جمعه, 12 ارديبهشت 1399 ساعت 14:29
کد خبر: 70351

بلاتکلیفی کارخانه‌ها با عدم اعلام نرخ مصوب شکر/ کاهش قیمت جهانی شکر خام در پی کاهش قیمت نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر نرخ مصوب جدید شکر برای تولید سالجاری شد و گفت: اگر دولت نرخ مصوب را اعلام نمی‌کند این اختیار را به کارخانه بدهد تا بر اساس ضوابط تعیین قیمت کنند.

بهمن دانایی  با اشاره به حذف ارز دولتی از واردت شکر، اظهار کرد: در پایان سال گذشته اعلام شد که دیگر ارز دولتی به شکر تعلق نمی‌گیرد و قرار شده که بالغ بر 1/1 میلیون تن شکرخام ثبت سفارش شده با ارز نیمائی به کشور وارد شود.
وی افزود: با توجه به ثبت سفارش‌های انجام شده چنانچه در اسرع وقت ارز لازم تخصیص داده شود، مشکلی در تامین شکر مورد نیاز مردم نداریم اما اگر ارز مورد نیاز تامین نشود بروز مشکلات جدی در بازار شکر محتمل خواهد بود.
دانایی با تاکید بر اینکه با مقدار شکر ثبت سفارش شده حداقل تا 6 ماه ابتدای سال نیاز مصرفی کشور را تامین می‌کند، اظهار کرد: اگر شکر مورد نیاز برای 6 ماه اول سال از طریق واردات تامین شود، در 6 ماهه دوم سال شکر تولید داخل پاسخگوی بازار خواهد بود و به این ترتیب تعادل بازار حفظ خواهد شد.
دانایی با یادآوری شد: تا 30 فروردین سطح زیر کشت چغندرقند در کشور به 56 هزار هکتار رسیده است در حالی است که میزان کشت چغندر در تاریخ مشابه سال قبل در حدود 40 هزار هکتار بود.
به گفته وی؛ انتظار می‌رود تا پایان بهار این سطح به میزان مطلوب‌تری برسد که امکان تامین نیاز کشور را فراهم می‌کند.
دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با انتقاد از بلاتکلیف گذاشتن ‌کارخانه‌های قند در تعیین و اعلام نرخ مصوب جدید شکر، افزود: با توجه به عدم اعلام نرخ جدید مصوب شکر برای سالجاری، کارخانه‌های قند برای عرضه شکر بلاتکلیف هستند.
دانایی افزود: خرید چغندر قند پائیزه از کشاورزان آغاز شده و کارخانه‌ها باید هر چه سریع‌تر نسبت به فروش شکر تولیدی اقدام و مطالبات کشاورزان را پرداخت کنند.
وی با اشاره به افزایش 62 درصدی قیمت خرید تضمینی چغندر قند از کشاورزان، اظهار کرد: علاوه بر افزایش قیمت خرید چغندر قند کارخانه‌ها با افزایش سایر هزینه‌های تولید روبه رو هستند، به همین دلیل نیاز است که هر چه سریع‌تر نرخ مصوب جدید شکر تعیین تکلیف شود.
دانایی اضافه کرد: نرخ جدید شکر باید به میزانی باشد که کارخانه‌ها تشویق به خرید چغندر قند از کشاورزان شوند و چرخ تولید بچرخد.
وی با تاکید بر اینکه استقبال کارخانه‌ها از خرید چغندر موجب رونق کشت این محصول و افزایش سطح زیر کشت آن می‌شود، افزود: اگر قیمت‌ها تعیین تکلیف شود کارخانه‌ها می‌توانند هر چه سریع‌تر شکر را به بازار عرضه کرده و با کمبود نقدینگی برای خرید چغندر قند از کشاورزان مواجه نشوند.
دانایی پیشنهاد داد: اگر دولت نرخ مصوب را اعلام نمی‌کند این اختیار را به کارخانه بدهد تا بر اساس ضوابط خود آن‌ها قیمت تعیین کنند.
وی یادآور شد: ضوابط قیمت گذاری در قانون مشخص است و کارخانه‌ها باید بر اساس آن قیمت را اعمال کنند.
دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر گفت: اگر کارخانه‌ای از ضوابط تعیین شده تخطی کرد دستگاه‌های نظارتی می‌توانند ورود کنند.
به گفته دانایی؛ در سال 96 حدود 2 میلیون و 15 هزار تن چغندر در کشور تولید شده که 90 درصد نیاز کشور را تامین ‌میکرد.
وی تصریح کرد: در صورتی که قیمت گذاری مناسب برای شکر اعمال شود جایگزینی 10 درصد واردت با تولید داخل امکان پذیر است.
دانایی درباره قیمت تمام شده هر تن شکر وارداتی برای کشور ضمن انتقاد از برخی محاسبات و اظهار نظرهای غیر فنی در فضاهای مجازی گفت: قیمت جهانی هر تن شکرخام در زمستان سال 98 در حدود 380 تا 400 دلار بوده و شکرهایی که در حال حاضر وارد شده است با نرخ آن زمان بوده و لذا قیمت شکر سفید حاصل از این شکرخام با ارز نیمائی در حدود 6200 تا 6300 تومان می‌شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر بهای جهانی شکر خام به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت تا حدود 270 تا 280 دلار تنزل کرده است.
دانایی تصریح کرد: خریدهای فعلی با نرخ جدید صورت می‌گیرد و تأثیر ناشی از این کاهش قیمت جهانی ظرف 45 تا 60 روز آینده در کشور مشهود خواهد بود.
وی در پایان ضمن تاکید بر ضرورت عمل به شعار سال 99 اظهار کرد: از دولت انتظار می رود همانطور که با سرعت بسیار بالا تکلیف فروش شکر وارداتی را برای واردکنندگان مشخص کرد به منظور پرداخت سریع مطالبات چغندرکاران و جلب رضایت آنان برای افزایش کشت چغندر که از ضروریات جهش تولید است؛ در اسرع وقت تکلیف قیمت شکر تولیدی کارخانه‌های قند را مشخص نماید.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399