دوشنبه, 08 ارديبهشت 1399 ساعت 13:49
کد خبر: 70234

شکر گران شد؛ نرخ هر کیلو شکر ۶ هزار و ۵۰۰ تومان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بهمئی دبیر انجمن کارفرمایان تصفیه شکر گفت: با توجه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت هر کیلو شکر تصفیه شده به ۶ هزار و ۴۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

غلامحسین بهمئی دبیر انجمن کارفرمایان تصفیه شکر، درباره آخرین وضعیت بازار شکر اظهار کرد: بنابر مصوبه ستاد تنظیم بازار ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شکر حذف شد.
او افزود: با توجه به اختصاص ارز نیما به واردات شکر، قیمت هر کیلو شکر تصفیه شده ۶ هزار و ۴۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.
بهمئی با اشاره به اینکه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات تنها زمینه را برای رانت و فساد ایجاد کرده است، بیان کرد: اگرچه در گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار بازرگانی دولتی بود، اما کارخانه‌های نوشابه و شکلات برای واردات شکر ارز دولتی می‌گرفتند، در حالی که با ارز آزاد کالایشان در بازار عرضه می‌شد.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان شکر قیمت کنونی شکر را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: با حذف ارز دولتی و اختصاص ارز نیما رقابت در بین واردکنندگان ایجاد شد، در حالی که در صورت عدم رقابت قیمت کنونی هر کیلو شکر ۷ تا ۸ هزار تومان بود.

ضرورت نظارت بر توزیع ۱۰۰ هزار تن شکر

او ادامه داد: بازرگانی دولتی از قبل ۱۰۰ هزار تن شکر با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده است که با نرخ ۴ هزار و ۵۰ تومان باید در بازار عرضه شود.
به گفته بهمئی، بازرگانی دولتی بر توزیع ۱۰۰ هزار تن شکر باید نظارت کافی داشته باشد تا این میزان شکر در بازار سیاه با نرخ بالا فروخته نشود.
این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: در گذشته همزمان با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات شکر همانند دیگر کالا‌ها انحصار وجود داشت، که با وجود اعتراضات مکرر، ارز دولتی از واردات شکر حذف شد چرا که سود واردات تنها در جیب تعداد معدودی از افراد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399