دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 ساعت 09:06
کد خبر: 70993

پیش‌بینی خروج نقدینگی تازه‌وارد‌ان با ادامه‌ شرایط منفی بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر کل کانون کارگزاران بورس ذکر این نکته که تمام سهام‌داران بازار سرمایه از سرمایه‌گذاران خرد نیستند و سرمایه‌گذارانی هم در این بازار حضور دارند نقدینگی قابل توجهی را صرف خرید سهام کرده‌اند پیش‌بینی کرد  با ادامه این شرایط احتمال خروج نقدینگی از بورس خارج وجود دارد.

سید روح الله میرصانعی در گفت‌وگو با ایلنا درباره وضعیت بازار سرمایه و احتمال خروج نقدینگی در این شرایط گفت: سرمایه‌گذاران تازه‌واردان به بورس با بازار منفی مواجه شدند،‌ البته بورس همیشه روند منفی و مثبت ندارد و این دامنه بسته به رکود و رشد اقتصادی، وضعیت شرکت‌ها، تحریم‌ها، ورود و خروج نقدینگی، وضعیت سیاسی و.. تغییر می‌کند و تمام این عوامل بر روی ارزش سهام‌های بورسی اثرگذار است.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بازار منفی است و اگر این شرایط ادامه‌دار باشد شاهد خروج نقدینگی از بازار سرمایه خواهیم بود، ادامه داد: ممکن است برخی از سهام‌داران به ویژه تازه‌واردها وجوه خود را وارد سایر بازارهای موازی کنند. احتمال ایجاد این جریان در بازار وجود دارد اما اگر اصلاح در بازار کوتاه‌مدت باشد و بازار بتواند خود را ریکاوری کند، جذابیت بازار ادامه خواهد داشت.
دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در پاسح به این سوال که در صورت خروج نقدینگی از بازار سرمایه کدام بازار شانس و توان جذب این نقدینگی را خواهد داشت، تاکید کرد: در حال حاضر کاهش سودهای بانکی سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه است، اما از سوی دیگر شاهد تحرکاتی در بازار ارز هستیم. همچنین بازار طلا به واسطه افزایش نرخ ارز و افزایش نرخ جهانی انس طلا رشدهایی را تجربه کرده است
میرصانعی ادامه داد: بازار مسکن و خودرو هم در این چند روز ارز با افزایش تقاضا مواجه بود. البته باید توجه داشت که تمام سهام‌داران بازار سرمایه از سرمایه‌گذاران خرد نیستند و سرمایه‌گذارانی هم در این بازار حضور دارند که نقدینگی قابل توجهی را صرف خرید سهام کرده‌اند این سرمایه‌گذاران ممکن است در این شرایط نقدینگی خود را از بورس خارج و وارد بازارهای موازی کنند.
وی گفت: البته برخی از تحلیل‌گران معتقدند به دلیل وجود محدودیت در سایر بازارها، شاید بورس هنوز در این شرایط برای این سرمایه گذاران جذاب‌تر باشد.
دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برای دولت‌ها جذب نقدینگی به سمت بازار سرمایه بهترین گزینه است چراکه اثرات تورمی ندارند و بستری برای جمع‌آوری نقدینگی از سایر بازارها و ورود آن به بازار بورس است، افزود: اما اینکه دولت به غیر از تبلیغ کار دیگری برای بازار سرمایه کرده است جای سوال است. به نظر می‌رسد که برنامه خاصی برای این بازار وجود ندارد. البته حمایت دولت از بازار توجیهی هم ندارد در کمتر کشوری دخالت مستقیم دولت در بازارها را می‌بینیم مگر در شرایط کاملا بحرانی.
میرصانعی با بیان اینکه به هر حال باید بدانیم که بازار سرمایه با ریسک همراه است و سرمایه‌گذاران هم ریسک آن را پذیرفته‌اند و وارد این بازار شده‌اند بنابراین افت و خیزهای قیمتی هم لاجرم بخشی از این بازار است، گفت: طبیعتا هر چقد شرایط منفی و رکود بازار بیشتر طول بکشد خروج نقدینگی توسط سهام‌داران تازه‌وارد، غیرحرفه‌ای و خرد بیشتر خواهد بود. این خروج نقدینگی فرایندی نیست که در یک آن رخ دهد و یک روند و فرایند تدریجی است.
وی ادامه داد: با طولانی‌شدن وضعیت قرمز بازار در هر پله بخشی از سهام‌داران ناامید می‌شوند و نسبت به خروج سرمایه خود اقدام می‌کنند.
دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار افزود: در مجموع منطقی و اصولی نیست که سهام‌داران غیرحرفه‌ای و خرد به صورت مستقیم وارد بازار شوند. یکی از تبعات ورود مستقیم سرمایه‌داران خرد این است برخی از قیمت‌ها به شکل نادرست بالا می‌رود و در زمان ریزش بازار باعث می‌شود که این قیمت‌ها به شدت هم کاهش یابند.
میرصانعی ادامه داد: اما اگر سرمایه‌‌گذاران از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد شوند،‌ در آن زمان مدیران حرفه‌ای می‌دانند که چه پرتفویی را طراحی کنند در مواقع ریزش بازار،‌آن پرتفو ارزش خود را حفظ کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399