یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399 ساعت 13:51
کد خبر: 70448

ضرورت واگذاری کارخانه های پنبه به اتحادیه تعاونی های کشاورزی پنبه و دانه های روغنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حسین شیرزاد، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جمع فعالان اقتصادی واعضای اتحادیه تعاونیهای کشاورزی پنبه ودانه های روغنی ، دستیابی به هدف جهش تولید را اجرای تمام عیار وکامل طرح پنبه ، واگذاری هرچهار کارخانه موجود در کشور به اتحادیه تعاونیهای کشاورزی پنبه و دانه های روغنی ، تزریق سرمایه وسرمایه پذیرکردن اتحادیه وتامین مالی به هنگام با انکشاف بازارهای جدید دانست.

شیرزاد گفت : موضوع ضرورت دلینتاسیون بذور پنبه تولید داخل وجایگزینی آن با بذور کرکدار همواره از اهمیت به سزایی برخوردار بوده که در حال حاضر تنها حدود 30 درصد بذور تولید داخل بصورت دلینته شده در اختیار پنبه کاران گذاشته میشود و 70 درصد دیگر که مورد کشت قرار می گیرد بعلت کرکدار بودن بذر بعنوان بذور استاندارد از سوی موسسه تحقیقات ثبت وگواهی بذر ونهال پذیرفته نمی شود .
وی افزود: امروزه تقریباً در تمام کشورهای تولیدکننده پنبه از بذور دلینته استفاده می‌شود چون استفاده از این نوع بذور نه تنها باعث 50 درصد کاهش مصرف بذر می‌شود؛ از طرفی موجب کاهش هزینه تولید می گردد و با فراهم شدن امکان ضدعفونی وغنی سازی بذور ، موجبات افزایش عملکرد در واحد سطح نیز به مقدار قابل ملاحظه ای حدود 20 درصد می گردد.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: این وضعیت در شرایطی است که چهار کارخانه دلینته از 25 سال قبل در کشور احداث وآماده بهره برداری قرار گرفته است که سالها بلا استفاده بوده که در حال حاضر دوکارخانه واقع در شهرستان های کاشمر وگرگان که مدیریت آنها از سال گذشته به این شرکت واگذار شده است ، درحال بهره برداری است با این جهت می توان اذعان داشت دلیل عدم بهره برداری از این کارخانه ها درسنوات گذشته مسئله مدیریت ومالکیت دولتی آنها بوده که امکان بازسازی وبهره برداری صحیح از آنها را دچار مشکل ساخته است .
شیرزاد گفت: اگرچه مدیریت دوکارخانه کاشمر وگرگان بطور موقت از طریق وزارت محترم جهاد کشاورزی به اتحادیه تعاونیهای پنبه واگذار شده است و شرکت علیرغم سرمایه گذاری ، بالغ بر 7 میلیارد ریال ، معذالک بعلت نیاز مبرم به بازسازی اساسی ، بهره برداری ازدوکارخانه یادشده با مشکلات زیاد همراه است . باعنایت به مراتب فوق بهره برداری از سه کارخانه کاشمر، گرگان وپارس آباد ودلینتاسیون تمام بذور تولید داخل ، مستلزم واگذاری دائمی کارخانجات یاد شده از طریق وزارت محترم جهاد کشاورزی به اتحادیه تعاونیهای پنبه بوده تا به این صورت تا انجام بازسازی ونوسازی لازم امکان پذیر گردیده ، ودرسالی که توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) مزین به سال جهش تولید نامگذاری شده است شاهد دلینتاسیون 100 درصد بذور تولیدی پنبه باشیم که این عمل مصرف بذور را به حدود 50 درصد کاهش می یابد وعلاوه برآن با فراهم شدن امکان ضدعفونی وغنی سازی بذور موجبات افزایش عملکرد درواحدسطح ، حداقل به میزان 20درصد نیز فراهم گردیده که خود انگیزه بسیار موثر در توسعه کشت وافزایش تولید پنبه وتامین نیاز داخل کشور خواهد بود.
رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: ازسویی بهبود کیفیت بذر پنبه نیز فاکتور پراهمیت دیگری درتوسعه کشت پنبه به شمار می‌رود و در رابطه با افزایش کیفیت بذر پنبه که مهمترین فاکتور در دستیابی به عملکرد مطلوب محسوب می شود ، تهیه بذر پنبه بدون کرک (دلینته) است . درحال حاضر اتحادیه با مدیریت شرکت بین المللی کشاورزی وبازرگانی فجر سبزخاورمیانه (وابسته به اتحادیه ) ازچهارکارخانه موجود درکشور، مدیریت دوکارخانه کاشمروگرگان را دراختیار داشته وفعلا از کارخانه دلینته کاشمر بهره برداری می شود و حدود یک سوم بذرمورد کشت درکشور در این کارخانه دلینته می شود؛ بنابراین بازسازی این کارخانجات که نیازمند سرمایه گذاری زیاد می باشد تنها با تعیین تکلیف مالکیت آنها از طریق واگذاری مالکیت آنها به بخش خصوصی با قیمت کارشناسی ، امکان پذیر بوده وانجام این امر از اقدامات مهم در جهت افزایش کیفیت بذر مورد کشت در کشور با انجام دلینتاسیون صددرصد بذور، خواهد بود. اتحادیه طی دوسال گذشته سعی نمود تا با افزایش کیفیت الیاف تولیدی گام های استواری بردارد. چون موضوع بهبود کیفیت الیاف از دوجنبه قابل توجه است.
اول، تصفیه پنبه: در این ارتباط انجام تعمیرات سالیانه کارخانجات ونظارت برکارآنها از نظر چگونگی تصفیه ورعایت نکات فنی با توجه به کیفیت وش ضروری است.
دوم، نحوه برداشت پنبه: درحال حاضر به علت عدم رعایت اصول صحیح برداشت دستی توسط کارگر ، کیفیت برداشت مطلوب نبوده ودرنتیجه الیاف استحصالی از کیفیت فیزیکی مطلوب صنایع نساجی برخوردار نمی باشد . بنابراین مکانیزه کردن برداشت پنبه نه تنها انگیزه ای برای توسعه کشت پنبه ( با رفع مشکلات کارگری وکاهش هزینه برداشت ) خواهد بود بلکه با انجام به موقع برداشت وبا کیفیت مطلوب ، افزایش خواص فیزیکی الیاف همراه با توسعه کشت فراهم خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399