چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:17
کد خبر: 72747

ادعای فروش سهام عدالت برگشتی از سوی دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گفته سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، باقی‌مانده سهام عدالت مردم که به دولت برگشت داده شد، هم‌اکنون به صورت صندوق واسطه‌گری مالی یا همان ETF به مردم فروخته می‌شود

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تاکید کرد علی‌رغم پایان مهلت انتخاب روش مدیریت سهام عدالت، هنوز تکلیف شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی روشن نشده است.

برخی مخاطبان سامانه «فارس من» خبرگزاری فارس که مخصوص دریافت سوژه‌‌های مردمی است، با ثبت موضوع «چرا نیمی از سهام عدالت مردم داده نشد؟» ، «مجلس جاماندگان سهام عدالت را دریابد» ،«مجلس دوفوریتی جاماندگان سهام عدالت را تصویب کند»، «تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت»، «چرا سهم مردم از «سهام عدالت» نصف شده است؟»، «اعطای سهام عدالت به جاماندگان» و «درخواست تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت»، خواستار پیگیری موضوع و پاسخگویی مسئولان شدند.
این خبرگزاری می‌گوید با وجود تماس‌های مکرر با سخنگوی ستاد راهبردی سهم عدالت، موفق به صحبت با وی نشد، همچنین در تماس‌های مکرر با سازمان خصوصی‌سازی هم نتوانست جواب روشنی دریافت کند، اما با اکبر حیدری سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تماس گرفت که وی در این باره گفت:‌ قرار بود بعد از تاریخ 29 خرداد 99 که اکنون 12 روز آن می‌گذرد، تکلیف شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سریعا روشن شود و کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را برگزیده‌اند، سهام عدالت آنها در پرتفوی (ترکیب دارایی) شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مربوطه قرار گیرد.
وی افزود: با وجود مکاتبات متعددی که با سازمان خصوصی‌سازی و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی  تسویه وجوه داشته‌ایم، هنوز پاسخ روشنی دریافت نکرده‌ایم و به ما گفته شده است هرگونه تصمیم منوط به تصویب در جلسه شورای عالی بورس است.
سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت: ‌با وجود اینکه بعد از 29 خرداد یک جلسه شورای عالی بورس برگزار شده است، اما در مورد سهام عدالت که دربرگیرنده‌ای دارد و تعداد زیادی از مردم مخاطب آن هستند، صحبت نشده و تصمیمی گرفته نشده است.
حیدری گفت: ‌تاکنون مکاتباتی با سازمان خصوصی‌سازی و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داشته و درخواست اطلاعات سهامداران را نموده‌ایم، اما هنوز جوابی نگرفته‌ایم.
حیدری این را هم بیان کرد: ‌تعداد زیادی از سهامداران عدالت با شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تماس گرفته و خواستار تغییر روش مدیریت از مدیریت مستقیم به غیرمستقیم سهام عدالت شده‌اند که هنوز پاسخی به آنها داده نشده است و در حال حاضر 29 میلیون سهامدار عدالت، روش مدیریت غیرمستقیم یعنی اعمال مدیریت از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را برگزیده‌اند.
سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت همچنین در مورد اینکه برای 2 میلیون نفری که کارت پرس‌شده سهام عدالت دارند اما کد ملی آنها در سامانه سهام عدالت وجود ندارد و به عنوان سهامدار عدالت شناخته نمی‌شوند، افزود:‌ ما در این زمینه مطالبه کرده‌‌ایم و از نمایندگان مجلس هم خواسته‌ایم آنها طرح دو فوریتی تهیه کرده‌اند که سهام عدالت به این افراد تعلق گیرد و حتی طرح در دست است که برای باقی‌مانده مردم ایران سهام عدالت جدید درنظر بگیرند.
به گفته حیدری، با وجود مطالبه‌های صورت‌گرفته از سازمان خصوصی‌سازی و دولت نتیجه‌ای نگرفتیم لذا به نمایندگان مجلس در قالب طرح دوفوریتی متوسل شدیم.
وی ادامه داد:‌ متأسفانه دولت در سال 95، پس از 10 سال که از اجرای طرح سهام عدالت گذشت. ‌باقی‌مانده ارزش سهام عدالت یک میلیونی مردم تا رقم 532هزار تومان را به دولت برگشت داد و آن موقع هر چه گفتیم، بخشی از این سهام را به صورت ذخیره احتیاطی برای مغایرت‌ها درنظر بگیرید، این کار انجام نشد.
حیدری گفت: باقی مانده سهام عدالت مردم که به دولت برگشت داده شد، هم‌اکنون به صورت صندوق واسطه‌گری مالی یا همان ETF به مردم فروخته می‌شود، در حالی که اکنون حدود 2 میلیون دارنده کارت پرس‌شده سهام عدالت هستند که در سامانه سازمان خصوصی‌سازی به عنوان سهامدار عدالت شناخته نمی‌شوند.
حیدری گفت: مجلس فقط کافی است یک استفساریه بدهد و حقوق مکتسبه مردم را پیگیری کنند، چون کسانی که کارت پرس‌شده سهام عدالت در دست دارند، ‌این به منزله ثبت نهایی آنها در سامانه شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت است و باید سهام عدالت آنها داده شود و حتی آنهایی که دعوت‌نامه اولیه سهم عدالت را گرفته‌اند، در ابتدا سهام عدالت برای آنها درنظر گرفته شده بود، اما متأسفانه سال 95 دولت سهام باقی‌مانده عدالت را به خودش برگرداند و هیچ ذخیره احتیاطی برای این مغایرت‌ها نگه نداشت.
حیدری در مورد اختصاص سهام عدالت به باقی شهروندان ایرانی که علاوه بر 49 میلیون نفر دارنده سهام عدالت هستند، نیز گفت: برای اعطای سهام عدالت به باقی افراد ایرانی نیاز به مصوبه دولت و مجوز مقام معظم رهبری است که سهام جدید به عنوان سهام عدالت به باقی مردم داده شود.
 
 
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399