با هماهنگی‌های صورت گرفته با تولیدکنندگان به صورت شبانه روزی انجام می‌شود.
ثبت کالای بهداشتی در سامانه جامع انبار و سامانه اعلام موجودی
به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) سازمان حمایت طی مکاتبه‌ای به سازمان غذا و دارو اعلام کرده که حتی کالاهای مشمول نظارت از طریق این سازمان نیز، در سامانه جامع انبارها و سامانه اعلام موجودی ثبت خواهند شد. بنابراین نظارت بر این کالاها در زنجیره توزیع صورت خواهد گرفت.
وی افزود: تمامی کالاهایی که نظارت بر آن‌ها در حوزه وزارت صنعت قرار می‌گیرد، مشمول اعلام موجودی در سامانه جامع انبارها هستند و هر کالا در هر انبار و در هر کجای ایران که وجود دارد، باید میزان موجودی آن، بر روی سامانه جامع انبارها، ثبت شود.
این مقام مسئول تاکید کرد که اگر کسی کالاهای بهداشتی داشته باشد و در سامانه‌های یاد شده اعلام نکند مشمول برخوردهای کیفری و حقوقی خواهد شد.
تابش حضور بازرسان سازمان حمایت، تعزیرات و اصناف، این روزها در سطح بازار و انبارها را ملموس توصیف کرد و گفت: مردم هم می‌توانند از طریق تلفن ۱۲۴، سامانه آپ و سامانه قیمت تخلفات را گزارش کنند؛ ضمن اینکه نگرانی نیز بابت وفور کالا وجود ندارد و کالاهای اساسی و ضروری، بیش از دو برابر نیاز کشور موجودی دارند؛ بنابراین حتی در شرایط کنونی که خریدهای مازاد بر نیاز در حوزه اقلام بهداشتی صورت می‌گیرد، باز هم جای نگرانی نیست و قفسه‌های مغازه‌ها مرتب پر خواهند شد.
خودرو چرا گران شد؟
تابش درباره افزایش قیمت اخیر خودرو در حاشیه بازار، اظهار کرد: این روزها تولید خودرو دو برابر افزایش داشته بدون اینکه هیچ گونه افزایش قیمتی در کارخانه‌ها صورت گرفته باشد. بنابراین اگر اتفاقی در کف بازار می‌افتد مربوط به سایت‌ها و شبکه‌های مجازی است که موجب شده قیمت‌ها از این شبکه‌ها و سایت‌ها حذف شود.
وی افزود: تا زمانی که مطمئن شویم قیمت‌ها و تقاضاها واقعی است این سایت‌ها و شبکه‌ها مجاز به درج قیمت نخواهند بود؛ مگر اینکه افراد مشخصات خود را در سامانه ثبت کنند و صحت سنجی شوند.
معاون وزیر صمت با بیان اینکه بر عرضه و تقاضا نظارت می‌شود تا خودرو به دست افراد دارای هویت واقعی برسد، تصریح کرد: سیاست‌های جدیدی درباره نحوه فروش و سود مشارکت خودرو در حال بررسی نهایی است که تا هفته آینده اطلاع رسانی خواهد شد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395