یکشنبه, 08 تیر 1399 ساعت 08:50
کد خبر: 72575

ممنوعیت اجبار فروشندگان به خرید سبدی و انحصاری از تولیدکنندگان لوازم خانگی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با صدور ابلاغیه‌ای اعلام کرد که همه تولیدکنندگان لوازم خانگی از این به ‌بعد ملزم به عرضه بی‌قید و شرط  محصولات خود در بازارند و نباید فروشندگان این لوازم را مجبور به خرید سبدی کالا یا خرید انحصاری از خود کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، در این ابلاغیه آمده است: براساس تصمیم‌های کارگروه تنظیم بازار و در راستای ساماندهی و مدیریت بازار لوازم خانگی در سطح عرضه، همچنین شفاف‌سازی قیمت‌ها و جلوگیری از سوء‌استفاده برخی افراد فرصت‌طلب، تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان لوازم خانگی ملزم خواهند بود تا محصولات خود را در سطح بازار عرضه کنند.
ابلاغیه مذکور تاکید دارد: سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور واحدهای بازرسی و نظارت اصناف و بازرسان اتحادیه مکلفند ضمن رصد و پایش مستمر بازار این محصولات، نسبت به‌کنترل و نظارت ویژه بر زنجیره تولید تا مصرف نظارت کرده و هرگونه تخلف را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد رسیدگی قرار دهند. همچنین این سازمان ضمن هماهنگی کامل با سازمان تعزیرات حکومتی و سایر مراجع قضایی، پرونده‌های متشکله را در موعد مقرر مورد رسیدگی قرار خواهد داد.
سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان افزده است:‌ با توجه به تمهیدات فراهم شده انتظار می‌رود تا زمینه برای عرضه مستمر و کافی کالاهای تولیدی در سطح بازار فراهم شود. بر این اساس،  هرگونه اقدام نظیر الزام شبکه عرضه به خرید سبدی کالا و یا ایجاد انحصار در تامین کالا از سوی تولیدکنندگان لوازم خانگی فاقد وجاهت و به‌منزله اخلال در نظام عرضه و تقاضای بازار تلقی شده و مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
در بخشی دیگری از این ابلاغیه آمده‌ است: در راستای ثبات قیمت‌ها و آرامش بازار و جلوگیری از تغییرات غیرمنطقی قیمت با متصدیان واحدهای صنفی که خارج از ضوابط تعیین شده مبادرت به افزایش قیمت کنند در چارچوب قانون برخورد خواهد شد؛ لذا بازرسان این سازمان، سازمان صنعت استان‌ها و اتحادیه‌ها مکلفند ضمن رصد و پایش مستمر بازار نسبت به‌شناسایی و معرفی بنگاه‌های اقتصادی متخلف اقدام کنند تا زمینه برای آرامش بیش از پیش بازار این محصولات فراهم شود.
 ستاد خبری این سازمان با شماره ۱۲۴ در سراسر کشور آمادگی دارد تا گزارش‌ها، شکایات و پیشنهادهای مردمی را دریافت و نسبت به‌رسیدگی به آنها در کوتاهترین زمان ممکن اقدام کند.
 
این سازمان از مردم درخواست کرده است ضمن انجام خرید قانونمند از واحدهای صنفی معتبر و نمایندگی‌های مجاز و دریافت فاکتور خرید در صورت مشاهده هرگونه تخلف گرانفروشی مراتب را از طریق سامانه ارتباطی این سازمان  منعکس کنند.نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399