چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 ساعت 09:57
کد خبر: 71138

امضای تفاهم‌نامه سازمان بورس و قوه قضاییه برای پیشگیری از فساد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان بورس و اوراق بهادار و قوه قضاییه کشور (با حضور ریاست هر دو نهاد و کارشناسان مربوطه) با هدف اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه از وقوع تخلفات احتمالی در حوزه بازارسرمایه روز گذشته ۳۰ اردیبهشت منعقد شد.

به گزارش سنا، حسن قالیباف‌اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم گفت: با آزادسازی سهام عدالت، حدود ۶۰ میلیون کد فعال بورسی خواهیم داشت. این موضوع نشان از توجه خاص مردم به بازارسرمایه کشور را دارد. فواید بازار سرمایه برای کل اقتصاد، جلوگیری از احتکار و واسطه‌گری و تورم است. قوت بازار سرمایه به رونق اقتصادی می‌انجامد و بر این اساس، نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد که مسئولیت آن بر عهده سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر است.
وی تاکید کرد: در بازار سرمایه، اطلاعات، اهمیتی زیادی دارد، به همین علت سلامت بازار سرمایه از اهمیت بسیاری برخوردار است تا سرمایه‌گذاران بتوانند اعتماد خود را به بازار مالی حفظ کنند.
 قالیباف ضمن تشکر از قوه قضاییه در کمک به حفظ اعتماد به بازارسرمایه گفت: این تفاهم‌نامه گامی بلند در پیشگیری از تخلفات احتمالی و مبارزه با آن در بازارسرمایه است. دست‌کاری قیمت و استفاده از اطلاعات نهانی به شدت آسیب‌زا هستند، به همین سبب پیشگیری از وقوع آن در وهله نخست در جلوگیری از آسیب سرمایه‌گذاران اولویت دارد.

شتابزده، رفتار نکنید

 محمدباقر الفت، معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، نیز گفت: امیدواریم با اجرای این تعهدنامه، با اقدامی مشترک از آسیب پیشگیری کنیم و بتوانیم بیش از گذشته از ظرفیت‌های هر دو نهاد استفاده کنیم.
وی گفت: یکی از موضوعات مهم مورد نظر ریاست قوه قضاییه، پیشگیری از جرایم اقتصادی است. در نظر داشته باشید که جرایم اقتصادی در حوزه بانک، مالیات، دارایی می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری مانند کاهش اعتماد به اقتصاد و نظام وارد می‌کند که باید از آن جلوگیری کرد. همچنین، با توجه به افزایش فعالیت‌های اقتصادی در فضای مجازی، اداره پیشگیری از جرایم سایبری نیز در همین راستا در حال راه‌اندازی است.
محمدباقر الفت اضافه کرد: با امضای تفاهم‌نامه منعقدشده با سازمان بورس، هر دو دستگاه متعهد می‌شوند تا ضمن همکاری در حوزه‌های تعریف‌شده، اطلاعات خود را نیز در هر دو حوزه بورس و حقوقی به روز کنند.
وی تصریح کرد: طبق این تفاهم‌نامه، قوه قضاییه پیگیری می‌کند تا شعب مختلفی را با قضات مشخص و مورد تایید راه‌اندازی و دادگاه‌های تخصصی بازارسرمایه را در حوزه‌های قضایی مورد نیاز برقرار کند. در نظر داشته باشید که بحث آسیب‌شناسی بازارسرمایه از موارد ضروری مورد بحث با سازمان است.
معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: بازارسرمایه مانند بقیه بازارها با ریسک همراه است که امیدواریم با کار مطالعاتی مشترک و با شناسایی نقاط مشترک، میزان این ریسک را کاهش دهیم.

تفاهم‌نامه‌ای برای شناسایی گلوگاه‌های فساد

رضا مسعودی‌فر، مدیر کل پیشگیری‌های امنیتی و اقتصادی قوه قضاییه در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه گفت: شناسایی گلوگاه‌های فساد در حوزه بازارسرمایه، همکاری در حوزه اقتصاد مقاومتی با نگاه پیشگیری از جرایم و پولشویی، ارتقاء سلامت محیط کسب و کار، آموزش‌های تخصصی قوه قضایه (معاونت پیشگیری از وقوع جرم) به فعالان بازارسرمایه و جلوگیری از فساد اقتصادی برخی دیگر از اهداف این تفاهم نامه هستند.
وی اضافه کرد: این تفاهم‌نامه کاری گروهی از مجموعه‌های حاضر است که از هر دو طرف یعنی سازمان بورس و اوراق بهادار و قوه قضاییه سه نفر، مسئولیت اجرایی آن را به عهده دارند و موظف به ارایه گزارش‌های دوره‌ای و توضیح عملکرد خود هستند. مدت تفاهم‌نامه سه سال است و البته قابلیت تمدید دارد. به این ترتیب امیدواریم بتوانیم تخلفات این حوزه را پیش‌بینی و بر مبنای آن پیشگیری‌های لازم را انجام دهیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399