سه شنبه, 26 فروردين 1399 ساعت 11:23
کد خبر: 69634

تهران آماده تقویت همکاری‌های فرهنگی با دوشنبه است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زمینه‌های توسعه مناسبات و همکاری‌های فرهنگی تهران و دوشنبه در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان بررسی و تبادل نظر شد.

محمد تقی صابری سفیر ایران در دوشنبه با «زلفیه دولت‌زاده» وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
صابری در این دیدار انتصاب دولت‌زاده را به عنوان وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان تبریک گفت و با اشاره به اراده مقامات عالیه دو کشور بر گسترش روابط میان دو ملت هم دین، هم زبان و هم فرهنگ و نیز تحولات مثبت یک ساله اخیر در روابط ایران و تاجیکستان، آمادگی تهران در توسعه و تقویت مناسبات در همه زمینه‌ها از جمله همکاری‌های فرهنگی دو کشور را اعلام کرد که مورد استقبال وزیر فرهنگ تاجیکستان قرار گرفت.
وی ادامه داد: اشتراکات فراوان دو کشور ایران و تاجیکستان در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه فرهنگی، ظرفیت بسیار خوبی برای تقویت و توسعه همکاری‌ها فی‌مابین وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری و مناسبات با جمهوری تاجیکستان، هیچ محدودیتی ندارد.
سفیر کشورمان در تاجیکستان با اشاره به حمایت‌های ایران از تاجیکستان در عرصه بین‌المللی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از پیشنهاد جمهوری تاجیکستان برای ثبت گرامی داشت پنج هزار و پانصدمین سالگرد تاسیس شهر باستانی سرزم در فهرست بزرگداشت های یونسکو برای دوره ۲۰۲۱-۲۰۲۰ حمایت کرد و آمادگی دارد در آینده نیز درخصوص ثبت میراث فرهنگی مشترک دو کشور در مجامع بین‌المللی اقدام کند.
سفیر ایران در تاجیکستان، برگزاری هفته فرهنگی، سفر هیات‌های فرهنگی و هنری جهت شرکت در نمایشگاه‌های کتاب دو کشور و نیز دیدار از مراکز فرهنگی، هنری و تاریخی ایران و تاجیکستان، برگزاری مشترک نمایشگاه‌های جهت معرفی دستاوردها و فعالیت‌های علمی و فرهنگی و هنری، معرفی آثار ممتاز و برجسته ادبیات تاجیک و ایران و تجلیل از مناسبت‌های ملی دو کشور از جمله برگزاری روزهای جهانی حافظ، رودکی، فردوسی، سعدی و مولوی، برگزاری جشنواره موسیقی با حضور خوانندگان صاحب نام ایرانی و تاجیکی را ار جمله‌ زمینه‌های همکاری در توسعه و تقویت مناسبات فرهنگی دو کشور برشمرد.
وی برگزاری سمینارهای علمی، ادبی و فرهنگی در موضوعات مورد علاقه در مجامع علمی و فرهنگی دو کشور، از جمله اجرای برنامه‌های مشترک علمی و فرهنگی تاکید کرد.
در این دیدار، وزیر فرهنگ تاجیکستان ضمن خوشامدگویی به سفیر ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که در سال ۱۹۹۲ استقلال تاجیکستان را به رسمیت شمرد. ما اشتراکات فرهنگی فراوانی داریم که می‌تواند برای گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف اثرگذار باشد.
دولت‌زاده با بیان اینکه ایران و تاجیکستان در طول سال‌های گذشته همکاری‌های فرهنگی متنوعی داشته و هیات‌های فراوانی از هر دو کشور در مناسبت‌های فرهنگی یکدیگر از جمله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت می‌کردند، خاطرنشان کرد: با توجه به اراده مقامات دو کشور ایران و تاجیکستان، امیدوارم شاهد گسترش روابط دو کشور در زمینه فرهنگ باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد روابط و مناسبات فی مابین دو کشور بهبود و روز به روز توسعه یافته و میان دو ملت و کشور ایران و تاجیکستان فاصله و دوری نباشد.
وزیر فرهنگ تاجیکستان همچنین در این دیدار آمادگی کشورش را برای توسعه مناسبات فرهنگی و همکاری‌های فی‌مابین در موضوعات مطرح شده اعلام کرد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399