دوشنبه, 16 تیر 1399 ساعت 08:53
کد خبر: 72934

جهانگیری: آزاد سازی سهام عدالت مهمترین طرح اقتصادی در ۴۰ سال گذشته است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون اول رئیس‌جمهوری طرح آزادسازی سهام عدالت را مهمترین طرح اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال گذشته عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در نشست هم اندیشی با جمعی از علما و روحانیون با تاکید براینکه نهاد روحانیت یکی از سرمایه های مهم برای کشور است و باید از آن حفاظت شود به مسائل مطرح شده در جلسه پیرامون مشکلات اقتصادی، معیشتی و فرهنگی مردم اشاره کرد و گفت: ما در شرایط خاص و ویژه ای قرار گرفته ایم و دولت نسبت به این مسائل واقف است و به دنبال راهکار و اتخاذ تصمیماتی است تا از دغدغه مردم بکاهد.
وی آزادسازی سهام عدالت را یکی از کارهای پراهمیت در کشور برشمرد و افزود: آزاد سازی سهام عدالت مهمترین طرح اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال گذشته است و امروز حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور سهام دار مهمترین کارخانه ها نظیر فولاد مبارکه اصفهان و مس سرچشمه و غیره هستند.
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: امروز ارزش سهام عدالت برای هر فرد که ۵۰۰ هزار تومان سرمایه گذاری کرده بود به حدود ۱۵ میلیون تومان رسیده و این افراد مالک شرعی و قانونی سهام خود در کارخانه های بزرگ کشور هستند.
وی با اشاره به اینکه در شرایط کرونا از مقام معظم رهبری درخواست کردیم که با آزاد سازی سهام عدالت موافقت کنند، افزود: ایشان با این موضوع موافقت کردند و تاکید فرمودند که مردم را به فروش سهام خود تشویق نکنید زیرا می تواند برای روزهای مبادای زندگی مردم به کار آید.
جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت همچنان توصیه می کند که اگر مردم نیاز ضروری ندارند سهام خود را نفروشند،‌خاطر نشان کرد: بانک ها نیز اعلام کرده اند که آماده هستند به پشتوانه این سهام،‌ تسهیلاتی به مبلغ ۸۰ درصد ارزش سهام را به مردم پرداخت کنند تا بخشی از مشکلات اقتصادی مردم با این تسهیلات مرتفع شود و همچنان مالکیت سهام خود را حفظ کنند.

دولت و هیچ نهاد دیگری حق ندارد بدون اجازه سهام داران،‌ سهام آنها را عوض کند

معاون اول رئیس‌جمهوری تاکید کرد: دولت و هیچ نهاد دیگری حق ندارد بدون اجازه سهام داران،‌ سهام آنها را عوض کند. هیچکس حق ندارد در مالکیت مردم دخالت کند و اگر قرار است تغییری در سهام ایجاد شود حتماً‌ باید از سهام داران اجازه گرفته شود.
وی در تبیین شرایط خاص کشور به همه گیری بیماری کرونا و آثار منفی آن بر اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: کشورهای بزرگ که ادعا و توانمندی فراوانی در حوزه اقتصادی و پزشکی دارند دچار رکود و نزول اقتصادی شده اند که از رکود اقتصاد جهانی سال ۱۹۳۰ نیز بزرگتر است. در آمریکا که به تنهایی ۳۰ درصد تولید ناخالص دنیا را به خود اختصاص داده، ۴۰ میلیون نفر بیکار شده اند و البته هیچ کدام از مراکز پزشکی و درمانی دنیا تاکنون نتوانسته اند داروی خاصی برای مقابله با کرونا پیدا کنند.
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به تنگناهای ایجاد شده از تحریم ها در فروش نفت، گفت: نفت به عنوان اصلی ترین منبع درآمد ایران تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته است،‌ در تحریم های گذشته سقف فروش ۱ میلیون بشکه نفت برای ایران تعیین شد که در آن مقطع تا ۹۰۰ هزار بشکه نفت می فروختیم، این بار آنها گفتند که باید فروش نفت ایران صفر شود که بحمدلله موفق نشدند.
وی تاکید کرد: باید کاری کنیم تا علاوه بر حفظ چارچوب کشور و اقتصاد از طبقات ضعیف جامعه حمایت شود، شرایط حساس و پیچیدگی امور ایجاب می کند تا قدرت تاب آوری مردم و نظام مدیریتی کشور را بالا ببریم و این تنها با حرف انجام نمی شود.
جهانگیری ادامه داد: باید گروه های مورد اعتماد مردم با زبان مردم با آنها سخن بگویند و شرایط را تبیین کنند تا با همراهی یکدیگر بتوانیم از این مرحله حساس و سخت عبور کنیم.
دولتی بودن اقتصاد ایران از ضعف‌های اصلی اقتصادی است
وی در ادامه به برخی مشکلات و بیماری های مزمن اقتصاد کشور در طول سالهای گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: اقتصاد ایران از دوران نظام گذشته به درآمدهای نفتی وابسته بوده است و رهایی از اتکاء به درآمدهای نفت به زمان و برنامه نیاز دارد که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دنبال آن هستیم.
جهانگیری دولتی بودن اقتصاد ایران را از دیگر ضعف های آن برشمرد و گفت: متاسفانه در طول سالهای گذشته به بخش خصوصی اجازه فعالیت داده نشده و بعضاً‌ بخش خصوصی را افرادی زالو صفت معرفی کرده اند. باید حساب بخش خصوصی واقعی را از رانت جویان جدا کرده و از کسانی که به دنبال فعالیت سالم هستند، حمایت کنیم.

امروز زمان تسویه حساب و فرافکنی نیست

وی با تاکید بر اینکه امروز زمان تسویه حساب و فرافکنی نیست، تصریح کرد: باید از گذاشتن بار مسئولیت بر دوش دیگری خودداری کنیم. امروز زمان برخورد مسئولانه و مشترک با مسائل ایران است. اگر به ایران علاقمند هستیم و اگر خود را دلسوز مردم،‌ نظام و ایران می دانیم،‌ حتی اگر حقی از ما ضایع شده باید گذشت کنیم و حل مشکلات و عبور از چالش ها را در اولویت نخست قرار دهیم.
جهانگیری با بیان اینکه نیاز امروز کشور بازگشت به انسجام ملی و مفاهمه و گفتگو است، گفت: نباید اجازه دهیم راه های گفتگو مسدود شود زیرا برخی روش ها و پنجه کشیدن به روی یکدیگر راه های گفتگو را می بندد. در شرایطی که مردم نگران و مضطرب هستند هنر مسئولین،‌ نخبگان و گروه های مرجع جامعه این است که چشم انداز خوبی پیش روی مردم باز کنند.

روند رضایت بخش تأمین دارو و کالا‌های اساسی باید با جدیت استمرار یابد

همچنین معاون اول رئیس‌جمهوری روز بعد با حضور در جلسه بررسی نحوه تأمین ارز کالا‌های اساسی و ضروری با اشاره به گزارش های ارائه شده، روند تخصیص ارز برای تأمین دارو و کالاهای اساسی را رضایت بخش توصیف کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری خوب بانک مرکزی و وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، دغدغه و نگرانی برای تأمین کالاهای اساسی و دارو وجود ندارد.
جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از حل مشکل کمبود انسولین در کشور و اقدامات انجام شده این وزارتخانه برای تأمین واکسن آنفلوآنزا تصریح کرد: معمولاً در فصل پاییز مطالبه جدی برای واکسن آنفلوآنزا وجود دارد و لازم است از هم اکنون برنامه ریزی های لازم انجام شود تا مردم نسبت به تأمین این واکسن اطمینان خاطر داشته باشند.
معاون اول رئیس‌جمهوری از بانک مرکزی نیز به خاطر تعامل مناسب و همکاری برای تأمین ارز مورد نیاز دستگاه های متولی تأمین دارو و کالاهای اساسی قدردانی کرد و گفت: بانک مرکزی با وجود فشارها و محدودیت های ارزی، عملکرد مناسبی در تأمین ارز مورد نیاز کشور داشته که قابل تقدیر است.
جهانگیری با تأکید بر اهمیت و ضرورت تأمین دارو و کالاهای اساسی در کشور و لزوم اطمینان بخشی به جامعه در خصوص عدم کمبود اقلام ضروری در کشور، از بانک مرکزی، وزارتخانه های صمت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی خواست روند مناسب تأمین دارو و کالاهای اساسی را با جدیت استمرار بخشند تا مردم دغدغه ای در خصوص کمبود این گونه کالاها نداشته باشند.
در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن قدردانی از همکاری های بانک مرکزی گزارشی از روند تأمین دارو در کشور ارائه کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری های بانک مرکزی گره های بزرگی در بخش تأمین مواد اولیه دارو باز شد و امروز دغدغه و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
نمکی از رفع مشکل کمبود انسولین در کشور خبر داد و به ارائه گزارشی از تلاش ها و اقدامات انجام شده برای واردات و تأمین واکسن آنفلوآنزا پرداخت.
وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت ذخایر نهاده ها نظیر ذرت، جو، کنجاله، روغن خام و دانه های روغنی ارائه کرد و گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده مشکل و نگرانی در تأمین این اقلام نخواهیم داشت.
نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گزارشی از وضعیت ذخایر ۲۰ قلم از کالاهای اساسی، میزان ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص این کالاها ارائه کرد.
در ادامه این جلسه رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی و رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارشی از آخرین وضعیت موجودی کالای اساسی در بنادر کشور، آمار شناورهای حامل کالاهای اساسی در لنگرگاه ها و بنادر و آمار موجودی اقلام ضروری به تفکیک نوع کالا ارائه کرد و به مقایسه روند تخلیه کالاهای اساسی از کشتی و بارگیری این اقلام پرداخت.
در این جلسه که رئیس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشت، نحوه تأمین ارز مورد نیاز دارو و کالاهای اساسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دستگاه های متولی تأمین دارو و کالاهای اساسی هماهنگی های لازم را با بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز خود داشته باشند تا بر اساس برنامه زمان بندی و اولویت های تعیین شده، ارز مورد نیاز تخصیص پیدا کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399