دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 09:50
کد خبر: 69538

ظرفیت اقدام ملی در استان تهران افزایش می‌یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران از برنامه‌ریزی برای تحویل واحدهای طرح اقدام ملی در بازه زمانی دو ساله و تلاش برای افزایش ظرفیت طرح در استان تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، خلیل محبت‌خواه، مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری این وزارتخانه درخصوص طرح اقدام ملی در استان تهران اظهار داشت: در مرحله اول بعد از ابلاغ برنامه اولیه طرح اقدام ملی مسکن، برنامه استان تامین زمین برای ۷۳هزار واحد بود.
وی ادامه داد: با تلاش‌هایی انجام‌شده، این امکان به وجود آمد که برای ۶۶ هزار واحد مسکونی زمین تامین و این ظرفیت اعلام شد. در واقع به تعداد ۶۶ هزار متقاضی که در مرحله اولیه پذیرش شدند، زمین مناسب موجود است. ثبت‌نام در ۴ شهر پرند هشتگرد پردیس و ایوانکی برای نزدیک به ۴۶ هزار واحد و در سایر شهرها برای ۲۰ هزار واحد انجام شد که در مجموع ۶۶ هزار واحد برای ۶۶ هزار متقاضی واجد شرایط احداث خواهتد شد.
وی افزود: به دنبال این هستیم تا ظرفیت تولید مسکن را در طرح اقدام ملی مسکن افزایش دهیم. بخشی از این افزایش از محل افزایش ظرفیت انجام می‌شود و بخشی از محل ریزش متقاضیان و کسانی که انصراف داده‌اند.
وی تصریح کرد: مرحله دوم ثبت نام و تکمیل ظرفیت هم خوشبختانه به خوبی انجام شد. پس از زمان اعلامی افرادی که پیامک ارسال کرده و رزرو شده‌اند، وارد سایت اقدام ملی خواهند شد و مراحل ثبت نام را طی می کنند تا در مرحله بعدی پالایش شوند.
محبت‌خواه با بیان این که تیم اقدام ملی اداره کل راه و شهرسازی تهران تاکنون بیش از ۱۰ جلسه سه ساعته هفتگی را برای پایش زمین‌های پیشنهادی برگزار کرده است، بیان کرد: براساس گزارش تهیه و ارائه‌شده، مدیران شهرستان‌ها و حوزه‌های املاک و حقوقی، مسکن و شهرسازی و معماری همه در این تیم حضور فعال دارند و پس از بحث و بررسی در جلسات، پایش‌های میدانی انجام می‌شود. تمام پروژه‌ها در استان تهران در قالب فروش اقساطی زمین (۵ ساله) است.
وی گفت: یک بخش از قرادادهای ساخت‌و‌ساز اقدام ملی در بحث مشارکت جای می‌گیرد و بخشی هم به صورت واگذاری زمین ۹۹ ساله است که در قالب انجام تفاهم با ارگان‌ها برای تامین مسکن کارکنان آن‌ها و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و... انجام می‌شود.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: هدف از توضیح سرفصل‌های اصلی طرح اقدام ملی مسکن این است که مخاطب بداند طرح اقدام ملی، اقدام ملی «تولید مسکن» است. یعنی محرک، ابزارهای مختلفی از جمله وام، فروش اقساطی زمین، اجاره ۹۹ ساله زمین، تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه تمام، قراردادهای مشارکتی روی زمین‌های با ارزش کارشناسی و قیمت بالا است که به تحریک تولید مسکن در کشور و افزایش عرضه کمک می‌کند.
رئیس طرح اقدام ملی استان تهران درادامه با بیان این که طرح اقدام ملی مسکن یک پروژه عظیم است، گفت: زمین‌های تخصیص داده شده به طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای دماوند، صفا دشت، شریف آباد و فیروزکوه ، کیلان و پیشوا به بنیاد مسکن تحویل داده شده و در مراحل طراحی و اخذ پروانه هستند. از نظر پیشرفت فیزیکی، ۱۱هزار واحد قرار است توسط بنیاد مسکن اجرایی شود و ۲هزار واحد نیز توسط ستاد اجرایی فرمان امام عملیاتی می‌شود.
وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی ما برای تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ۲ ساله است، گفت: امیدواریم که باقیمانده پروژه های طرح اقدام ملی مسکن تهران نیز در اوایل سال ۹۹ شروع شود و قبل از پایان سال ۱۴۰۰ با کمک سازنده‌ها به متقاضیان تحویل داده شود.
وی با اعلام آغاز کلنگ‌زنی پروژه‌های طرح اقدام تولید مسکن در ادامه کلنگ‌زنی تهرانسر و در شهرهای استان طی بهار و تابستان امسال، گفت: سخت‌ترین قسمت طرح اقدام ملی مسکن و بزرگترین مشکل کار در طرح اقدام ملی مسکن تامین زمین مناسب بود.
وی گفت: اگر زمین در جای مناسب، یعنی در بافت شهری یا نزدیک به بافت شهری انتخاب شود، به این معنی است که آب و برق و گاز در مجاورت زمین وجود دارد و این گونه نیست که نزدیک‌ترین تاسیسات زیربنایی به پروژه ما ۵ کیلیومتر آن طرف‌تر باشد. ما تجربه مسکن مهر را گذرانده‌ایم و این تجربیات قطعا چراغ راه‌مان قلمداد می‌شود.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال زمین‌های اختصاص یافته در دماوند در ورودی شهر بوده و زمین اسلامشهر در داخل شهرک واوان اسلام شهر در بلوار ولی عصر و سایر اراضی هم تماماً در محدوده شهرها و بافت مسکونی قراردارند. ما دنبال این هستیم که خطاهایمان را تکرار نکرده و امیدواریم مردم در این مسیر همکاری لازم را انجام دهند.
محبت‌خواه با بیان اینکه نقش بنیاد مسکن نیز در این موضوع بسیار برجسته است، گفت: پروژه طرح اقدام ملی مسکن در دماوند دو هزار واحد است که این تعداد در قالب چهار پروژه ۵۰۰ واحدی پیش‌بینی شده و بنیاد مسکن سرمایه‌گذاران مختلفی را برای آن در نظر گرفته است. به واقع خرد کردن پروژه و ساخت آن توسط سازنده‌های مختلف امکان عملیاتی شدن آن در طول دو سال را فراهم می‌کند.
مدیر‌کل راه و شهرسازی استان تهران در ادامه درباره مشکلات مربوط به پروژه ۵ هزار واحدی مسکن مهر در اسلامشهر یا ۸ هزار واحدی پاکدشت گفت: این پروژه‌ها قرار بود به شکل متمرکز ساخته شود. حجم پروژه بسیار زیاد بود و زمان زیادی نیاز داشت. آماده سازی زمین، زیر ساخت، آب و برق و گاز به اندازه خود ساخت پروژه انرژی می‌گرفت و این ظرفیت دربخش دولتی وجود نداشت. با این حال در اقدام ملی ما فقط با یک مدل جلو نمی رویم و تمام سناریوهای و توان بخش دولتی و خصوصی را به خدمت خواهیم گرفت .
وی در ادامه گفت: به عنوان مثال در طرح اقدام ملی مسکن یک پروژه ۷۰۰واحدی در اسلامشهر داریم که در مقایسه با پروژه ۵هزار واحدی مسکن مهر اسلامشهر به دلیل انتخاب زمین مناسب، کوچک بودن مقیاس پروژه، فرآهم بودن زیرساخت‌ها و همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر عملیاتی خواهد شد.
محبت‌خواه تصریح کرد: بدون شک سوال بسیاری از مردم این است که چطور طرح اقدام ملی در مقایسه با طرح مسکن مهر که ۱۰ ساله به پایان رسید، قرار است طی دو سال به اتمام برسد. اگرچه طرح استان تهران بزرگ مقیاس است اما این طرح را در شهرستان ها خردتر و کوچک‌تر کرده‌ایم؛ همچنین این طرح در زمین‌های داخل بافت شهری و یا چسبیده به بافت طرح اجرا می‌شود و نیاز به آوردن زیرساخت‌ها نخواهیم داشت در نتیجه زمان در بحث اجرا قابل مدیریت است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399