یکشنبه, 11 خرداد 1399 ساعت 08:47
کد خبر: 71421

قول وزیر نیرو برای رفع مشکلات آب آشامیدنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نیرو امیدوار است تا پایان دولت دوازدهم ۱۰ میلیون نفر در کشور از شبکه‌های آب پایدار و بهداشتی برخوردار شوند.

رضا اردکانیان، در حاشیه بهره‌برداری از طرح آبرسانی به ۱۵ روستای خراسان جنوبی در درمیان، اظهار کرد: سال گذشته با تصویب هیات وزیران، شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری یکپارچه شدند که این به معنای یکپارچه شدن منابع انسانی و مالی، تجهیزات و امکانات آن‌ها است و تا پایان شهریور گزارشی از نتایج این طرح به مردم خواهیم داد.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه هزار پست دولتی بر اثر این یکپارچه‌سازی در راستای کوچک‌سازی دولت قرار گرفت، افزود: آبرسانی به روستاها با اجرای طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی شتاب گرفته است.
وزیر نیرو بیان کرد: سرعت بخشیدن به طرح‌های آبرسانی روستایی از دیگر نتایج یکپارچه‌سازی دو شرکت است.
اردکانیان ادامه داد: سطح برخورداری روستاییان از شبکه‌های آبرسانی در کشور، بیش از ۲۰ درصد از متوسط جهانی بالاتر است.
وی یادآور شد: در روزهای اخیر در خوزستان آبرسانی به برخی مناطق دچار مشکل، سرعت بیشتری گرفته که این ناشی از اجرای این طرح است و به زودی در سایر نقاط کشور از جمله خراسان جنوبی نیز این اتفاق خواهد افتاد.

براساس پویش الف.ب ایران‌، دستورالعمل‌ها و گردش کارها دچار دگرگونی مثبتی می‌شود

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود در این برنامه گفت: تجربه موفقی در افتتاح طرح‌ها در سال‌های اخیر داشته‌ایم و در سال گذشته ۲۲۷ طرح در ۳۱ استان با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح شد و امسال ۲۵۰ طرح با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.
وی با بیان اینکه باید به ظرفیت‌های داخلی به ویژه در عرصه تولید تکیه کنیم، تصریح کرد: امسال سال پایانی فعالیت دولت تدبیر و امید است و در سال پایانی باید موتور فعالیت‌ها با شدت و سرعت بیشتری کار کند.
وزیر نیرو افزود: امسال با توجه به نامگذاری سال با عنوان جهش تولید موتور حرکت دستگاه‌ها نباید کند شود بلکه باید با دور تندتری فعالیت‌های خود را ادامه دهد.
اردکانیان بیان کرد: براساس پویش الف.ب ایران رویه‌ها و دستورالعمل‌ها و گردش کارها دچار دگرگونی مثبتی خواهند شد.
وی با تأکید بر سرعت بخشیدن به طرح‌های اجرایی در سال جاری افزود: در وزارت نیرو از حدود دو سال پیش طرحی را تحت عنوان فراخوان عمومی برای انتخاب و انتصاب مدیران ارشد طراحی کرده‌ایم و امروز بیش از ۸۰ مدیر ارشد را از طریق فراخوان عمومی انتخاب کرده‌ایم و این انتخاب براساس صلاحیت‌های عمومی افراد داوطلب صورت می‌گیرد. براساس این طرح شایسته‌سالاری در انتخاب مدیران صورت خواهد گرفت و فرصت انتخاب افراد شایسته را افزایش خواهیم.
اردکانیان با تأکید بر حمایت از خراسان جنوبی به عنوان یکی از استان‌های مهم مرزی اظهار کرد: طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند نقش تعیین کننده‌ای در توسعه استان خواهند داشت.
وزیر نیرو بیان کرد: استان خراسان جنوبی اولین استانی است که طرح سازگاری با کم آبی برای آن به تصویب رسیده است و این صنعت نقشه راهی برای سال‌های آینده و همکاری دستگاه‌های اجرایی تضمینی برای پیشبرد طرح‌ها در سال‌های آینده خواهد بود.
وی افزود: طرح‌های خوبی پیش‌بینی شده اما متأسفانه ساختار اداری و حکمرانی ما در بخش اجرا از دو مشکل مزمن رنج می‌برد که شامل سیستم‌های متمرکز و بخشی شده اداری است که این دو بیماری باعث کند شدن روند اجرای طرح‌های وزارت نیرو خواهند بود.
اردکانیان بیان کرد: در این میان نقش استانداران بسیار تعیین کننده خواهد بود چرا که می‌تواند به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان‌ها به عنوان افراد بین بخشی عمل کنند و با ارتباط با سازمان‌های مختلف همکاری آن‌ها را برانگیزند.
وی از فعالیت‌های استاندار خراسان جنوبی تقدیر کرد و گفت: مناطق مرزی به عنوان ویترین کشور باید از رونق خوبی برخوردار باشند.
وزیر نیرو اظهار کرد: در دو سال اخیر به شکرانه صبوری‌های مردم کویری خراسان جنوبی مردم این استان از نعمت بارش برخوردار شده و خراسان جنوبی اکنون از وضعیت خوبی در مورد میزان بارندگی‌ها برخوردار است.
وی از پیگیری‌ها برای اجرای فاضلاب ۱۰۰۰ واحدی شهرستان قائن خبر داد و افزود: عملیات اجرایی تصفیه خانه قائن و سربیشه توسط سرمایه‌گذار در حال اجرا است.
اردکانیان افزود: مطالعات آبرسانی دشت آهنگران به قائن نیز در حال انجام است. مسئولیت مشترک همه ما ارتقای رضایت‌مندی مردم است و دسترسی به آب پایدار و سالم از اهداف ما است.
وی افزود: در سال گذشته در دیدار با رئیس جمهور افغانستان موضوع مقدمات اجرایی مشترک برای احداث نیروهای وسیع بادی به بحث گذاشته شد.
وزیر نیرو بیان کرد: امیدواریم همکاران در سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با همکاری و هم افزایی به فعالیت‌ها صورت دهند چون نیروگاه‌های بادی همچون نیروگاه بادی سربیشه تکمیل شود. ۷۶ درصد جمعیت روستایی کشور از آب سالم و پایدار بهره‌مند هستند و بیش از ۸ میلیون روستایی از آب سالم برخوردار هستند که تا پایان دولت این رقم به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید. صددرصد تخصیص‌های مجتمع‌های آبرسانی استان از محل ماده ۵۶ اعطا شده و همچنین ۲۵۰ میلیارد تومان طی دو سال اخیر تخصیص داده خواهد شد و تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان آبرسانی خواهند شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399