شنبه, 17 خرداد 1399 ساعت 10:15
کد خبر: 71612

58 سد در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری می‌رسد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نیرو خبر داد که تعداد سدهای به بهره‌برداری رسیده در دولت تدبیر و امید در نیمه دوم امسال به ۵۸ سد خواهد رسید.

رضا اردکانیان روز پنجشنبه در در آیین بهره‌برداری از طرح‌های نیروگاهی استان‌های آذربایجان غربی و بوشهر که‌شکل ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: تعداد سدهای به بهره برداری رسیده در دولت تدبیر و امید با بهره برداری از این سد به ۴۲ سد رسید.
وی ادامه داد: بهره برداری از سد اشنویه در آذربایجان غربی بخشی از آب مورد نیاز دریاچه ارومیه را تامین خوهد کرد.
عضو هیات دولت گفت: بهره برداری از این سد به این معنا است که در دولت تدبیر و امید هر ۲ سال یک بار یک سد مخزنی ملی به بهره برداری رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: بهره برداری از سد اشنویه در آذربایجان غربی به  تامین بیش از نیمی از آب تنظیمی برای دریاچه ارومیه کمک خواهد کرد.
وی به فعالیت کار گروه احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: ۲۶ راهکار توسط این کار گروه برای احیای دریاچه ارومیه طراحی شده است.
وزیر نیرو انتقال آب را یکی از راهکارهای کار گروه برشمرد و گفت: تاکنون ۶ میلیارد و یکصد میلیون متر مکعب آب برای دریاچه رهاسازی شده است.
وزیر نیرو  احیای دریاچه ارومیه را  از اصلی‌ترین و نخستین  سیاست‌ها و برنامه‌های دولت تدبیر و امید برشمرد.
وی افزود: امروز تراز دریاچه ارومیه، ۱۲۷۱ متر و ۸۸ سانتی‌متر است که نسبت به سال ۹۴ که سال شروع اقدام‌ها بوده، یک متر و ۳۲ سانتی‌متر افزایش پیدا کرده و حجم فعلی آب دریاچه ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب و سطح فعلی آب افزون بر ۳۲۴۰ کیلومتر مربع است.

فعالیت اقتصادی ایران و همه کشورها امروز با مشکلات فراوانی مواجه است

همچنین حجت الاسلام حسن روحانی در این مراسم گفت:فعالیت اقتصادی ایران و همه کشورها امروز با مشکلات فراوانی مواجه شده، هنوز همه کسب و کارها یعنی مهدکودک‌ها، سالن‌های اجتماعات، مدارس و دانشگاه‌ها هنوز به‌طور صددرصد فعال نیستند و در اماکن متبرکه هم بازگشایی محدود بوده است.
روحانی گفت:با وجود مشکلات فراوان در بخش اقتصاد مردم به خوبی ما را یاری کردند و دست همدیگر را در این روزهای سخت گرفتند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه یکی از مسائل بسیار مهم برای ما به ویژه در شرایط کرونا موضوع آب و برق است، گفت: در شرایط کنونی اگر برق یک شهرستان قطع شود، بیمارستان دچار مشکل می‌شود و عزیزانی که در بیمارستان بستری هستند با شرایط سخت امسال مشکل خواهند داشت یا مردمی که در خانه خود را ایزوله کرده اند و یا در حال زندگی هستند نیازمند به برق هستند. همچنین دلیل دستورالعمل‌های بهداشتی ارائه شده از سوی دولت که مردم باید چندین بار بتوانند دست خود را به خوبی شست و شو دهند.  بنابراین امسال این شرایط خاصی در زمینه آب و برق داریم و نباید اجازه دهیم برق قطع شود.
وی ادامه داد: از اینکه افتتاح‌های خوشحال کننده برای همه مردم داریم خرسند هستم. تا پایان امسال ۱۸ واحد نیروگاهی افتتاح خواهد شد این دلگرم کننده است. امروز هم واحد نیروگاهی با توان  ۱۶۰ مگاوات در عسلویه بوشهر افتتاح شد که  ۲۲۴۰ میلیارد تومان هزینه برای آن شده است.

به دلیل کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجه هستیم

روحانی با بیان اینکه امسال سال جهش تولید است، گفت:  سال جاری به دلیل کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجه هستیم. بر اساس این آمار و ارقامی که وزیر نیرو در آغاز جلسه اعلام کردند مصرف برق زیاد شده است.  اما اعلام کردم که اگر این مصرف برق در بخش صنعت بالا رفته باشد علامت خوبی خواهد بود اما ما باید مصرف را کنترل کنیم. 
رییس جمهوری تاکید کرد: اقدامات بسیار زیادی باید حوزه در آب و برق انجام گیرد اما موضوع خوشحال کننده این  است که در پایان سال ۹ سد را افتتاح خواهیم کرد که امروز سومین آنها افتتاح شد و ۶ افتتاح دیگر را هم تا پایان سال خواهیم داشت. آبگیری ۹ سد دیگر هم آغاز شده و هم در زمینه برق و هم آب قدم‌های خوبی برداشته شده است.
وی با بیان اینکه در تابستان در مصرف آب و برق نیازمند کمک مردم هستیم، گفت: مصرف آب و برق را می‌توان کاهش داد و همه مردم باید مصرف را مدیریت کنند. اگر مردم در استفاده از کولرهای موجود در خانه ما متناسب و درست عمل کنند، می توانیم به خوبی از تابستان امسال عبور کنیم.

روابط با همسایگان فقط سیاسی نیست

روحانی با اشاره به اینکه در زمینه برق مراودات خوبی با همسایگان وجود دارد، تصریح کرد: در روابط ایران با همسایگان فقط در دنیای سیاست نیست بلکه تعامل در زمینه اقتصاد، فرهنگ، گردشگری، همکاری های علمی و فناوری و دانشگاهی در روابط بین ما و همسایگان مهم  است. هیچ رابطه‌ای در سیاست خارجی مهمتر از رابطه با همسایگان نیست. ایران ۱۵ همسایه دارد که باید روابط خوب و نزدیک با آن ها برقرار کند که موجب ثبات مرزها و امنیت ملی کشور ماست که خوشبختانه با ۱۳ همسایه روابط خوبی داریم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399