یکشنبه, 31 فروردين 1399 ساعت 13:21
کد خبر: 69859

بررسي بالا آمدن تراز آب زیرزمینی و آسیب به ابنیه و سازه‌های موجود در كوهسار-كردان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط‌عمومي سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از مركز پژوهش‌هاي كاربردي کارشناسان این سازمان، در پی بالا آمدن تراز آب زیرزمینی در روستای شنده و آسیب به ابنیه و سازه‌های موجود و با توجه به حساسیت موضوع و به‌منظور بررسی مساله و تحلیل زمین‌شناسی و هیدروژئولوژیکی، تیم کارشناسی مركز پژوهش‌های کاربردی زمین‌شناسی کرج به همراهي مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منطقه اعزام شدند و بررسی‌های صحرایی و نمونه‌برداری از منابع آب انجام شد.

بر اين اساس، مشاهدات میدانی و شواهد صحرایی نشان‌دهنده ضخامت کم رسوبات تراوا و بالا بودن سنگ بستر غیرقابل نفوذ است. بنابراین از نظر شرایط زمین‌شناسی، منطقه به گونه‌ای است که در آن امکان گسترش سفره آب زیرزمینی بزرگ وجود ندارد و منابع آب موجود در منطقه به صورت محلی است.
اين گزارش مي‌افزايد؛ شواهد ژئومورفولوژیکی و هیدروژئولوژیکی نشان‌دهنده وجود یک گذر دائم آب زیرزمینی، از کوهپایه به سمت دشت است. تکتونیک فعال منطقه منجر به تشکیل یک سیستم خرد شده است که باعث انتقال آب از بالا دست به پایین دست مي‌شود.
به گفته كارشناسان مركز پژوهش‌هاي سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات‌معدنی کشور، آنچه باعث تشدید مساله شده است ابتدا بالا بودن تراز آب زیرزمینی در منطقه و شدت گرفتن جریان‌های سطحی در فصل بهار و سپس تغییر کاربری زمین از باغ به مسکونی و از بین رفتن زهکش‌های قدیمی است که مانع از تخلیه آب زیرزمینی و سطحی شده است. بنابراین ایجاد اختلال در سیستم هیدروژئولوژیکی و بر هم خوردن تعادل تغذیه و تخلیه جریان آب زیرزمینی مهمترین عامل بالا آمدن سطح آب است.
بر اساس اين گزارش، کنترل بالا آمدن تراز آب زیرزمینی تنها از طریق احیای زهکش‌های قدیمی و طراحی زهکش شمالی- جنوبی جدید امکان‌پذیر است.
گفتني است؛ محل مورد بررسی در روستای شنده در بالادست شهر کوهسار در مختصات جغرافیایی به طول " 92/28' 47 ˚50 و عرض " 34/37' 58˚35 و در مرز بین روستای شنده و شهر کوهسار از توابع شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399