سه شنبه, 03 تیر 1399 ساعت 09:45
کد خبر: 72361

اطلاعات تکميلي

  • با حضور وزیر نیرو و مقامات استان برگزار می شود:

 افتتاحیه افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه شاهرود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مراسم افتتاحیه افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه شاهرود امروز (سه شنبه) با حضور وزیر نیرو به شیوه ویدیوکنفرانس برگزار می شود.

هلدینگ تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه مالک نیروگاههای سمنان و شاهرود از شرکتهای زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات است که در سال 1396 تاسیس شده و مبادرت به خرید نیروگاههای سمنان و شاهرود نموده است.
مهدی پورهاشم مدیر عامل پویا انرژی در توضیح فعالیت انجام گرفته توسط این شرکت گفت: بلافاصله بعد از خرید نیروگاه شاهرود، برنامه احداث بخش بخار این نیروگاه و نیروگاه سمنان با هدف افزایش راندمان و تولید بیشتر برق و کمک به زیرساختهای کشور، جزو استراتژی های شرکت تعریف شد. لیکن به دلیل سن حدود ده سال این دو نیروگاه و اینکه بیش از 30 ماه احداث بخش بخار به طول می انجامید و عملا نیروگاههای فعلی نیروگاه پیری محسوب می شدند و هماهنگی آنها با بخش بخار جوان نگرانی هایی را در آینده به ذهن متبادر میکرد، تصمیم گرفته شد ضمن نوسازی و بازسازی نیروگاهها، طرح ارتقاء ظرفیت فعلی هر واحد از 162 مگاوات به 183 مگاوات با استفاده از تکنولوژی بومی شرکت مپنا و با هزینه سرمایه گذاری به میزان 7/4 میلیون یورو انجام شود.
پور هاشم افزود: در همین راستا و با توجه به پیش بینی رشد تقاضای برق در تابستان 1399 و نیاز پیش رو، در اسفند 1398 و ایام نوروز 1399 در حالیکه کشور درگیر بیماری کرونا بود همکاران ما و شرکت مپنا در اقدامی جهادی و در زمانی کوتاه اقدام به تعریف و اجرای پروژه ارتقای تولید (UPGRADE) یکی از واحدهای نیروگاهی خود در شاهرود نمودند.
مدیر عامل هلدینگ پویاانرژی همچنین توضیح داد: این ارتقا با بهره گیری از جدیدترین دستاورد گروه مپنا که مبتنی بر به روزترین تکنولوژی برای تولید برق است انجام گرفت به گونه ای که با افزایش ظرفیت تولید از 162 مگاوات به 183 مگاوات، و ارتقای راندمان تولید واحدهای نیروگاهی از 34 درصد به 36 درصد، علاوه بر صرفه جویی نزدیک به 18 میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز جهت تولید برق در کل سال، معادل برق مورد نیاز شهری با 80 هزار نفر به ظرفیت تولید برق کشور اضافه نمود و به عبارتی از خاموش شدن برق حدود 80 هزار نفر در پیک مصرف جلوگیری می کند.
وی تاکید کرد: در این اقدام حداقل هزینه صرفه جویی شده در مصرف گاز، سالانه بالغ بر 47 میلیارد تومان است و جا دارد دولت از محل اعتبارات صرفه جویی مصرف سوخت این مبالغ را به سرمایه گذاران پرداخت نموده و مشوق بخش خصوصی برای مشارکت بیشتر باشد.
پورهاشم از برنامه پویا انرژی برای اجرای ارتقای سه واحد گازی دیگر در نیروگاههای سمنان و شاهرود پس از عبور از پیک بار تابستان (اواخر مهرماه 1399) خبر داد.
وی افزود: این شرکت در حال حاضر پروژه احداث نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی شهید حمید باکری سمنان را در حال اجرا دارد که امیدواریم در شهریور 1399 به مدار بیاید. همچنین مطالعات احداث 100مگاوات نیروگاههای تولید پراکنده در استانهای سمنان و آذربایجان شرقی آغاز شده است.
مدیرعامل هلدینگ پویا انرژی اظهار امیدواری کرد با رفع موانع موجود و صدور مجوزها از مراجع ذی صلاح مانند سازمان محیط زیست و شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، به زودی شاهد شروع احداث واحدهای بخار نیروگاههای سمنان و شاهرود باشیم که این امر علاوه بر تامین برق مورد نیاز کشور به میزان 360 مگاوات، در صرفه جویی منابع سوختی کشور و حفظ محیط زیست منطقه تاثیر به سزایی خواهد داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399