سه شنبه, 16 ارديبهشت 1399 ساعت 10:06
کد خبر: 70508

خداحافظی نظام پولی با ریال و دینار قطعی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 تغییر واحدهای خرد و کلان پول ملی و حذف 4 صفر دیروز در مجلس به تصویب رسید

مجلس شورای اسلامی به کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور رای موافق داد.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز با کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور موافقت کردند. حذف چهار صفر از پول ملی موضوع محوری این لایحه است که در یک ماده و ۵ تبصره تقدیم مجلس شده است. بنا بر لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور ، واحد پول ایران، «تومان» خواهد شد و هر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد قران خواهد بود.
به گزارش ایرنا، افزایش ارزش پول ملی، هماهنگی آن با عرف مبادلات مردم و همچنین کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس از جمله دلایلی بود نمایندگان موافق تصویب این لایحه در دفاع از آن  بیان کردند. مخالفان نیز فوریت نداشتن این اصلاح در وضع کنونی کشور، بی تاثیری آن در کاهش تورم و همچنین هزینه‌های بالای امحا، اسکناس‌های موجود، سازوکارهای راه‌اندازی و جریان واحد پولی جدید را از دلایل مخالفت خود بیان کردند.
رئیس کل بانک مرکزی که دیروز برای دفاع از لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشو به مجلس رفته بود، در واکنش به شایعاتی مبنی بر اثر حذف چهار صفر در تورم کشور گفت: ما مطمئنیم حذف چهار صفر هیچ تاثیری در نرخ تورم ندارد زیرا تورم در اینجا علت است نه معلول که ناشی از تورم مزمن چندین دهه گذشته است
عبدالناصر همتی افزود: کاهش کارایی پول ملی که در نتیحه تورم مزمن و انباشته پنج دهه اخیر اتفاق افتاده، باعث شده تا در واقع  پول ملی که به عنوان ریال نامیده می شود، در جامعه  کاربرد نداشته باشند.
او با بیان اینکه دینار به عنوان یک صدم ریال سال‌هاست که در جامعه ما وجود خارجی ندارد، اظهارکرد: اکنون عرف اصلی جامعه تومان شده  و تا آنجا که مردم چک‌پول‌های ۵۰ هزار تومانی را ۵۰ تومان و اسکناس ۱۰ هزارتومانی را ۱۰ تومان می خوانند.
همتی با اشاره به اینکه حذف چهار صفر برای هماهنگی با عرف جامعه است از مجلس خواست تا  لایحه دولت که با فوریت در مهرماه سال گذشته تصویب شد اکنون نیز با فوریت به تصویب برسد.

سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان صرف امحای یک میلیارد اسکناس می شود

رئیس کل بانک مرکزی درباره هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس در کشور گفت: اکنون هشت میلیارد اسکناس در کشور موجود است که از این میزان پنج میلیارد مربوط به اسکناس‌های  زیر دو هزارتومان می شود در حالی که ما با این تغییر می‌توانیم سکه های دو تومانی که در واقع دو هزارتومانی قبلی و سکه‌های یک تومانی که هزار تومانی قبلی است، را به صحنه بیاوریم  و در جربان بیندازیم.
وی با بیان اینکه اکنون مسکوکات کشور ما از رده خارج شده است، افزود: در صورت به‌کارگیری مسکوکات،  استهلاک کاهش می یابد زیرا سالانه یک میلیارد اسکناس با هزینه سنگین  ۴۰۰ میلیارد تومانی امحا می شود.
همتی سرانه مصرف اسکناس در جهان را پایین و مسکوکات را سه رقمی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ واحد اعلام کرد و گفت: این درحالی است که سرانه مصرف اسکناس در ایران ۱۰۲ و سرانه مسکوکات ۲۶ است که اختلاف رقم قابل توجهی است.

حذف چهار صفر پول ملی دو تا پنج سال زمان می برد

رئیس کل بانک  مرکزی با تاکید براینکه تغییر پول ملی و حذف چهار صفر تدریجی انجام خواهد شد گفت: به طور حتم پس از آماده‌سازی امکانات برای پذیرش آسان‌تر مردم  به تدریج این امر اجرایی می‌شود تا هر دو پول به موازات هم تغییر کنند.
رئیس کل بانک  مرکزی اظهار کرد: به طور مجدد هیات وزیران لایحه حذف چهار صفر از پول ملی را  بررسی کردند به طوری که در پی این اقدام پول ملی ایران تومان و آفش قران خواهد شد یعنی یک تومان معادل ۱۰۰ قران و یک تومان معادل ۱۰ هزار ریال سابق خواهد شد.
همتی پیش بینی کرد: حداکثر زمان برای تغییر پول ملی بین دو تا ۵ سال بسته به شرایط و آماده سازی امکانات است.
 
وی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد با رای مثبت به کلیات این لایحه  با بانک مرکزی در روان‌سازی مبادلات و نظام پرداخت‌های کشور همکاری کنند و در جزئیات لایحه اگر نکاتی مد نظر بود اصلاحات صورت گیرد.

صحبت به تومان، ثبت به ریال

علی ربیعی، سخنگوی دولت، شب قبل از طرح کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در مجلس در توئیتی با اشاره به بررسی لایحه اصلاح چهار صفر از پول ملی در مجلس نوشت: «حذف چهارصفر یک کار لازم برای ساده کردن روابط مالی است».
او افزود: «مردم به تومان صحبت و مراکز رسمی به ریال ثبت می کنند. حتی تومان می‌نویسیم و تومن می‌گوییم.»

جزئیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور

بنابر ماده واحده این لایحه، ماده (۱) قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۸ تیر ۱۳۵۱ به این ترتیب اصلاح می‌شود که «واحد پول ایران تومان است و هر تومان برابر (۱۰.۰۰۰) ریال جاری و معادل یکصد قران است».
در تبصره ۱ این ماده واحده آمده است برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و عنداللزوم تعهدات کشور در مقابل صندوق بین‌المللی پول، محاسبه و تعیین می‌شود.
بر اساس تبصره ۲ این ماده، دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» که در این قانون «دوره‌گذار» نامیده می‌شود، حداکثر دو سال با رعایت تبصره (۴) این بند خواهد بود. طریقه جمع‌آوری و شرایط خروج اسکناس‌ها و سکه‌های ریال از جریان، بر طبق مفاد بند «ب» ماده (۳) و بند «ج» ماده (۴) قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد، تعیین یا اجرا می‌شود.
همچنین بر اساس تبصره ۳ ماده واحده لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور از پایان دوره‌گذار، تعهداتی که پیش از این بر اساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.
نمایندگان با تصویب تبصره ۴  این لایحه  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف کردند ظرف دو سال از تاریخ لازم‌الاجراءشدن این قانون، ترتیبات اجرایی لازم را برای آغاز دوره‌گذار فراهم کند.
طبق تبصره ۵ این ماده واحدها، آیین‌نامه اجرایی این قانون ظرف سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراءشدن از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

آغاز حل مسائل اقتصادی با اصلاحات پولی

علی‌بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس که در صحن علنی مجلس در موافقت با لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور سخن می‌گفت، تبدیل ریال به تومان را باعث تقویت پول و سهولت معاملات دانست.
او فزود: ما الان اسکناس خیلی زیادی در کشور داریم و از سوی دیگر هزینه‌های چاپ اسکناس خیلی بالا رفته و اتفاقا یکی از دلایل موافقت با این لایحه همین است که ما باید از چاپ اسکناس به این شکل جلوگیری کنیم.
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: امروز در مبادلات خارجی، باید حجم زیادی از پول مصرف کنیم و این در کشورهای توسعه‌یافته منسوخ است که حجم زیادی را برای خریدهای خارجی صرف شود.
وی در واکنش به صحبت‌های مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود که در مخالفان با کلیات این لایحه سخن گفته بود و طرح لایحه یادشده را در وضع کنونی که کشور با یک بحران اقتصادی مواجه است، نامناسب دانسته بود، تصریح کرد: اتفاقا دولت‌ها برای حل مسئله اقتصادی ابتدا دست به اصلاحات پولی می‌زنند و ما باید در این مجلس به اصلاحات پولی و حتی اصلاح نظام بانکداری اسلامی که دغدغه مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید هم است، می‌پرداختیم و از مجلس هشتم تا الان در این زمینه کار شد اما به اتمام نرسید.
 

۱۹ کشور دنیا پول‌های ملی  خود صفر حذف کردند

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس با بیان اینکه آیا در کشورهای دنیا سابقه حذف صفر از پول ملی وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: ۱۹ کشور اقدام به حذف صفر کرده‌اند. ۱۰ کشور دو مرتبه و آرژانتین چهار بار اقدام به حذف صفر کرده است. روسیه و اوکراین و لهستان و بلژیک سه مرتبه و ترکیه و کره هر کدام یک مرتبه اقدام به حذف صفر کردند.
بختیار خاطرنشان کرد: تقریبا اکثر کشورهای دنیا وقتی تورم مواجه‌اند، دست به حذف صفر پول خود می کنند و ما هم در کشورمان در ادوار مختلف با این مساله مواجه‌ایم.
وی یادآور شد: اما از جهت تقویت ذهنی و سیاستی در ثبات اقتصادی، تبدیل ریال به تومان باعث تقویت پول می‌شود و حذف صفر موجب سهولت معاملات می‌شود؛ حتی با اینکه برخی دوستان می‌گویند در کوتاه مدت تاثیری ندارد، به اعتقاد اکثر کارشناسان حذف صفر در کوتاه‌مدت هم مفید است و موجب تسهیل محاسبات در سطح کلان می شود .

لایحه اصلاح واحد پولی فوریت ندارد

در سوی مقابل، سیدتقی کبیری، عضو کمیسیون اقتصادی، در مخالفت با کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور این پرسش را مطرح کرد که با هزینه‌های چاپ اسکناس‌ها، تهیه نرم‌افزاها، امحا اسکناس‌های فعلی اتفاق خواهد افتاد آیا این تغییر با وضع بودجه و هزینه‌های جاری کشور فوریت دارد؟
او افزود:  شاید نزدیک به سه دهه است که این موضوع مطرح شده است در دولت‌های مختلف عنوان شده اما به هر طریق به مرحله عمل نرسیده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در مقدمه این لایحه دلایل فوریت مطرح نشده و طبیعی است که در لوایح و طرح‌ها اصل بر عادی بودن رسیدگی به این طرح ها و لوایح است و اگر فوریت مطرح می شود باید دلایل آن بیان شود. اصل ضرورت تغییر واحد پولی را ما قبول داریم و ضرورت این موضوع را کارشناسان مطرح کرده‌اند اما آیا بحث تغییر واحد پولی فوریت دارد؟
کبیری گفت: کارشناسان در بحث تورم مطرح کرده‌اند این تغییر در بحث تورم تاثیرگذار نخواهد بود و این را به شکل عادی مطرح کنیم. با مشکلات عدیده واحدهای مختلف دوره شیوع بیماری کرونا  امروز ضرورت‌های ما فراتر از این موضوع است. با وجود مشکلات کارگران، تورم کمرشکن، آیا بررسی این موضوع با فوریت در انتهای مجلس دهم ضرورت دارد؟ مساله دیگر تغییر نام است که امروز «پارسه» و «تومان» مطرح می‌شود؛ آیا کارشناسی شده است خود واحد تومان عنوانی از رژیم گذشته است آیا احیای این عنوان درست است، بانک مرکزی باید کارشناسی بیشتری در این باره انجام می داد.
کبیری گفت: امروز فوریت های ما در بحث مسائل اقتصادی، تورم و معیشت مردم و کارگران و معلمان و تولید در سال جهش تولید است و این موضوع را می توان در قالب یک بحث عادی مطرح کرد تا ما به مسائل اساسی و حساس کشور بپردازیم  هزینه اضافی بر دوش دولت نگذاریم و این را در فضای آرام اقتصادی مطرح کنیم.
لاریجانی در پاسخ به کبیری در موضوع  فوریت این لایحه گفت: فوریت این موضوع قبلا تصویب شده و الان بحث کلیات مطرح است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399