سه شنبه, 13 خرداد 1399 ساعت 11:49
کد خبر: 71556

اطلاعات تکميلي

  • سرپرست وزارت صمت:

جهش تولید با تولید کالای داخلی میسر می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشستی که در اتاق تعاون ایران برگزار شد گفت: بخش تعاون جبهه واگذاری امور به مردم و واگذاری فرصت‌های عادلانه است.

او گفت: نظرات اتاق تعاون در اقتصاد کشور موثر است و ظرفیت بخش تعاون بیشتر از این‌ها است.
مدرس خیابانی افزود: باید حواسمان باشد که ما در یک جنگ اقتصادی تمام عیار و یک جنگ گسترده رسانه‌ای کشور را مدیریت می‌کنیم و با کوچک‌ترین صحبت مبهم مسئولان، رسانه‌های خارجی از آن سو استفاده می‌کنند.
او گفت: در این شرایط و فشار‌های اقتصادی، یکصد پروژه با اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومان که منجر به اشتغال زایی ۴۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم می‌شود را در دست بهره برداری داریم.
سرپرست وزارت صمت بیان کرد: تمام حوزه‌های تجاری ما از جمله کشتیرانی و بانک‌ها گرفتار تحریم هستند و شرایط از زمان جنگ تحمیلی سخت‌تر شده است البته حوزه خصوصی ما بسیار هوشمند است و می‌تواند راه خود را باز کند و همین الان ۴۰۰ میلیون دلار کالا در بنادر است و یک میلیون تن کالا در انبار‌ها و ۷۰۰ تن کالا در بنادر در حال تخلیه است.
مدرس خیابانی تاکید کرد: امروز موضوع تولید در دستور کار همه بخش‌ها است.

تقاضا برای کالای ایرانی نباشد جهش تولید رخ نمی‌دهد

او تصریح کرد: در زمان کرونا دولت نمی‌توانست به تنهایی کار کند و در بخش تولید نیز اگر می‌خواهیم با جهش تولید رو به رو باشیم باید مردم هم کمک کنند و اگر تقاضا برای کالای ایرانی نداشته باشیم جهش تولید رخ نمی‌دهد.
سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: امروز جهش تولید بدون صادرات میسر نمی‌شود و مسیر افزایش تولید از مسیر صادرات عبور می‌کند.
او گفت: مرزنشینان در صادرات مرزی نقش زیادی دارند، زیرا ۶۰ درصد صادرات از مرز‌ها انجام می‌شود.
سرپرست وزارت صمت افزود: حجم صادرات ما در مرز‌ها ۳ برابر حجم واردات است. ما در مقابل صادرات هیچ مانعی را قرار نمی‌دهیم، زیرا پاشنه آشیل اقتصاد کشور ما ارز حاصل از صادرات است.
مدرس خیابانی بیان کرد: ما به دنبال جهش تولیدی هستیم که با تولید داخل حاصل شود و تولید داخل نیاز به دستیابی فن آوری دارد و انتقال فن‌ آوری باید از طریق شرکت‌های دانش بنیان و مهندسی معکوس صورت بگیرد.
سرپرست وزارت صمت گفت: تاکید رییس جمهور فعال کردن معادن کشور است و ما قصد داریم نسبت معادن غیر فعال استان‌ها را به کل معادن بررسی کنیم.
مدرس خیابانی گفت: به نظر بنده علت غیر فعال بودن برخی معادن این است که معادن به اهلش سپرده نشده است و پیشنهاد می‌شود اتاق تعاون مدیریت معادن غیر فعال را به دست بگیرد.
این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: فعال کردن واحد‌های تولیدی در شهرک‌های صنعتی اقدام دیگر ما است.
او تصریح کرد: امروز رونق تولید و جهش تولید شکل نمی‌گیرد تا زمانی که مواد اولیه صنایع فراهم شود و مهم برنامه ما فراهم کردن مواد اولیه است.
سرپرست وزارت صمت گفت: از امروز صادرات کالا‌های بهداشتی به ویژه کالا‌های بخش مقابله با کرونا آزاد شد.
به گفته مدرس خیابانی کرونا در بخش اقتصادی و بیکاری کشور اثر گذار بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399