یکشنبه, 15 تیر 1399 ساعت 09:30
کد خبر: 72881

شفاف‌سازی درباره ابهامات فروش سهام عدالت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت در خصوص برخی ابهامات درباره  سهام عدالت شفاف‌سازی کرد.

به گزارش روابط عمومی سمات، حسین فهیمی گفت: افرادی که از روز 15 خرداد امسال آزادسازی سهام عدالت خود را انجام دادند از شنبه (دیروز) وارد فرایند فروش سهم شدند.
وی ادامه داد: کارگزاران بر اساس شرایط بازار و وضعیت سهم، پس از فروش سهام این گونه افراد را در بورس یا فرابورس پول را در روزهای آینده به حساب شبای آنها واریز خواهند کرد.
فهیمی در خصوص دلایل تاخیر در فروش سهام سهامداران عدالت افزود: واقعیت این است که اطلاعات این افراد هفته گذشته در اختیار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار گرفت و از شنبه اطلاعات آنها بروزرسانی و در اختیار کارگزاران قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه درباره افرادی که قبل از 15 خردادماه گذشته فرم‌های فروش سهام عدالت خود را تکمیل کرده اما هنوز وجهی دریافت نکرده‌اند، تاکید کرد: افرادی که شماره حساب شبای بانکی آنها صحیح، مورد تایید بانک مرکزی و فعال و شماره تلفن همراه‌شان نیز به نام خود فرد بوده است، تمام وجه را در روزهای اول آزادسازی سهام عدالت دریافت کرده‌اند.
فهیمی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، مشمولان سهام عدالت با ارائه شماره حساب شبا و تلفن همراه به نام خود از فرایند شناسایی مشتری نزد بازار سرمایه (ثبت‌نام در سجام، هویت سجام، ارائه مدرک و ...) معاف شدند، افزود: یک‌سری افراد همچنان با مشکل شماره تلفن همراه به نام خود روبه‌رو هستند و برای برخی افراد نیز بانک مرکزی شماره شبای آنها را تایید نکرده است.
وی اضافه کرد : حتی افرادی هستند که شماره شبای آنها تایید شده اما بیش از شش ماه است که حساب آنها راکد بوده است و نمی‌توان وجه این افراد را به حساب‌شان واریز کرد.
سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: حفاظت از دارایی‌های مشمولان سهام عدالت و پس از فروش سهم، حفاظت از وجوه آنها از اولویت‌های مهم این شرکت است که با وسواس و سخت‌گیری این امر را انجام می‌دهیم تا سهامداران سهام عدالت متضرر نشوند.
فهیمی درمورد دیده‌نشدن سبد سهام عدالت سهامداران در برخی از شرکت‌های کارگزاری نیز افزود: این شرکت‌ها اگر سیستم‌های خود را بروزرسانی کنند این مشکل برطرف می‌شود.
همچنین سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت درباره کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهامداری عدالت را برگزیدند،‌ به  خبرگزاری فارس گفت: شورای عالی بورس و کمیته تخصصی این شورا مشغول تدوین چارچوب‌ها و قواعد و مقرراتی است که بر اساس آن اجرای موفق، مؤثر، حرفه‌ای و کارآمد روش سهامداری غیرمستقیم را تسهیل کند.
وی گفت: بعد از این که مقررات، چارچوب‌ها و قواعد سهامداری عدالت در روش غیرمستقیم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ابلاغ شود و پس از اینکه دارایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری به آنها اختصاص پیدا کند، یعنی سبد سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر متعلق به آنها در دارایی‌شان مستقر شود، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به تدریج در بورس اوراق بهادار پذیرفته می‌شوند و امکان معامله سهام این شرکت‌ها در بورس فراهم می‌شود.
سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت این را هم گفت: ‌البته برآورد ما این است که کسانی که در روش غیرمستقیم سهام عدالت باقی مانده‌اند، نوعاً کسانی هستند که تمایلی به فروش سهام خود ندارند و قصد ادامه سهامداری را دارند.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه تأکید کرد:‌ تمام ارکان بازار سرمایه و عالی‌ترین رکن بازار که شورای عالی بورس است دنبال تدوین راهکارها و چارچوب‌هایی برای اجرای منویات و ابلاغیه مقام معظم رهبری هستند تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به نحو مؤثر و مطلوب بتوانند دارایی افراد و سهامداران خود را که به صورت مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند مدیریت کنند و عایدی خوبی هم نصیب مشمولان شود.
آزادسازی سهام عدالت از جمله اقداماتی بود که از چند سال گذشته در دستور کار دولت قرار گرفت. با وجود آنکه رئیس سازمان خصوصی‌سازی وعده آزادسازی آن را تا پایان آبان اسمال داده بود، براساس پیگیری‌های صورت گرفته این اقدام بسیار زودتر از موعد مقرر اجرا و در تاریخ ۹ اردبیهشت ماه به دستور رهبر معظم انقلاب آزاد شد.
از فردای روز آزادسازی سهام عدالت، اقدامات مربوط در دستور کار قرار گرفت و به سهامداران فرصت داده شد تا با ورود به سامانه www.samanese.ir درباره روش مدیریت سهام خود تصمیم‌گیری و اعلام کنند که آیا می‌خواهند سهام عدالت در اختیار خودشان باشد و خود نسبت به سهام مدیریت و مالکیت داشته باشند و یا به دنبال این هستند که سهام به صورت غیرمستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مورد معامله قرار بگیرند.
پس از پایان مهلت اولیه انتخاب روش سهام‌داری، دوباره از 15 تا 29 خرداد، سامانه انتخاب روش سهامداری در دسترس کسانی که تمایل داشتند روش مستقیم را انتخاب کنند اما از مرحله اول اعلام تصمیم جا مانده بودند، قرار گرفت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399