چهارشنبه, 17 ارديبهشت 1399 ساعت 08:27
کد خبر: 70557

تورم تولیدکننده معدن با ۷ درصد کاهش به ۴۵ درصد رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه در سال قبل (تورم سالانه) با ٦.٩ واحد درصد کاهش به ٤٥.١ درصد رسید.

به گزارش مرکز آمار، شاخص تولیدکننده بخش معدن فصل زمستان ١٣٩٨ (بر مبنای سال پایه ١٣٩٠) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

تورم فصلی

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل زمستان ١٣٩٨ به ٣.٤ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل پاییز ١٣٩٨ ٣.١ واحد درصد کاهش دارد. تورم فصلی مربوط به گروه استخراج زغال‌سنگ معادل ١.٨درصد، استخراج کانه‌های فلزی ٤.١درصد و استخراج سایر معادن ١.٠درصد بوده است.
تورم فصلی هر سه گروه عمده در مقایسه با فصل پاییز سال جاری کاهش داشته است.

تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل زمستان ١٣٩٨ به ٣٣.٣درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل پاییز سال جاری، ٤.٣واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط فروشندگان مواد معدنی به ازای فروش محصولاتشان در داخل کشور، در فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به فصل زمستان ١٣٩٧، ٣٣.٣ درصد افزایش دارد. تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه استخراج زغال سنگ معادل ١٠٥.٨درصد، استخراج کانه‌های فلزی ٩.٣ درصد و استخراج سایر معادن ٣١.٢درصد است.
تورم نقطه به نقطه در هر سه گروه عمده استخراج زغال‌سنگ، استخراج کانه‌های فلزی و استخراج سایر معادن در مقایسه با فصل قبل کاهش داشته است.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه در سال قبل (تورم سالانه) به ٤٥.١ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل، ٦.٩ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
 
در فصل مورد بررسی، تورم سالانه مربوط به گروه استخراج زغال سنگ برابر با ١٠٤.٤درصد، استخراج کانه‌های فلزی ٤٣.١ درصد و استخراج سایر معادن ٣٦.٨ درصد است.
تورم تولیدکننده صنعت کاهشی شد
تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ٩٨ نسبت به مدت مشابه در سال قبل با ١٩.٧ واحد درصد کاهش به ٤١.٨ درصد رسید.

تورم فصلی

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل زمستان ١٣٩٨ به ١.٨درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، ٤.١ واحد درصد افزایش دارد.
در میان بخش‌های مختلف صنعتی، کم‌ترین تورم فصلی مربوط به رشته فعالیت‌های صنایع زغال‌سنگ و پالایشگاه‌های نفت (٦.٩- درصد)، تولید رادیو، تلویزیون، دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی (٠.٠) و تولید محصولات از توتون و تنباکو (٠.٠) و بیش‌ترین آن به ترتیب مربوط به فلزات اساسی (٢١.٦درصد)، صنایع محصولات شیمیایی (٨.٩ درصد) و تولید ماشین آلات اداری و محاسباتی (٨.٦ درصد) است.

تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل زمستان ١٣٩٨ به ١٣.٣درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در در فصل قبل، ١٣.٧واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به فصل زمستان ١٣٩٧، ١٣.٣ درصد افزایش دارد.
در بخش‌های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید زغال‌سنگ و پالایشگاه‌های نفت (١٢.١- درصد) و بیش‌ترین آن مربوط تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (١٣٧.٨ درصد) است.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٣٩٨ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ٤١.٨ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ١٩.٧ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
 
در فصل مورد بررسی، در میان بخش‌های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید محصولات از توتون و تنباکو (٢٨.٦ درصد) و بیش‌ترین آن مربوط به تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (١٣١.٠ درصد) است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399