شنبه, 10 خرداد 1399 ساعت 10:13
کد خبر: 71355

« فروش وکالتی سهام عدالت نامطمئن و غیرشفاف است»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت ضمن شفاف‌سازی درخصوص فرایند و نحوه آزادسازی سهام عدالت، فروش وکالتی را نامطمئن و غیرشفاف خواند.

حسین فهیمی در گفت‌وگو با سنا، در پاسخ به نگرانی برخی از کارشناسان مبنی بر افزایش عرضه در بازار سرمایه و احتمال کاهش قیمت سهام شرکت‌های مشمول سهام عدالت گفت: در شرایط کنونی، بازار به دلیل اقبال مردم نیازمند عرضه‌های جدید است و عرضه سهام عدالت باعث ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا می‌شود؛ به طوری که قیمت‌های منطقی شکل خواهد گرفت و از بروز قیمت‌های کاذب جلوگیری می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا شورایعالی بورس و اوراق بهادار فروش وکالتی سهام عدالت را ممنوع کرد، اظهار کرد: فروش وکالتی بسیار نامطمئن و غیرشفاف است. آنچه در بانک‌ها برای سهامداران سهام عدالت فراهم شده است، فروش وکالتی نیست بلکه گسترش شبکه سفارش‌گیری از دفاتر شرکت‌های کارگزاری به شعب بانک‌های کشور است.
فهیمی ادامه داد: حسب دستور ریاست جمهوری این امکان فراهم شده است تا علاوه بر دفاتر کارگزاری، شعب بانک‌ها نیز بتوانند سفارش‌ها را دریافت کنند و به کارگزاران خود ارسال کنند. در نهایت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه معامله و قیمت منصفانه کشف خواهد شد. در واقع سهام مردم در بازار متشکل بورسی و با قیمت‌های عادلانه و تحت نظارت معامله می‌شود.
سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت تصریح کرد: خرید و فروش سهام وکالتی در بازاری پرنوسان، سیاه، فاقد نظارت، غیرمتشکل و مبهم انجام می‌شود که به هیچ وجه به نفع دارندگان سهام عدالت و حتی خریداران نیست.
مدیرعامل سمات در خصوص دلایل آزادسازی ۳۰درصد سهام عدالت در گام نخست گفت: به موجب ابلاغیه مقام معظم رهبری، اجازه آزادسازی، زمان‌بندی و تعیین درصد آن برعهده شورایعالی بورس و اوراق بهادار است که در این شورا، ترکیبی فراقوه ای تمامی مصالح ذینفعان را در نظر گرفت و در نهایت به آزادسازی ۳۰درصد سهام عدالت رای داد.
فهیمی با بیان اینکه هیچ ضرب الاجلی برای فروش سهام عدالت تعیین نشده است، تاکید کرد: روز ششم خردادماه جاری، تاریخ شروع فروش بخشی از سهام عدالت است که در اختیار مشمولان قرار گرفته است تا فشاری بر بازار سرمایه ایجاد نشود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور افراد غیر حرفه‌ای در بازار سرمایه افزود : فروش سهام عدالت به صورت تجمعی از طریق کارگزاران و با رعایت مصالح دارندگان این سهام انجام خواهد شد و احتمال آسیب‌رساندن به بازار و ضرر آنها ناشی از اطلاع‌نداشتن منتقدان از مکانیزم تجمیعی سفارش‌ها است؛ زیرا کارگزاران بر اساس شرایط بازار اقدام به فروش تدریجی سهم خواهند کرد وتدابیر و پیش‌بینی‌های لازم برای فروش سهام مشمولان سهام عدالت در بستری قانونی و مطمئن اتخاذ شده است.
سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت در پایان یادآور شد: فروش، یکی از شئون استیفای حقوق دارندگان مشمولان سهام عدالت است که شورایعالی بورس و اوراق بهادار به این نحو تصمیم‌گیری کرد اما اعمال حقوق مالکانه شمول دیگری مانند دریافت سود، شرکت در مجامع، اعمال رای و... دارد که تمام تلاش ارکان بازار سرمایه این است که سهامداران این سهام بتوانند تمامی جنبه‌های اعمال حقوق خود را در این بازار بدست آورند.

تمدید مهلت انتخاب روش مدیریت سهام عدالت

در خبر دیگری به گزارش ایبِنا آمده است: مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: سهام عدالت افراد متوفیان به وراث تعلق می‌گیرد.
به گزارش ایبِنا، حسین فهیمی دراین مورد گفت: از ۴۹میلیون نفر مشمول سهام عدالت ۲میلیون و ۵۰۰هزار نفر از افراد فوت شدند که سهام عدالت بیش از ۲۰هزار نفر به وراث منتقل شده است. وراث می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت سپرده‌گذاری به صورت انلاین از طریق میز خدمت، گواهی حصر وراثت را در سامانه بارگزاری کنند و شرکت سپرده‌گذاری بعد از استعلام مدارک، سهام عدالت را بین وراث تقسیم می‌کند.
وی افزود: شورای عالی بورس، مهلت انتخاب روش آزادسازی سهام عدالت تا ۱۵ خرداد تمدید کرد. با توجه به اینکه امکان لغو تصمیم از روش مستقیم به غیرمستقیم وجود ندارد مشمولان این سهام در انتخاب این روش دقت کافی را داشته باشند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399