دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 ساعت 15:18
کد خبر: 69938

چیزی به نام «عادی شدن شرایط» نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی دولت گفت: دولت یازدهم یک دولت تحریم‌زدا است و به دنبال آن است که تحریم‌ها را عقب براند و کرونا را از کشور بزداید.

 علی ربیعی در نشست خبری خود با بیان اینکه امیدوارم این روزهای سخت کرونا رخت ببندد، گفت: این هفته، هفته سلامت است و این روزها را به خانواده سلامت کشور تبریک می‌گویم، این روزها بیشتر معنای زحمت کادر سلامت کشور را متوجه ‌می‌شویم.
سخنگوی دولت تاکید کرد: ما هیچ سالی مثل امسال درکی چنین غنی از سلامت نداشتیم. جامعه ما توأمان به سلامت تن و روان نیاز دارد. این دو در کنار یکدیگر عامل پویایی، نشاط و پیشرفت جامعه هستند. در نگاه دولت، سلامت چیزی بیش از نبود بیماری است. سلامت و کرامت، سلامت و عدالت و سلامت و کیفیت زندگی، مفاهیمی بهم پیوسته‌اند که در کنار هم معنا دارند.
وی ادامه داد: ما در این روزها حماسه بزرگ سلامت را تجربه می‌کنیم. این بار قهرمانان و حماسه‌سازان از عرصه‌ای متفاوت، از کف بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، از عرصه پزشکی، پرستاری و بهیاری تا کارگران شریفی که در بخش خدمات حوزه سلامت مشغول به کار هستند، برخاسته‌اند. امروز دولت با مسئله سلامت انسان‌ها در همه ابعاد آن روبرو است.
این مقام مسئول ادامه داد: دولت هم باید با پیامدهای منفی مستقیم و غیرمستقیم کرونا از جمله فقر و بیکاری و رکود مبارزه کند و این در حالی است که آثار تحریم‌ها این مبارزه را سخت‌تر و پیچیده‌تر کرده است. امروز در دنیا هیچ جامعه کرونا زده‌ای را نداریم که با چنین شرایط ظالمانه و غیرانسانی روبرو شده باشد. بنابراین اتخاذ سیاست فاصله‌گذاری فیزیکی هوشمند، راه حلی برای پاسخگویی به این معضل جهانی چندجانبه بوده است که ضمن پاسداری از سلامت جان و روان جامعه، مانع از به خطر افتادن سایر شئونات زندگی و زیست اجتماعی شود.
وی تاکید کرد: در دولت دوازدهم نیز مبارزه با کرونا، محور اصلی قرار گرفته و به تعبیری این دولت، دولت سلامت محور شده است. حتی تلاش‌ها و مبارزات بی‌وقفه دولت برای رفع تحریم‌ها هم در راستای حفظ سلامت معیشت و اقتصاد کشور است. مایلم به استحضار ملت ایران برسانم که این دولت همزمان با مبارزه و تلاش برای رفع تحریم‌ها و برغم همه دشواری‌های پیش گفته دست روی دست نگذاشته و با اتکا به ظرفیت‌های داخلی توانسته در کمترین زمان ممکن نیازمندی‌های مردم در حوزه سلامت را برطرف کند.
ربیعی خاطرنشان کرد: تولید ماسک در اوایل بهمن ۴۰۰ هزار عدد در روز بود، اما امروز به بیش از ۴ میلیون ماسک صنعتی تولید می‌کنیم. امروز در کلیه فروشگاه‌ها در سراسر کشور مواد ضدعفونی وجود دارد.
وی تاکید کرد: اصل برای ما تامین نیازهای داخلی بر اساس نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
ربیعی ادامه داد: حوزه دانش بنیان ما، اقدامات حائز اهمیت و بسیار مهمی در بخش سلامت انجام داده است، از جمله ساخت ونتیلاتور و کیت‌های تشخیص بیماری کوید۱۹ که پس از تامین نیازهای داخل، امکان صادرات آن از هم اینک موجود است. بر اساس آمارها روند ابتلا و فوت افراد رو به نزول است و کاهشی و تا امروز ۷۲ میلیون نفر غربالگری شده‌اند. وارد مرحله دوم از طریق تست هدفمند و رسیدن به افراد در تماس با مبتلایان شده‌ایم.
سخنگوی دولت تاکید کرد: چیزی فعلا به نام عادی شدن شرایط نداریم و باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنیم تا زمانی که وزیر بهداشت اعلام کنند کرونا را پشت سر گذاشتیم. کماکان باید شرایطی برای زندگی روزمره داشته باشیم که کمترین فشار را به نظام سلامت وارد کند.
ربیعی ادامه داد: به همه توصیه می‌کنم از اپلیکشن ماسک که مورد تایید دولت و وزارت بهداشت است استفاده کنند این برنامه به ما در فاصله‌گذاری اجتماعی کمک می‌کند.
سخنگوی دولت یادآور شد: از همین فرصت استفاده می‌کنم و پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را به همه مومنان تبریک عرض می‌کنم. ماه رمضان برای ما ماه برکت و رحمت و مغفرت بوده است. از خداوند متعال خواستارم به برکت این ماه بر این ویروس و بیماری که گریبان‌گیر جامعه ما و بشریت شده پیروز شویم.
وی گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند پویش حسنی را باید به یک جنبش اجتماعی تبدیل کنیم تا افرادی که دچار تنگ دستی شده‌اند روزگار بگذرانند.
وی درباره اثر تحریم‌ها روی کمک‌های بشردوستانه گفت: اخیرا مشاهده کردم رئیس‌جمهور آمریکا موضعی در این خصوص گرفته که این مساله را به یک خط عملیات روانی تبدیل می‌کند. پول‌های ما را آزاد نمی‌کنند و می‌گویند ما جاهای دیگر خرج می‌کنیم. ما خواهیم گفت پولی که از صندوق بین‌المللی پول گرفتیم کجا خرج شده است. امروز همه ایرانیان درک می‌کنند اگر یک شهروند ایرانی بخواهد صادرات دارو انجام دهد با مشکل رو‌به‌رو می‌شود.
ربیعی افزود: از نقل و انتقالات بانکی محروم هستیم، آن‌هایی که با وجود این شواهد ترحیم‌ها را انکار می‌کنند بگویند چرا واردات دارو برای ما مشکل می‌شود.
وی ادامه داد: تعجب می‌کنم از برخی از ایرانیان که با شبکه‌های فارسی زبان خارج از ایران همسو می‌شوند! صاحبان این شبکه که تکلیفشان معلوم است اما چرا عده‌ای همراهی می‌کنند. مشخص است آنچه این شبکه‌ها انجام می‌دهد، برای چیست.
سخنگوی دولت درباره تناقض‌ها میان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و آغاز فعالیت اجتماعی مردم گفت: ما نباید این را تعارض ببینیم یک سیاست یک استراتژی است که باید دو سمت داشته باشد. ما می‌گویم افرادی که باید در خانه بمانند اما حفظ اشتغال و جلوگیری از بیکاری سیاست ماست والا در طولانی مدت بیکاری جامعه تحمل‌پذیر نیست.
وی ادامه داد: باید سعی کنیم یک استراتژی واحد را جلو ببریم ما هم باید جان مردم را حفظ کنیم هم اشتغال را، امروز بخش‌ بزرگی از مردم در خانه‌هایشان هستند. اگر سیاست حفظ جان و اشتغال را جلو نبریم بعدها با یک جامعه بحران‌زده رو به رو خواهیم بود.
وی درباره خرجکرد یک میلیون یورو از محل صندوق دخیره ارزی گفت: ابتدا ما این پول را به ارز نیمایی تبدیل خواهیم کرد. سپس ۱۲ میلیارد تومان برای وزارت بهداشت با اولویت تولید دارو و واردات آن هزینه خواهد شد و تجهیز تخت‌های آی سی یو صورت خواهد گرفت.
ربیعی ادامه داد: هر مقدار باقی بماند به صندوق بیمه بیکاری خواهیم ریخت تا کسانی که از کرونا بیکار شدند، از آن استفاده کنند.
سخنگوی دولت درباره سفر وزیر امور خارجه به سوریه گفت: سفر آقای ظریف به سوریه برای ادامه رایزنی و صلح است، واقعا مردم نمی‌توانند هم جنگ را تحمل کنند هم بیماری و تحریم را، بارها گفتیم مایل هستیم برای پایان جنگ ‌ها کمک کنیم.
وی تاکید کرد: امیدواریم سایر کشورهای منطقه و مردم آن کمک کنند چراکه ریشه کن کردن کرونا نیازمند کمک همه‌جانبه کشورهاست.
ربیعی درباره اقدامات صورت گرفته از سوی سامانه ۴۰۳۰ گفت: بنا نداریم از همه تست بگیریم. اگر تست پادتن مورد قبول واقع شود، این را می‌توان در همگان تست کرد. از طریق سامانه ۴۰۳۰ به هرکس که تماس می‌گیرند، برخی به مراکز درمانی ارجاعی داده می‌شوند و پس از ویزیت پزشک در صورت داشتن علائم، تدابیر لازم در مورد فرد لحاظ می‌شود. حفظ جان در برابر بیکاری و فقر جز برنامه‌های دولت است‌. باید برنامه‌ای بریزیم که با پروتکل‌های بهداشتی بتوانیم به زندگی خود ادامه دهیم. نیاز به یک بینش در زمینه سلامت برای درازمدت داریم‌.
سخنگوی دولت در مورد واکنش‌ها به گزارش تفریغ بودجه گفت: همه اهل رسانه هستیم. این دولت جزو نظارت‌پذیرترین دولت‌ها بوده است. آیا سراغ داریم دولتی که چنین در اتاق شیشه‌ای باشد؟ در کدام‌ دوره، انقدر در فضای مجازی دولت نقد می‌شد؟ البته که دولت اصلا اقدام به محدودسازی فضای مجازی هم‌ نکرد.
وی تاکید کرد: در این دوره نظارت‌ها بر دولت بیش از دوره‌های دیگر سامان‌ گرفته است. از کارکنان دیوان‌ محاسبات سپاسگزاری می‌کنم اما نوع انتشار گزارش شائبه‌های زیادی را ایجاد کرد و شکل بیان، طوری بود که افکار عمومی برداشت کردند، پولی گمشده است و موضوعات زیادی پیرامون آن شکل گرفت. می‌توانست این گزارش غیر عجولانه، با توصیه همراه باشد.
سخنگوی دولت ادامه داد: این حرف درستی است که نامه به رییس‌جمهور داده شده و او هم در همان آذرماه، دستور بررسی لازم را داده است. بهتر بود از دولت خواسته می‌شد که بعد از آن دستور رییس‌جمهور چه اتفاقی افتاده است تا افکار عمومی روشن می‌شد. دولت پس از دریافت گزارش، تخلفات را رسیدگی کرده و به افراد مهلت داده است.
ربیعی گفت: اشکال در این بود که یک همه‌جانبه‌بینی در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ نبود. مردم مطمئن‌ باشند که دولت تکلیف یک دلار ارز را هم دنبال خواهد کرد.
در ادامه این نشست ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگاری، درخصوص پرداخت مستمری فروردین ماه بازنشستگان براساس سال ۹۸ و در شرایطی که باید براساس حداقل حقوق پرداخت می‌شد و اینکه چرا دولت به سازمان تامین اجتماعی برای همسان‌سازی حقوق‌ها کمک نمی‌کند، گفت: مستمری بازنشستگان معمولا از فروردین محاسبه می‌شود و نرخ جدید از اردیبهشت یا خرداد پرداخت می‌شود، همیشه همینطور بوده است و مابه‌التفاوت را هم پرداخت کرده‌ایم، لذا پرداخت مستمری فروردین در سال جاری بر اساس سال ۹۸ اتفاق خاصی نبوده است، چرا که حقوق بازنشستگان نیازمند تعیین مزد از سوی شورای عالی کار است و بر اساس تعیین مزد در این شورا پیشنهاد به هیات وزیران ارائه شده و با تصویب هیات وزیران حقوق بازنشستگان مشخص می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعیین مزد امسال در فروردین ماه صورت گرفته است، نیاز به یک فرآیند زمانی دارد و بعد مابه التفاوت پرداخت خواهد شد.
ربیعی در ادامه با اشاره به بخش دوم این سوال، اظهار داشت: دولت بخشی از بدهی خود به تامین اجتماعی یعنی معادل حدود سه سال هزینه اجرای طرح همسان‌سازی را از طریق واگذاری شرکت‌های دولتی و دارایی باید بپردازد، این مسأله تفاهمی است که صورت گرفته و سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی در این خصوص برنامه‌ریزی کرده‌اند که به صورت بنگاه‌داری نباشد.
وی ادامه داد: ما در گزارشی که اخیرا به یکی از رسانه‌ها ارائه دادیم، اعلام کردیم که در بحث خصوصی‌سازی در این دولت ما بیشترین تلاش را کردیم که حتی مرحله دوم خصوصی‌سازی‌ها هم انجام شود و فقط یک ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از صندوق فولاد بود که به قانون مجلس باز می‌گشت.
سخنگوی دولت ابراز داشت: سازمان تامین اجتماعی نیز با تبدیل این دارایی‌ها و اسناد به نقدینگی یا توثیق آن‌ها نزد بانک‌ها یا انتشار اوراق می‌تواند منابع لازم را تهیه کند و امیدواریم بتوانیم از محل این منابع حاصل از وصول مطالبات، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرا کنیم و البته تاکید می‌کنم این را وظیفه خود می‌دانیم که برای افرادی که سال‌ها کار سخت کردند و بازنشسته هستند شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که زندگی پرکرامت آن‌ها حفظ شود.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399