یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 08:48
کد خبر: 67894

اطلاعات تکميلي

  •  سخنگوی وزارت امور خارجه: ریاکارانه است

واکنش ایران به ادعای کمک آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا برای کمک به ایران در خصوص ویروس کرونا قبل از آنکه به تهران اعلام شود در رسانه‌ها اعلام شده و روی آن تبلیغات وسیع انجام شد، این اظهارات را حرکت تبلیغاتی و ریاکارانه دانست که با اغراض سیاسی و به منظور فریب افکار عمومی جهانیان صورت می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، سیدعباس موسوی افزود: ادعای کمک به ایران برای مقابله با کرونا از سوی کشوری که با تروریسم اقتصادی خود باعث فشارهای گسترده بر مردم ایران شده و حتی راه خرید دارو و تجهیزات پزشکی را مسدود کرده است، ادعایی مضحک و یک بازی سیاسی-روانی است.
موسوی ادامه داد که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین نیازهای دارویی و بهداشتی کشور و مقابله با ویروس کرونا در تماس نزدیک با بسیاری از کشورها بوده و تاکنون بخش قابل توجهی از نیازهای کلیدی کشور شامل یکصد هزار کیت تشخیص، ماسک های ویژه جراحی، دستگاه‌های تنفس مصنوعی و غیره از طریق کشورهای دوست تامین شده و محموله‌های دیگری نیز در راه است که به موقع اطلاع رسانی خواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: مقابله با ویروس کرونا، که اکنون به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و کشورهای زیادی را در بر گرفته است، نیازمند یک اراده جهانی و همکاری وسیع بین المللی است و نه حرکات نمایشی که با اغراض سیاسی و با سواستفاده از رنج و عذاب بیماران و آسیب دیدگان صورت می‌گیرد.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا جمعه‌شب در پیامی توئیتری نوشت: من عمیقا نگران شیوع ویروس کرونا در ایران و خطر سلامت عمومی برای مردم ایران و همسایگانان آنان است. ایالات متحده کمک انسان‌دوستانه به مردم ایران برای نیازهای برآوردنشده آنان در پاسخ به بیماری کرونا ارائه می‌کند.
همزمان «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد که کشورش به صورت رسمی از طریق سوئیس پیشنهاد کمک خود را به ایران ارایه کرده و ادعا کرد: حمایت از مردم ایران اولویت اول ما است و خواهد بود.
همچنین بیانیه‌ای منتسب به پمپئو در تارنمای رسمی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده که مدعی حمایت از مردم ایران در مقابله با ویروس کرونا است.
پمپئو در این بیانیه گفته است: «ایالات متحده از ایران می‌خواهد تا به طول کامل و شفاف با سازمان‌های بین‌المللی کمک‌رسانی و بهداشت همکاری کند. ما به همکاری نزدیک با کشورهای منطقه برای کمک به رفع نیازهای برآوردنشده در پاسخ به این ویروس ادامه خواهیم داد.»
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با دورویی افزود که کمک‌های خاص دارویی به ایران برای رفع رنج‌های انسانی مانند اهدای دارو، از تحریم‌های آمریکا معاف هستند.
ادعای پمپئو در حالی است که گزارش‌های مختلف از سوی رسانه‌های و اظهارات مقام‌های مختلف در ایران و کشورهای اروپایی حاکی است تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران مانعی جدی در تبادلات مالی مربوط به خرید دارو و تجهیزات پزشکی است.
نشریه نیوزویک روز دوشنبه در گزارشی با یادآوری تحریم‌های دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه ایران نوشت: «تحریم‌های آمریکا تلاش‌های ایران برای مبارزه با ویروس کرونا را تحت تاثیر قرار داده و آن را پیچیده کرده است. ایران برای جلوگیری از گسترش سریع و مهلک ویروس جدید کرونا تلاش می‌کند، اما این تلاش‌ها به دلیل تحریم‌های شدید اقتصادی ایالات متحده با پیچیدگی‌هایی روبرو شده است.»
به نوشته ایسنا، پیشتر نیز خزانه‌داری آمریکا در ماه اکتبر سال قبل از آمادگی خود برای تسهیل تجارت بشردوستانه با ایران خبر داده بود و نخستین تراکنش مربوط به این کانال در ماه ژانویه امسال با ارسال یک محموله دارویی مربوط به بیماری سرطان به ایران به ارزش ۲.۳ میلیون یورو توسط شرکت " نواریتس" مستقر در شهر ژنو بوده است.
پیش‌تر و به دنبال قرار گرفتن نام بانک مرکزی ایران توسط آمریکا در فهرست تحریمهای مربوط به حامیان مالی تروریسم، انجام تراکنش ها با ایران با دشواری مواجه شده بود. با این حال طبق گفته وزارت خزانه داری آمریکا، اطلاعات مربوط به تراکنش ها باید توسط بانک های عامل در اختیار دولت سوئیس قرار داده شود تا این اطلاعات از طریق دولت سوئیس در اختیار خزانه داری قرار گیرد.
پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این خصوص مدعی شده‌بود که ایران به دلیل تحریمها زیرساخت درمانی تضعیف شده ای دارد و آمریکا آماده کمک به ایران برای مقابله با کرونا است. برخی مقامات آمریکایی از جمله الیزابت وارن، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری و سناتور اهل ماساچوست از سنگ اندازی تحریم ها در انجام تراکنش های مربوط به مبادلات بشردوستانه با ایران انتقاد کرده بودند.
در نامه وارن به مایک پمپئو آمده است: «می‌دانم که اقلام دارویی و غذایی از تحریمهای آمریکا معاف هستند و دولت ایران مسئولیت اصلی مقابله با ویروس کرونا را در این کشور بر عهده دارد اما نگرانی‌هایی از آسیب‌پذیری مردم ایران در این زمینه وجود دارد و ممکن است شیوع بیماری در کشورهای منطقه و متحدان ما نیز بیشتر شود.»
برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با رضایت از تکمیل کانال مالی و تحویل محموله ضد سرطان به ایران گفته است شرکت‌های بیشتری برای استفاده از این کانال علاقه نشان داده‌اند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399