سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 16:23
کد خبر: 68382

شاهد شکل گیری نوعی از تروریسم پزشکی علیه مردم ایران هستیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در پی صدور بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در خصوص همکاری همه کشورها برای مقابله با ویروس کرونا، سازمان دفاع از قربانیان خشونت در نامه‌ای به ایشان بر لغو تحریم‌های همه جانبه علیه ایران در راستای امکان ایجاد مقابله برای این وضعیت در داخل کشور تأکید کرد.

در این نامه به عدم امکان دسترسی شهروندان کشورهای تحت تحریم های اقتصادی به مراقبت‌های بهداشتی به شکل برابر با سایر کشورها؛ چالش های ایجاد شده توسط تحریم های ایالات متحده و شکل گیری نوعی از تروریسم پزشکی برای مردم ایران؛ممنوعیت معاملات بانکی، عدم دسترسی به درمان‌های اساسی پزشکی و خرید تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌های اسکن اشعه ایکس و CAT یا بهینه سارزی و تعمیر تجهیزات موجود در اثر تحریم‌های اقتصای اشاره شده است.
در این نامه همچنین به ارتباط مداوم این سازمان با کمیساریای عالی حقوق بشر و همچنین گزارشگر ویژه حق سلامتی و ابراز نگرانی های جدی این سازمان در مورد اثرات منفی تحریم های جامع بر مردم، که گزارشگر ویژه اقدامات اجباری یکجانبه (UCM) آن را جنگ اقتصادی نامیده؛ تاکید شده است.
همچنین با استناد به اظهارات اخیر کمیسر عالی حقوق بشر درخصوص ضرورت همکاری‌های بین المللی برای مبارزه با ویروس کرونا و لزوم خاتمه اقدامات اجباری یکجانبه در کشورهای هدف تحریم برای مبارزه مؤثرتر با این بیماری و با اشاره به بند 10 تا 12 گزارش اخیر گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر درایران درخصوص تأثیر فشارهای اقتصادی بر سلامتی مردم و لزوم همبستگی جهانی برای نابودی ویروس کرونا و لغو تحریمها در کشورهای تحت تحریم ازجمله ایران؛ از کمیسرعالی درخواست شده که برای محکومیت علنی اقدامات اجباری یکجانبه به ویژه در زمان اقدامات اورژانسی و فوری؛ اقدام کند.
در بخش دیگری از این نامه به اعلامیه اصول حقوق بین الملل در مورد روابط دوستانه و همکاری بین دولتها مطابق با منشور ملل متحد درخصوص خودداری کشورها از هرگونه اجبار سیاسی یا اقتصادی علیه استقلال سیاسی سایر کشورها و درخواست از رویه های ویژه شورای حقوق بشر برای بررسی راه های حذف، به حداقل رساندن و جبران تأثیر منفی تحریم ها اشاره شده است.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399