دوشنبه, 26 خرداد 1399 ساعت 08:56
کد خبر: 72044

سرنوشت دلار جهانگیری در کمین بازار اجاره

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرکز آمار متوسط اجاره ماهانه  را در سال گذشته، 44.4 درصدی اعلام کرد که 10 درصد بیشتر از نرخ تورم کلی ۳۴.۸ درصد سال 98 است

محمد ارفع

طبق اعلام مرکز آمار ایران سال گذشته نرخ اجاره‌بها رشدی 44.4 درصدی را تجربه کرده است. این نرخ که از لحاظ اقتصادی با نرخ های تورمی اعلامی از سوی دولت همخوانی ندارد  دولتمردان را به تکاپو انداخته است تا برای این بازار آشفته فکری کنند؛ راه‌کاری که به نظر می رسد قرار نیست با تصویب قانون باشد بلکه از شواهد پیداست به صورت دستوری اعمال خواهد شد.

در چند روز گذشته موضوع ورود دولت به بازار اجاره‌بها در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های مختلف دست به دست می‌شد. ورود دولت به این موضوع اگرچه به نظر می‌رسد، لازم باشد، با اما و اگرهای بسیاری مواجه است؛ زیرا گمان می‌رود که ورود دولت به بازار اجاره سرنوشت و راهی را تکرار می کند که با تک نرخی اعلام شدن دلار در سال 1398 آن را پیموده است.
شنبه‌ای که گذشت معاون اول رئیس‌جمهوری که در جلسه تودیع و معارفه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران سخت می‌گفت، با اشاره به روند رو به رشد قیمت اجاره مسکن‌ خاطر نشان کرد: بخش زیادی از جامعه اجاره‌نشین هستند و هزینه اجاره مسکن در سبد هزینه خانوار اهمیت فراوانی دارد. دولت قطعاً برای مهار رشد اجاره‌بهای مسکن تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد که البته ممکن است با اصول اقتصاد سازگار نباشد اما دولت نمی‌تواند این موضوع را نادیده بگیرد و به اقشار ضعیف جامعه بگوید که ناچار هستید خانه‌ای کوچک‌تر انتخاب یا به حاشیه شهر مهاجرت کنید.
همین یک پاراگراف کافی است که کارشناسان مسکن را به تکاپو وا دارد تا شاید قبل از وقوع فاجعه‌ای مشابه دلار جهانگیری برای اقتصاد شکننده بازار مسکن  فکری کنند. البته تردید چندانی وجود ندارد که وضع نرخ‌گذاری خودسرانه مالکان در بازار اجاره نباید تداوم یابد و باید ضوابطی بر این بازار حاکم شود؛ با این حال، به هیچ عنوان نباید تجربه‌ها تکرار شوند و نرخ‌گذاری به صورت دستوری صورت گیرد.

بازار اجاره نیازمند رگلاتوری، نه دستور

پیشنهادی که در این حوزه می‌توان داد این است که لایحه‌ای از سوی دولت برای ساماندهی این بازار تهیه و به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود تا بر اساس سازوکاری قانونی نوعی ریگلاتوری (تنظیم‌گری) در بازار اجاره به‌وجود آید و با تشکیل شورایی مانند شورای عالی کار، شورای رقابت و البته با مشارکت نمایندگان همه ذی‌نفعان در این بازار حد مجاز و متعارف افزایش اجاره را هر ساله اعلام کنند تا آشفته بازار فعلی مسکن ساماندهی شود.

رشد ۴۴.۶ درصدی اجاره‌بها در زمستان ۹۸

چرایی صحبت در مورد آشفتگی بازار اجاره مسکن از آنجا نشات می‌گیرد که روز گذشته مرکز آمار متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه در زمستان ۹۸ را به ازای هر مترمربع ۱۶ هزار و ۶۰ تومان اعلام کرد. این رقم نسبت به زمستان ۹۷، ۴۴.۶ درصد رشد را نشان می‎دهد. این در حالی است که قیمت زمین و خانه کلنگی در همین مدت بیش از ۶۳ درصد بالا رفته است.
این در حالی است که مرکز آمار ایران، نرخ تورم سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ را به ترتیب ۲۶.۹ درصد و ۳۴.۸ درصد اعلام کرده است. به عبارت دیگر، نرخ تورم اعلام شده توسط مرکز آمار ایران نشان می دهد که نرخ اجاره مسکن 10 درصد از نرخ تورمی سال 1398 بیشتر بوده است.
براساس اعلام مرکز آمار، حداقل و حداکثر اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای یک مترمربع زیربنای مسکونی در  زمستان ۹۸ به ترتیب ۱۶۲ هزار تومان و ۲۷۰ هزار و ۸۳۳ تومان است.
اجاره‌بها در زمستان ۹۸ در مقایسه با پاییز همان سال نیز ۱۱.۵ درصد رشد داشت اما تعداد معاملات به دلیل شیوع بیماری کرونا و ابلاغ دستورالعمل تمدید قراردادهای اجاره ۳۳.۹ درصد کاهش یافت.

قیمت فروش ساختمان کلنگی ۱۵.۳ درصد کم شد

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی کل کشور در زمستان ۹۸ چهار میلیون و ۶۸۰ هزار تومان با میانگین مساحت ٢٤٠ مترمربع بوده است. قیمت فروش مسکن کلنگی نسبت به پاییز ۹۸ رشد ۱۵.۳ درصد و نسبت به زمستان ۹۷ نیز ۶۳.۴ درصد افزایش داشته است.
یکی از نکات قابل توجه در بحث مسکن تعداد معاملات پس از شیوع بیماری کروناست، تعداد معاملات ساختمان‌های کلنگی در زمستان ۹۸ نسبت به پاییز همان سال ۶۷.۳ درصد افزایش یافته است اما نسبت به زمستان ۹۸ کاهش ۸.۱ درصدی داشته است.

رشد ۱۵.۷ درصدی فروش ساختمان مسکونی

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی سطح کل کشور در زمستان سال گذشته، چهار میلیون و ۸۴۵ هزار تومان با میانگین مساحت ١٠٦ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٢ سال بوده است. قیمت فروش مسکن در زمستان ۹۸ نسبت به پاییز همان دوره ۱۵.۷ درصد افزایش و نسبت به زمستان ۹۷ نیز ۶۵.۶ درصد رشد داشت.
تعداد معاملات مسکن در زمستان سال گذشته نسبت به پاییز ۸۲.۹ درصد و نسبت به پاییز همان سال ۱۰.۲ درصد کاهش یافته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399