چهارشنبه, 21 خرداد 1399 ساعت 10:21
کد خبر: 71864

هر سال یک میلیون مشترک جدید به صنعت برق اضافه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نیرو در صحن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: هر سال یک میلیون مشترک جدید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صنعت برق داریم که بخش‌هایی از آن مولد بوده و یا متعلق به بخش صنعت و کشاورزی است.

رضا اردکانیان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۱ خرداد) و در ادامه گزارش دولتمردان به پارلمان اظهار داشت: دستاوردهای بخش زیرساختی صنعت برق یکی از برگ‌های زرین جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر نیرو افزود: نسبت به ۴۰ سال پیش که جمعیت ما ۲.۳ برابر شده، ظرفیت نسبی نصب شده در تولید انرژی‌مان ۱۲ برابر، تولید انرژی ۱۹ برابر، اوج بار شبکه ۱۷ برابر، شبکه انتقال ۱۲ برابر و ظرفیت پست‌ها هم ۱۵ برابر شده است. شرایط دسترسی شهروندان ایرانی به برق به بخش‌های مختلف از وضعیت متوسط جهانی بالاتر است؛ به طوری که در جامعه شهری دنیا متوسط دسترسی به برق ۹۶ درصد است که این میزان در جامعه شهری ایران صد درصد است.
وی درباره دسترسی جامعه روستایی ایران به برق عنوان کرد: با آنکه در جامعه روستایی ایران متوسط دسترسی به برق ۷۹ درصد است، اما این میزان در ایران ۹۹.۷ درصد است. هر سال یک میلیون مشترک جدید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صنعت برق داریم که بخش‌هایی از آن مولد بوده و یا متعلق به بخش صنعت و کشاورزی است.
وزیر نیرو گفت: در دولت حاضر از نیمه سال ۹۲ تاکنون حدود ۱۶ هزار مگاوات به ظرفیت برق افزوده است که قرار است تا نیمه ۱۴۰۰ این میزان به ۲۰ هزار مگاوات برسد که به طور متوسط هر سال ما ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده‌ایم در حالیکه این میزان در مدت مشابه قبل هزار و ۷۵۰ مگاوات بوده است. ایران هم اکنون جایگاه ۱۴ جهانی در ظرفیت نصب شده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد ضمن این که در منطقه هم جایگاه اول را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم.
در ادامه این جلسه اردکانیان وزیر نیرو ضمن تشکر از نمایندگان، گفت: من در ابتدا از نمایندگان محترم که دغدغه‌های خود را به صورت مکتوب، شفاهی و پشت تریبون مطرح کردند و همچنین مباحثی که ریاست مجلس مطرح کردند، تشکر می‌کنم. از همکارانم در وزارتخانه خواستم که گزارشی از عملکرد ما در دوره‌ای که توفیق همکاری با مجلس دهم داشتیم را تهیه و ارائه کنند. پیرامون میزان ارتباط وزارت نیرو با نمایندگان محترم مجلس، خوشبختانه عملکرد ما به نحوی بوده که به هر نحو مقدور که توانستیم، در اتاق مربوط به دولت در مجلس و همچنین به صورت شخصی در خدمت نمایندگان بودیم.
وی ادامه داد: من در طول دو سال و نیم گذشته حدود ۱۰۰ سفر استانی را انجام دادم و اگرچه این سفرها برای بازدید از طرح‌ها و افتتاح بوده اما فرصتی ایجاد می‌شد تا از نزدیک در جریان مشکلات قرار گیریم و ان‌شاء‌الله با ترتیبی که هیات رییسه اتخاذ می‌کند بیش از پیش در خدمت نمایندگان خواهیم بود.
اردکانیان در ادامه اظهار داشت: من هر آنچه که اختیار وزیر نیرو در حوزه‌های استخدام و جذب نیروی انسانی بود را به سیستم‌ها و مدیران مربوطه تفویض کردم، از این جهت که بیش از ۳۰ درصد مکاتبات مربوط به این حوزه بود.
وی افزود: طرح توسعه آب و خاک مرزی کشور را در سال‌های اخیر با جدیت دنبال می‌کنیم که البته حوزه گرمسیری این طرح از بزرگترین آن‌ها است و خوشبختانه با اجازه‌ صادر شده توسط مقام معظم رهبری حدود ۸ میلیارد دلار صرف این شرایط شده و در وضعیت خوبی هستیم و در جهت حفظ منابع و تامین آب مورد نیاز در سال جاری این طرح به نقطه خوبی خواهد رسید.
وزیر نیرو در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت طرح‌های انتقال آب در کشور گفت: در خصوص مسائل حوزه‌های آبریز ما یک کشور خشک و نیمه خشک هستیم، منابع آبی ما در بخشی از کشور قرار دارد اما جمعیت ما در همه جای کشور حضور دارد، از همین جهت ضرورت انتقال آب شرب برای مصرف یک مساله پذیرفته شده است، اما در زمان حضورم در وزارت نیرو اعلام کردم که در زمان من هیچ طرح انتقالی که بحث آن مطرح است، بدون توجیه محیط زیستی، اقتصادی و از همه مهمتر بدون مفاهمه اجرا نخواهد شد و همچنین هیچ طرح در حال اجرایی هم توقف نخواهد شد.
وی ادامه داد: در خصوص شبکه‌های فرسوده برق که توسط نمایندگان مطرح شد، کلیه شبکه‌های برق با کابل خودنگه‌دار جایگزین شود، همچنین ۸۳۱ مگاوات نیروگاه خورشیدی داریم، از سوی دیگر در مورد برق روستایی الان پوشش ما ۹۹.۷ درصد و بسیار بالاتر از معیار جهانی است، اما لیاقت و استحقاق هموطنان عزیز روستایی ما بیش از این است و تلاش می‌کنیم که این عدد را بهبود بخشیم.
اردکانیان همچنین درخصوص مسأله ذخیره‌‌سازی آب، اظهار داشت: در خصوص موضع مهم ذخیره‌سازی آب ما در سال گذشته بیش از ۵ برابر سال قبل لایروبی انجام دادیم و علیرغم اینکه وروی آب ما حدود ۳۰ میلیارد متر مکعب کمتر شد، ذخیره‌سازی ما تنها ۲ میلیارد متر مکعب کاهش داشت.
وی افزود: در حوزه برق طرح‌های تشویقی در حال اجرا است و تنها در این چند روز تابستان خواسته ما از هموطنان عزیز همکاری است، همچنین پیرامون انشعاب‌های غیرمجاز که بحث شد اگر ما انشعابی را برقرار می‌کنیم، به دلیل وظایف قانونی است و اگر موردی به اطلاع مجلس رسیده است، بفرمایید تا شخصا آن را پیگیری کنم.
وزیر نیرو درخصوص مطرح شدن مساله سیاست‌های جزیره‌ای از سوی رییس مجلس، گفت: سیاست جزیره‌ای نکته‌ای است که تنها در خصوص وزارت نیرو و کشاورزی نیست بلکه این یک بیماری مزمن سیستم اداری ما است و البته باید بدانیم که دیگر نمی‌توان کشور را با این جمعیت ۸۰-۹۰ میلیون نفری با چنین سیستمی اداره کنیم.
وی ادامه داد: من بارها در کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی گفتم که آرزو دارم در برخی مواقع وزرای نیرو و جهاد کشاورزی به همراه رییس سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین وزیر کشور به صورت مشترک به کمیسیون دعوت شوند؛ چراکه مسائل ما مشترک است و بیش از هر چیزی به همکاری نیاز داریم. البته در اسفند سال ۹۶ کارگروه آب در دولت و کمیته‌های متناظر با آن در استان‌ها تشکیل شد، در این کمیته‌ها تدوین برنامه سازگاری با کم‌آبی ویژه هر استان را در دستور کار قرار دادیم، استان‌ها برنامه‌ها را تدوین می‌کنند و به کارگروه می‌آید که اخیرا نخستین برنامه مربوط به نخستین استان تنظیم شد و تهیه برنامه برای سایر استان‌ها ادامه دارد.
اردکانیان در ادامه اظهار داشت: در موضوع بهداشت و آب شرب در شرایط کرونایی که دغدغه مهم ماه‌های اخیر بود، اطلاع‌رسانی خوبی از سوی وزارت نیرو و وزارت بهداشت صورت گرفت، همچنین وزارت بهداشت به صورت روزانه کیفیت آب را کنترل می‌کند و از محل اعتبارات ملی هم برای مناطقی که نیاز به توجه بیشتر دارد، اعتبار تخصیص داده و عمل خواهیم کرد، از جمله این مناطق استان هرمزگان است که نماینده این استان اشاره کردند باید به اطلاع برسانم یکی از طرح‌های مهمی که امسال افتتاح خواهیم کرد، طرح آب شیرین‌کن برای تامین آب شرب هرمزگان است.
وی در پایان بیان داشت: دولت طرح‌های مهمی را در حوزه وزارت نیرو در دست اجرا دارد و تمرکز دولت بر پایان این طرح‌ها تا پایان دولت است، اما نکته پایانی در خصوص دریاچه ارومیه است، مطلع هستید که کارگروه ملی آن به ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست در حال فعالیت است و طرح‌های متعددی در این حوزه در حال اجرا است و وزارت نیرو با رهاسازی‌ها و افتتاح تصفیه‌خانه‌ها نقش مهمی را در این مسیر ایفا کرد و خوشبختانه اکنون دریاچه وضعیت خوبی دارد که امیدوار هستیم این شرایط تدوام یابد.
منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399