شنبه, 31 خرداد 1399 ساعت 09:36
کد خبر: 72169

وعده روحانی برای تحویل یک میلیون واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جمهوری با ناکافی دانستن قوانین، مقررات و ‌آیین نامه‌های اجاره یا فروش مسکن، خواستار اصلاح این قوانین شد و وعده داد که وزیر راه و مسکن و شهرسازی به مردم قول داده تا پایان دولت دوازدهم یک میلیون واحد مسکونی تکمیل و تحویل داده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین افتتاح و آغاز عملیات طرح های زیربنایی ملی در حوزه راه و شهرسازی در استان های البرز، ایلام و مازندران گفت: پنجشنبه دیگری فرا رسید و خداوند توفیق داد تا بار دیگر دستاورد همه تلاشگران مسیر تولید در معرض دید ملت بزرگوار ایران عزیز و همچنین جهانیان در سال بسیار سخت کووید ١٩ و تحریم ها قرار داده شود؛ این افتتاح ها  پیام دیگری به همه جهان است که ایران و ملت ایران از حرکت خود برای تعالی و سربلندی باز نمی‌ایستد.

رئیس‌جمهوری افزود: امروز ما شاهد طرح‌های بسیار مهم در استان‌های البرز، قزوین، مازندران و ایلام بودیم. یک پروژه بسیار مهم که پروژه استانی نیست و ملی هست، افتتاح ۱۰۴ کیلومتر راه‌آهن و خط دوم راه آهن کرج- قزوین بود که این راه آهن باعث می‌شود هم برای کسانی که در این دو استان تردد دارند و هم مردمی که از این مسیر به مقصد رشت و گیلان و یا تبریز و یا از آن طرف از  این استان‌ها به مشهد مقدس انجام می شود،  مسیر راه کوتاه شود.

روحانی ادامه داد: مجموعه این تلاش حدود یک ساعت راه را کوتاه می کند و در مسیر رشت به کرج یا در قزوین این مسیر را مجموعاً ۴۵ دقیقه کوتاه می‌کند و از ۴ ساعت و ۴۵ دقیقه مسیر به چهار ساعت کاهش می‌یابد.

وی یاد آور شد: با افتتاح این طرح هم سرعت دسترسی مردم سریعتر می‌شود، هم صرفه جویی در سوخت و همچنین مساله ایمنی، که این کار بزرگ امروز شاهد آن بودیم.

رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: یکی از تاکیدات دولت یازدهم و دوازدهم بخش ریل بوده است. هم به خاطر ایمنی و سلامت و هم صرفه‌جویی در سوخت به حمدلله در این مسیر حرکت های خوبی انجام شده که آقای وزیر راه قول دادند تا پایان سال ما شاهد افتتاح‌های دیگری در مسیر بستان آباد تبریز شاهد باشیم و همچنین راه آهن رشت _ کاسپین و انزلی و راه آهن اقلید به یزد که امیدواریم تا پایان سال آقای وزیر تا پایان دولت اشاره کردند.

روحانی گفت:  قرار ما تا پایان همین امسال است. فکر می‌کنم تا پایان سال هم راه آهن انزلی و هم تبریز را به نتیجه برسانیم برای ما افتتاح هر یک از این دو راه آهن را بسیار حائز اهمیت است و مردم عزیز ما از یک مسیر مطمئن برای مسافرت و یا حمل بار که بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود و محیط‌زیست الحمدلله شاهد این افتتاح بودیم.

وی گفت: در مجموع ۱۹۶ کیلومتر راه افتتاح شد و هم بزرگراه و هم راه های اصلی در دو استان مازندران و ایلام و همچنین واحدهای مسکونی امروز افتتاح شد.

مسکن از کالاهای اساسی زندگی مردم است

روحانی افزود: وزارت راه و شهرسازی دو مسئولیت بسیار مهم را بر دوش دارد و آن مسئولیت حمل و نقل، مانند حمل و نقل دریایی، ریلی، جاده‌ای، هوایی در کشور است. مساله حمل و نقل یکی از نیازهای اساسی و از حقوق مردم کشور است که به هر جایی که می‌خواهند سفر کنند، در حمل و نقل مسافر یا حمل و نقل بار، بتوانند از مطمئن‌ترین و کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین راه مسیر را طی کنند و به مقصد برسند.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: در شرایطی که کشور ما دارد امروز حمل و نقل مانند همیشه کار مهم و اساسی را انجام می‌دهد ضمن اینکه این کووید ۱۹ فشار زیادی هم بر بخش حمل و نقل وارد کرده است یعنی این ویروس یکی از بخش‌های ما را که بخش حمل و نقل و گردشگری است هم در صنعت هوانوردی و هم در تحرک در جاده‌ها و ریل تحت فشار قرار داده است.

روحانی تصریح کرد: اما بحمدالله این حرکت از ماه اردیبهشت آغاز شده و هر چه جلوتر برویم تحرک در حمل و نقل بیشتر می‌شود. البته مردم باید اصول بهداشتی را در همه مسیرهایی که انجام می‌دهند هوایی، ریلی و جاده‌ای و یا دریایی باید مراعات کنند و به خاطر سلامت خودشان مورد توجه قرار دهند.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: امروز فعالیت اقتصادی به‌رغم فشار این ویروس امکان‌پذیر است و محدودیت‌های شدیدی که در ماه اسفند و فروردین مورد نظر ما بود، امروز مورد نظر ما، آن محدودیت‌های شدید نیست، اما فعالیت اقتصادی اگر با همه اصول بهداشتی توام نباشد، ما نمی‌توانیم این فعالیت‌ها را ادامه بدیم و دچار مشکل می‌شویم.

یک میلیون واحد مسکونی تا پایان دولت در اختیار مردم قرار می‌گیرد

روحانی خاطرنشان کرد: ما از آغاز دولت یازدهم تاکنون همه طرح‌های نیمه‌تمام باقیمانده مسکن، حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی را تکمیل و افتتاح کردیم در اختیار مردم قرار دادیم.

رئیس‌جمهوری  گفت: در دولت دوازدهم مجموعاً وزیر راه و مسکن و شهرسازی ما به مردم قول داده، در طول دولت دوازدهم مخصوصاً سال گذشته، امسال و تا پایان دولت در سال آینده، حدود یک میلیون واحد مسکونی را در اختیار مردم قرار بدهد.

روحانی تاکید کرد: امروز می‌دانیم مردم ما در زمینه مسکن و اجاره بها دچار مشکل هستند. در مجموع در کشور ما حدود ۳۰ درصد مردم مستاجرند یعنی مالک خانه نیستم، ۷۰ درصد مردم مالک خانه هستند و ۳۰ درصد مالک خانه نیستند.

وی افزود: البته در استان‌ها این موضوع فرق می‌کند. در استان تهران مستأجری بیشتر است و در شهر تهران، رقم قابل ملاحظه است اما در مجموع این جزو کالای اساسی برای زندگی مردم است مسکن جزو کالاهای اساسی است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه مسکن جزو کالاهای اساسی زندگی مردم است، گفت: مردم باید در یک محله‌ای بتوانند زیست کنند و فرزندان خود را بزرگ کنند و باید مسکن مطمئنی برای آنها ساخته شود.

روحانی ادامه داد: اینکه چه اقداماتی باید امروز انجام شود یکی از مواردی است که هم دولت و هم ستاد اقتصادی دولت و هم شخص معاون اول که درباره قیمت مسکن و اجاره بها مسئول شده است امروز مردم ما با مشکل مواجه هستند دولت در این زمینه وظیفه دارد اقدام کند.

رئیس‌جمهوری افزود: یک حرکت، اقداماتی است که در بلند مدت جواب می‌دهد اما ضروری است. زمین‌هایی که ما باید در اختیار مردم قرار دهیم و محدوده شهرها باید به مقدار لازم توسعه پیدا کند.   وزارتخانه‌های دیگر یا حتی نیروهای مسلح باید زمین های مورد نیاز را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا بتوانند زمین را به قیمت مناسب و ارزان در اختیار کسانی قرار دهد که ساخت مسکن را به طور انبوه یا غیر انبوه انجام می‌دهند یا مردمی که نیازمند خانه هستند. بنابر این مساله زمین مسئله اول ما است.

روحانی گفت: مساله مصالح ساختمانی که به وزارت صمت مربوط می‌شود و مسئولیت بر دوش آنهاست، قیمت‌ها باید متناسب باشد برای اینکه مردم بتوانند صاحب مسکن شوند.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اقدامات بانکها چه برای ساخت مسکن و خرید مسکن انجام دهند اهمیت زیادی دارد، گفت: مقرراتی که ما امروز برای اجاره یا فروش مسکن داریم کافی نیست و این مقررات چه در قانون و چه مقررات دولت و آیین نامه ها باید اصلاحاتی انجام دهیم برای اینکه فشار را از دوش مردم برداریم. مخصوصاً که امسال هم شرایط سختی برای مسکن مردم به وجود آمد.

رییس دولت دوازدهم در ادامه گفت: هم برای لوازمی که مورد نیاز مردم هست و هم مسکن، در هر دو زمینه قدم‌های خوبی شروع شده است. در زمینه لوازم خانگی مقرراتی وضع شد. هم سازمان حمایت هم و هم تعزیرات به میدان آمدند و ان شاء الله با قیمت معین کنترل شود.

روحانی افزود: از طرف دیگر در زمینه مسکن هم در واگذاری زمین، قیمت زمین، ساخت مسکن و در اختیار گذاشتن مسکن مخصوصاً برای خانه اولی ها و بازآفرینی شهری که از ابتدای دولت یازدهم مدنظر ما بود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه بازآفرینی شهری بهترین راه برای مقاوم کردن مسکن و تولید مسکن جدید است، اظهار داشت: بازآفرینی محله‌ای قدیمی که مردم در زحمت هستند باعث می‌شود هم مردم امکانات بهتری در اختیارشان قرار گیرد، هم امنیت شان بالا می‌رود، هم ساختمان شان بیشتر می‌شود و سرمایه برای آنها هست و هم می‌توانیم خانه های جدید را تولید کرده و در اختیار مسکن اولی‌ها قرار دهیم.

روحانی با بیان اینکه در بازآفرینی قدم‌های خوبی در دولت یازدهم و دوازدهم برداشته شد، افزود:  بهترین راه برای مسکن این است که در داخل شهر محله ها را بازآفرینی کنیم. که در کنار این بازآفرینی ضمن اینکه شرایط زندگی مردم بهتر می‌شود و خانه های جدید هم در اختیار مردم قرار بگیرد بنابراین این دو وظیفه اصلی به عنوان وظیفه مهم بر دوش دولت است.

رئیس‌جمهوری یادآور شد:  هم در زمینه حمل و نقل و هم مسکن که باید به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد، امروز در هر دو زمینه ماه افتتاح داشتیم و در هر دو زمینه پروژه‌های مهمی کلید خورد و یا آغاز عملیات اجرایی شد.

وی اظهار داشت:  امیدوارم با اقداماتی که دولت انجام می‌دهد بتواند چارچوبی مقرر کند تا ۳۰ درصد مردمی که مستأجر هستند بتوانند با قیمت عادلانه زندگی خودشان را پیش ببرند امیدوارم خداوند به همه ما توفیق بدهد در مسیر جهش تولید قدم های بلندی را برداریم.

حداکثر سرعت قطار کرج - قزوین به ۱۶۰ کیلومتر در ساعت افزایش یافت

همچنین محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت: با افتتاح خطوط دوم راه‌آهن کرج - قزوین حداکثر سرعت قطارها از ۱۲۰ کیلومتر به ۱۶۰ کیلومتر افزایش یافت.

وی افزود: خط دوم راه آهن کرج - قزوین یکی از نیازهای مبرم ما برای توسعه بهره وری و ایجاد جذابیت بیشتر برای راه آهن است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ایجاد خطوط دوم راه آهن ایمنی، سرعت حرکت و راندمان را افزایش می دهد و واجب می شود راندمان خود را در جابجایی بار و مسافر از این طریق را ارتقا دهیم.

اسلامی تصریح کرد: این پروژه به طول ۱۰۳ کیلومتر افتتاح شد که به ثبت صرفه جویی زمانی و راندمان جدید در مسیر غربی کشور به ترکیه کمک می کند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این اقدام در مسیر رشت به تنهایی ۴۵ دقیقه کاهش سفر را در پی دارد، گفت: قطار پنج ستاره ای که امروز می تواند حرکت کند، مسیر چهار ساعت و ۴۵ دقیقه ای را  به ۴ ساعت کاهش داده است.

اسلامی با بیان اینکه مسیر توسعه راه آهن در پنج استان کشور هدف گذاری شده  است، افزود: چند کار از جمله اتصال به بندر کاسپین انزلی، میانه - بستان آباد به ایستگاه کاروان در تبریز، یزد - اقلید  و  چابهار - به زاهدان باقی مانده تا در دولت تدبیر و امید به پایان برسد.

وی گفت:‌ در مسیر چابهار به زاهدان به صورت سه شیفت فعالیت داریم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: چند استان دیگر از جمله کردستان، اسلام آباد به سنندج، - ایلام پروژه های ریلی فعال دارند که امروز ریل گذاری آنها آغاز می شود.

افتتاح ۱۹۶ کیلومتر آزاد راه و راه اصلی در ۲ استان ایلام و مازندران

وزیر راه و شهرسازی از بهره برداری آزاد راه و راه اصلی در ۲ استان ایلام  و مازندران به طول حدود ۱۹۶ کیلومتر خبر داد و گفت: واحدهای مسکن مهر و طرح اقدام ملی با دستور رئیس‌جمهوری افتتاح می شود.

بهره برداری ۲ آزاد راه جدید کلیدی در دولت تدبیر و امید بزودی

اسلامی از کلید خوردن دو آزادراه جدید در کشور خبر داد و افزود: این ۲ آزادراه قائم شهر را به میان دورود (بعد از ساری به سمت گرگان) متصل می کند و آزادراه نجف اشرف از پل زال به مورموری و مرز چیلات دهلران به طول ۱۲۵ کیلومتر منتهی می شود.

وی اضافه کرد: این طرح در مرحله رونمایی است و با هماهنگی انجام شده و استقرار سرمایه گذار طرح های اجرایی آغاز خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399