یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 ساعت 08:24
کد خبر: 70682

رشد 180 درصدی قیمت مسکن تهران در 2 سال گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در فروردین امسال به  ۱۵ میلیون و ۵۴۷ هزار تومان رسید

آمار اعلامی از سوی دفتر مدیریت اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می­دهد که قیمت مسکن در شهر تهران طی دو سال گذشته 180 درصد رشد داشته و در بازه زمانی دو ساله منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مناطق ۱۸، ۱۰، ۹، ۱۷ و ۲۰ بیشترین افزایش و مناطق ۲، ۱، ۵، ۱۲ و ۶ به ترتیب کمترین افزایش قیمت را در بازار مسکن شهر تهران داشتند.

شاخص دوساله  نشان می دهد قیمت مسکن در دی ماه ۱۳۹۸ نسبت به دی ماه ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۶۸ درصد، در بهمن ماه معادل ۱۷۳ و در اسفند ماه بالغ بر ۱۸۰ نسبت به ماه مشابه دو سال قبل از آن افزایش یافته است.
درصد تغییرات شاخص مسکن تهران در فصل زمستان سال‌های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حاکی از آن است که درصد افزایش قیمت در زمستان ۹۸ نسبت به پاییز بیش از دو زمستان قبلی بوده است. به طوری که زمستان ۹۶ شاهد افزایش حدود ۱۲ درصدی قیمت مسکن نسبت به فصل قبل از آن بوده ، در حالی که زمستان ۹۷ این عدد به حدود ۱۵ درصد و در زمستان ۹۸ نیز به ۱۸ درصد افزایش رسید.

کاهش 87 درصدی معاملات مسکن در فروردین 99

بر اساس آمار دفتر اقتصاد مسکن، تعداد معاملات انجام‌گرفته در فروردین امسال ۱۳۰۰ معامله بوده است که این رقم در مقایسه با اسفند ۹۸ که ۱۰ هزار و ۲۴۲ معامله بوده، بیش از ۸۷ درصد کاهش و نسبت به فروردین سال گذشته حدود ۶۳ درصد کاهش معاملات را نشان می‌دهد. به رغم کاهش قابل‌توجه معاملات در ماه‌های پایانی سال، قیمت‌ها سیر صعودی داشته‌اند.

متوسط  قیمت هر متر مربع در فروردین؛ 15 میلیون تومان

متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در فروردین امسال ۱۵ میلیون و ۵۴۷ هزار تومان معامله شده که در سال گذشته که متوسط معاملات هرمترمربع واحد مسکونی، ۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان بوده است.
معاملات یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی نسبت به اسفند ۹۸، ۰.۷ درصد کاهش و نسبت به فروردین ۹۸، بیش از ۳۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.بر اساس آمار ارایه شده، پروانه های ساختمانی صادرشده تعداد واحدهای مسکونی در سال ۹۸، به تعداد ۲۸۰۳واحد بوده است.
همچنین بر اساس آخرین آمار ارایه شده توسط دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در منطقه ۵ شهرداری تهران ۱۸۶ مبایعه به ثبت رسیده که بیشترین حجم معاملات پایتخت را همانند سال گذشته به خود اختصاص داد. کمترین معاملات انجام شده در مناطق ۱۶، ۱۹ و ۲۲ بوده که هرکدام با ۱۲ معامله، کمترین میزان معاملات پایتخت را ماه فروردین امسال به ثبت رساندند.
در این حال، منطقه یک شهرداری تهران با هرمترمربع ۳۱ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و منطقه ۳ با هر مترمربع ۲۶ میلیون و ۸۳۷ هزار تومان معامله شد که بیشترین مقدار قیمتی معاملات را به خود اختصاص دادند و مناطق ۱۸ شهرداری تهران با هرمترمربع ۷ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان، منطقه ۱۲ با هرمترمربع ۷ میلیون و ۷۱۳ هزار تومان و منطقه ۱۷ با هرمترمربع ۷ میلیون و ۹۱۶ هزار تومان کمترین میزان قیمتی را داشتند.

توقف رونق بازار مسکن در ایام کرونایی اسفند و فروردین

تعداد معاملات در بازار مسکن شهر تهران در زمستان ۹۸ بالغ بر ۱۰۲ درصد نسبت به پاییز ۹۸ رشد یافته است. در شرایطی که معاملات در ماه های دی و بهمن هم نسبت به ماه های قبل و نسبت به مشابه سال قبل افزایش داشته، ناگهان در اسفند ماه تعداد معاملات بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت ۲۳ درصد نسبت به بهمن ماه کاهش یافت که البته قطعاً شیوع بیماری کرونا تاثیر چشمگیری در این موضوع داشته است. با این حال در حالت کلی، تعداد قراردادهای خرید و فروش از ۱۷ هزار و ۲۳۵ واحد در پاییز ۹۸ به ۳۴ هزار و ۸۲۰ واحد در زمستان ۹۸ رسیده است.
تعداد معاملات مسکن شهر تهران در زمستان ۹۸ در تمامی مناطق نسبت به فصل پاییز ۹۸ رشد داشته است و مناطق ۲۲، ۸، ۳، ۲ و ۱۳ به ترتیب با ۱۴۹ درصد، ۱۳۳ درصد، ۱۲۲ درصد، ۱۲۰ درصد و ۱۱۴ درصد رشد، بیشترین رشد را نسبت به پاییز ۹۸ داشته اند. از سوی دیگر مناطق ۱۷، ۱۹، ۹، ۱۶، و ۱۰ به ترتیب با ۴۸ درصد، ۷۳ درصد، ۷۹ درصد، ۸۶ درصد و ۸۷ درصد رشد، کمترین افزایش را نسبت به پاییزه ۹۷ داشته‌اند.
با این حال تعداد قراردادهای خرید و فروش در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۶ کاهش داشته است. آمار نشان می‌دهد در زمستان ۹۸ تعداد ۳۴ هزار و ۸۲۰ معامله در تهران انجام شده که نسبت به ۲۹ هزار و ۴۶۷ قرارداد خرید و فروش در زمستان ۹۷ بالغ بر ۱۸ درصد افزایش یافته اما در مقایسه با ۵۰ هزار و ۵۵۱ معامله در زمستان ۹۶ کاهش ۳۱ درصدی را نشان می دهد.

۶۱ درصد معاملات در واحدهای ۵۰ تا ۱۰۰ متر

همچنین بررسی متراژ خانه‌های معامله شده در زمستان ۱۳۹۸ نشان می دهد تنها ۱۲ درصد از معاملات مربوط به ملک‌هایی با متراژ کمتر از ۵۰ متر بوده است. در مقابل ۶۱ درصد از معاملات را خانه‌هایی تشکیل می‌دهند که متراژی بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر دارند. ۲۱ درصد از معاملات مربوط به ملک هایی با متراژ ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر و تنها ۵ درصد و ۱ درصد از معاملات به ترتیب مربوط به خانه‌هایی با متراژ بین ۱۵۰ و ۲۵۰ متر و بالای ۲۵۰ متر است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399