سه شنبه, 27 خرداد 1399 ساعت 13:06
کد خبر: 72114

آغاز واردات برق از ترکمنستان؛ از امروز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس اتاق بازرگانی ایران و ترکمنستان اظهار داشت: واردات 250 مگاوات برق از این کشور از امروز آغاز می‌شود و احتمالا واردات به صورت تهاتر با کالا خواهد بود.

مجید محمدنژاد ، درباره آخرین وضعیت تجارت بازرگانی بین ایران و ترکمنستان اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا از 4 ماه گذشته مرز مشترک ایران و ترکمنستان از سه معبر سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون بسته شده است. راه ارتباطی ما به اوراسیا و آسیای میانه هم از همین طریق است و همچنین ترانزیت و مبادله کالا از همین مسیر است.
وی افزود: انسداد مرزها منجر به این شده که تجارت دو کشور محدود و یا کلا متوقف شود و این موضوع تا حدی اثرات منفی برای تجارت خارجی ما داشته است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکمنستان گفت: حجم تجارت با ترکمنستان در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به 5 درصد رسیده است.
وی یادآور شد: تاریخ بازگشایی مرزها چند بار اعلام و باز هم ملغی شد، زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست.
محمدنژاد با اعلام اینکه واردات 250 مگاوات برق از این کشور از امروز آغاز می‌شود، افزود: احتمالا واردات برق به صورت تهاتر با کالا خواهد بود.
وی درباره واردات گاز از ترکمنستان نیز بیان کرد: بعد از موضوع اختلافی که بین دو کشور بر سر قیمت پیش آمد واردات از این کشور فعلا متوقف است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکمنستان بیشترین حجم مبادلات دو کشور را در حوزه کالاهای غیرنفتی، راه‌آهن و واگن عنوان کرد.
وی یادآور شد: مبادلات تجاری با ترکمنستان نسبت به 5 سال قبل به 10 درصد رسیده که دلیل آن کاهش درآمدهای نفتی ترکمنستان، عدم اجرایی شدن پروژه‌های بلندپروازانه به دلیل کاهش قیمت نفت، تعریف تامین‌کنندگان جدید بوده، ضمن اینکه تحریم‌های ایران نیز بی‌تاثیر نبوده است

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399