شنبه, 14 تیر 1399 ساعت 10:04
کد خبر: 72822

درآمد 3800 میلیارد تومانی کارگزاری‌های بورس در 3 ماه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

افزایش سرمایه‌گذاری در بورس طی ماه‌های گذشته درآمد کارگزاری‌ها را در حالی با رشد قابل توجهی مواجه کرده، که خدمات ارائه‌شده آنها تغییری نکرده و در پاره‌ای از موارد به دلیل افزایش تعداد مشتریان و رشد نکردن نیروی انسانی و تجهیزات فنی متناسب با این رویداد، کاهش نیز یافته است.

خبرگزاری فارس در گزارشی در این باره نوشت:‌ چند ماهی است که بورس به یکی از داغ‌ترین و خبرسازترین بازارها در کشور تبدیل شده است. هجوم سرمایه‌گذاران برای ایجاد بستری برای افزایش سرمایه تمام رکوردهای بورس را جابجا کرده و این مساله البته مشکلاتی را نیز به وجود آورده است.
از حدود شش ماه قبل که شاخص بورس روندی صعودی ادامه‌داری را شروع کرده است تا هم‌اکنون هم تعداد افرادی که وارد بورس شده‌اند و هم میزان سرمایه‌گذاری افراد در بورس به شدت رشد یافته است.
آمارها می‌گویند طی 3ماه اول سال 99، روزانه حدود 10هزار میلیارد تومان در بورس مبادله صورت گرفته است. حتی روز یک‌شنبه 8 تیرماه 99 بیش از 27هزار میلیارد تومان مبادله در بورس صورت گرفته که تمام اعداد و ارقام قبلی را پشت سر گذاشته است و رکوردی از این باب ثبت شده است.
اما در این بین مشکلاتی در بورس وجود دارد که باید هرچه سریع‌تر برطرف شود. مشکلات بورس را می توان در چهار حوزه فنی، ساختار مالی، مدیریتی و نرم‌افزاری خلاصه کرد. به عنوان مثال در حوزه نرم‌افزاری مشکلاتی که از جانب کارگزاری‌ها برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌شود که این مساله به متضررشدن آنها منجر شده و تا حدود زیادی نارضایتی را در پی داشته است.
مشکلات نرم‌افزاری که برای کارگزاری اگاه ایجاد شد، این سوال را ایجاد کرد که دریافت کارمزد 1.4 درصدی از معاملات بورس خرج چه اموری می‌شود. کارگزاران، شرکت بورس، حق نظارت سازمان، شرکت سپرده‌گذاری، فناوری و مالیات هر کدام سهمی از این مبلغ می‌برند.
طی سه ماه اول سال 99 در 47 روز کاری بورس حدود 492 هزار میلیارد تومان ارزش مبادلات انجام شده بوده است. اگر این عدد را در 0.014 درصد ضرب کنیم میزان کارمزد دریافتی از سرمایه گذارانی که در بازار سهام معامله داشته اند، بیش از 7200 میلیارد تومان می‌شود. سهم کارگزاری‌ها حدود 53 درصد مجموع کارمزد دریافتی یعنی معادل 3800 میلیارد تومان می‌شود.
سهم سازمان بورس بیش از 320 میلیارد تومان، سهم حق نظارت سازمان حدود 300 میلیارد تومان، سهم شرکت سپرده‌گذاری حدود 150میلیارد تومان، سهم فناوری 125 میلیارد تومان و سهم مالیات هم 2500 میلیارد تومان بوده است.
حال باید دید کارگزاری‌ها با این درآمد هنگفت چرا فکری به حال سیستم‌های نرم‌افزاری خود برای کارآمدسازی آن و کاهش مشکلات سرمایه‌گذاران نمی‌کنند. سازمان بورس و بخش نظارت بر کارگزاران این سازمان باید به این مساله ورود کند و علاوه بر شکستن انحصار فعلی که در اختیار تنها 108شرکت کارگزاری است، علاوه بر ایجاد رقابت میان کارگزارن آنها را وادار به بروزرسانی سیستم‌های سخت‌افزاری خود کند.
 
البته نباید از مشکلات هسته معاملات نیز گذشت. طی روزهای گذشته و هربار که بازار با رشد یا اصلاح مواجه بوده است، هسته معاملات توان پاسخگویی به سفارش‌ها را نداشته است و می‌توان گفت سازمان بورس نیز هنوز توانایی میزبانی از این همه سرمایه‌گذار را ندارد.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399