یکشنبه, 11 خرداد 1399 ساعت 08:21
کد خبر: 71409

ایراد شورای نگهبان به حذف ۴ صفر از پول ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی شورای نگهبان گفت که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در جلسات شورای نگهبان بررسی شد. در تبصره یک این طرح تعهداتی در برابر صندوق بین‎المللی پول ایجاد شده بود که شورای نگهبان اعلام کرد این تعهدات دارای ابهام است و باید به روشنی مطرح شود.

عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود با خبرنگاران، اظهار کرد: برخی از مصوبات به دلیل فوریت، در زمان خود اطلاع‎رسانی شده است.  تعداد ۹ مصوبه با توجه به رفت و آمد بین شورای نگهبان و مجلس دهم اشکالاتش برطرف شد و عدم مغایرتش با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام و به مجلس ارسال شده است.
کدخدایی درباره نظر شورای نگهبان درباره برخی مصوبات گفت: طرح کاهش مجازات حبس تعزیری، ایراداتی داشت که مجلس ایرادات را برطرف کرد و عدم مغایرت آن نیز اعلام شد.  این طرح در شرایط کرونایی این روزها می‌تواند کمک‌کننده باشد.
وی ادامه داد: طرح دو فوریتی اصلاح برخی قوانین راجع به انتخابات‌ ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای اسلامی به مجلس اعاده شده است.
کدخدایی درباره لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور و نظر شورا درباره حذف ۴ صفر از پول ملی گفت: لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در جلسات شورای نگهبان بررسی شد و در تبصره یک این طرح تعهداتی در برابر صندوق بین‎المللی پول ایجاد شده بود که شورای نگهبان اعلام کرد این تعهدات به روشنی مطرح شود و دارای ابهام است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در جلساتی که با رئیس کل بانک مرکزی پیرامون لایحه حذف چهار صفر داشتیم، ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین‎المللی پول رفع نشد و این ابهامات را به مجلس اعلام کردیم و پس از رفع ابهامات درباره آن اعلام نظر می‎کنیم.
کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا گفت: تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت مردم در مقابل تحریم‌ها، باعث کسب پیروزی بوده و رمز موفقیت‌ها، مقاومت است.
کدخدایی افزود: به جز منتخب تفرش و آشتیان، گزارش رسمی دیگری درباره مدرک تحصیلی منتخبان مجلس یازدهم به دست ما نرسیده است.
وی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم گفت: امیدوارم در مجلس جدید، گذشته چراغ راه آینده باشد و در این فرصت اندک مشکلات مردم به خصوص مشکلات اقتصادی حل شود و شورای نگهبان از هر کمکی به مجلس جدید، دریغ نخواهد کرد، همانطور که ارتباط تنگاتنگی هم میان شورا و مجلس قبلی وجود داشت.
سخنگوی شورای نگهبان درباره اصلاح قانون انتخابات در مجلس یازدهم گفت: مذاکراتی با برخی نمایندگان مجلس یازدهم صورت گرفته و پیش‎نویس‎هایی آماده شده که این کار مشترک صورت گیرد و امیدواریم با تجربه مجلس دهم، دوستان مجلس یازدهم قانون انتخابات را به سامانی برسانند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «با توجه به قتل رومینا اشرفی در روزهای اخیر و طرح انتقاداتی نسبت به بحث مجازات پدر آیا به نظر شما به عنوان سخنگوی شورا، جا برای اصلاح قانون مجازات در این زمینه وجود دارد و این امر چقدر ضروری است ؟ گفت: ما آمادگی خود را اعلام می‎کنیم از هر گونه قانون جدیدی که برای تشدید مجازات این افراد باشد. سعی می‎کنیم در کوتاه‎ترین فرصت اعلام نظر کنیم و اگر مشکل با قانون حل می‎شود، شورای نگهبان خود را  موظف می‎داند در این زمینه گام بردارد.
وی درباره اینکه شما گفتید  ۱۶مصوبه در روزهای اخر مجلس دهم و هفته‎های اخیر به شورا ارسال و در حال بررسی است و مهمترین مصوبه کدام بوده است و چرا  پاسخ شورا به مصوبات ارسالی زمان بر است ؟ گفت: اینکه چرا زمان بر است ایراداتی  داریم و مجلس یادرست انرا انجام نمی‎دهد و یا اصلاح نمی‎کند و برعهده ما نیست.  مصوبات را خاطرم نیست ولی  یکی لایحه مالیات بر ارزش افزوده بود. دیگری طرح اصلاح آیین‎نامه داخلی مجلس است که به تدریج  اعلام  نظر کردیم شما می‌بینید.
وی افزود: شورای نگهبان باید بحث‌های کارشناسی کند هم پژوهشگاه  ما در تهران و هم  مجمع قم، بررسی فقهی و کارشناسی می‎کنند و از متخصصان و نمایندگان مجلس و دولت دعوت می‎شود. مثلا  حذف ۴ صفر از پول ملی وقت زیادی از ما گرفت لذا بحث‌های کارشناسی وقت زیادی می‎برد اما فرصت ما برای اعلام نظر ۲۰روزه است.
کدخدایی یاداور شد: آیت الله جنتی به دلیل اینکه در سفر بودند نتوانستند در افتتاحیه مجلس شرکت کنند اما من حضور پیدا کردم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره انتقاد اخیر لاریجانی به شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان هیچ‌گاه در جهت تخریب مجلس گام برنداشته و همیشه مجلس را تکریم کرده است و نمایندگان در همه ادوار منتخبان مردم هستند. مجلس یک رکن اساسی در کشور بوده و طبیعتاً کسی که به خود جسارت آن را نمی‌دهد که بخواهد مجلس را تضعیف کند. معیار قانونی یک مسئله به معنای تضعیف نمایندگان نیست و ما هیچ وقت نامی از فردی نبرده‌ایم، اما اگر ذکر قانون به معنای تضعیف تلقی شود این امر بر عهده بنده نیست.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه رئیس جمهور اخیرا گفته که شورای نگهبان با وزارت کشور هماهنگی لازم را برای الکترونیکی برگزار کردن انتخابات نداشتند، گفت: به آقای رئیس‎جمهور احتمالا گزارش دقیق نمی‌رسد. به گفته خود وزیر محترم کشور ارتباطات خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد. احراز هویت برای اولین‎بار در انتخابات اخیر با همکاری شورا و وزارت کشور کاملا الکترونیکی برگزار شد. برای بخش‌های دیگر درصورت تامین امنیت آرا مشکلی با الکترونیکی‎شدن نداریم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره ادعای عباسی سخنگوی مجلس دهم مبنی بر شبهه مدارک تحصیلی هشت نفر از منتخبان مجلس گفت: آنچه برای ما به صورت گزارش رسمی رسید، تنها منتخب تفرش بود و درباره مدرک تحصیلی دیگر منتخبان مجلس یازدهم مدارک رسمی به دست ما نرسیده است. یکی از نمایندگان مجلس دهم ادعاهای را نسبت به رقیبش مطرح کرد، اما مشکلی وجود نداشت. او مدعی بود که ممکن است این فرد در دوران تحصیل خود خوب درس نخوانده باشد. این مسائل ناراحت‎کننده است که او دوباره این ادعا را درباره ۸ نفر از نمایندگان مجلس مطرح کرده‌اند و تعابیری را به کار بردند که دور از شرع بود و بنده گفتم که بررسی‌های لازم صورت گیرد و حتی اگر لازم باشد شکایت انجام دهیم.
وی افزود:  شورای نگهبان برای در اختیار قراردادن توان پژوهشی خود به مجلس در جهت ارتقای قانون‌گذاری آمادگی دارد و  امیدواریم نمایندگان در حل مشکلات و مساله مردم کوشا باشند و فرصت چهارساله را غنیمت بدانند، چرا که این زمان طولانی مدت نیست.
کدخدایی درباره مصوبه مجلس درباره عزل حقوقدانان شورای نگهبان در صورت تخلف گفت: در این خصوص هیچ‎گونه اعلام نظری نمی‎کنم اما در قوانین موجود است که تخلفات همه مقامات از جمله اعضای شورای نگهبان قوانین موجود ناظر بران است که تخلفات آنها قابل رسیدگی است و قانون می تواند آنها را تحت تعقیب قرار دهد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره نشست‌های اعضای شورای نگهبان در خارج از کشور گفت: شورای نگهبان مانند برخی از نهادها در رفت و آمد به خارج از کشور نیست، اما در حد تبادل نظرات کارشناسی، هیات‌هایی از کشورهای مختلف به ایران آمده‌اند و هیات‌هایی از ایران هم به برخی از کشورهای خارجی رفته‌اند. آخرین ملاقاتی که داشتیم مسئولانی از کشور تایلند به ایران آمدند که یک سفر کاری بود و جلسات کارشناسی متعددی با اعضای شورای نگهبان داشتند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399