سه شنبه, 24 تیر 1399 ساعت 10:09
کد خبر: 73322

وزیر نیرو: ٩٦ تصفیه‌خانه در دولت تدبیر و امید ساخته شده ‌است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نیرو اعلام کرد که دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ریاست حسن روحانی در ٩٦ ماه عمر خود به طور متوسط هرماه یک تصفیه‌خانه ساخته و وارد مدار کرده‌است.

به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان در آیین آغاز عملیات اجرایی فاز هفت و هشت تصفیه خانه جنوب تهران اظهار کرد: احداث این میزان تصفیه خانه در کشور بیانگر توجه دولت به موضوع بهکرد عمومی و تامین آب کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه گرم و خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، افزود: تامین آب کشاورزی به دلیل استفاده از حق آبه کشاورزان در بخش آشامیدنی یکی از اولویت های اصلی دولت بود که با احداث تصفیه خانه ها بخشی از آن جبران شده است.
اردکانیان ادامه داد: کشور در زمان طاغوت به رغم نبود تحریم و ارتباط خوب با غرب فقط چهار تصفیه خانه احداث کرده بود که جمعیت کمی را پوشش می داد ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تمام محدودیت ها و تحریم های ظالمانه ۲۴۲ تصفیه خانه فعال در کشور وجود دارد.
این مسئول با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی در بخش تصفیه پساب های صنعتی و فاضلاب شهری جزو کشورهای پیشرو در جهان محسوب می شود، اعلام کرد: احداث تصفیه خانه و اختصاص آب آن به کشاورزی و صنعت موجب جلوگیری از کاهش منابع زیرزمینی و فرونشست زمین می شود.
وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه هم اکنون شهرداری تهران سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی را از طرق چاه های سطح تهران برای فضای ‌استفاده می کند، گفت: طبق توافقات انجام شده بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به زودی آب فضای سبز تهران از محل تصفیه خانه ها تامین می شود.
اردکانیان خاطر نشان کرد: هم اکنون برای تصفیه فاضلاب تهران ۱۲ تصفیه خانه در نظر گرفته شده که از این میزان ۶ تصفیه خانه در مدار است، کلنگ ۲ تصفیه خانه دیگر نیز امروز در جنوب تهران بر زمین زده شد.
مقام عالی وزارت نیرو ادامه داد: چهار تصفیه خانه فاضلاب نیز تا پایان امسال در بخش غرب تهران به بهره برداری می رسد که با راه اندازی آن ۷۰ درصد فاضلاب تهران تصفیه می شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جمع آوری فاضلاب کلان شهر تهران نیازمند ایجاد ۹ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب است، خاطرنشان کرد: ۶ هزار ‌و ۵۰۰ کیلومتر شبکه تاکنون ایجاد شده است و تا پایان امسال نیز ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر نیز احداث می شود، شبکه فاضلاب تهران تا سال یکهزار و ۴۰۳ کاملا تمام می شود.
وی با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان، اظهار کرد: این تحریم ها بر اساس مفروضاتی بنا شده اند از جمله ایجاد اختلافات داخلی و عدم همکاری بین بخش های مختلف کشور که اگر نیروهای داخلی بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب همکاری لازم و هماهنگی کرده باشند تمامی این مشکلات برطرف خواهد شد.

از ابتدای امسال ۴۲ پروژه آبرسانی در کشور افتتاح شد

وزیر نیرو افزود: از ابتدای امسال تاکنون با وجود فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم، ۴۲ پروژه حوزه آب با بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان هزینه در مناطق مختلف کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت .
اردکانیان اظهار کرد: وزارت نیرو از اسفندسال ۱۳۹۷ با اجرای طرح‌های مختلف در حوزه برق و آب تلاش کرد تا با برنامه‌ریزی و استفاده هدفمند از توان و ظرفیت دولت و بخش خصوصی، آسایش را برای مردم تأمین کند و فرصت‌های شغلی پایدار در کشور ایجاد کند.
وی افزود: بیش از ۵۷ درصد از صادرات خدمتی فنی و مهندسی کشور با استفاده از توان شرکت‌های پیمانکاری و سازندگان کالاهای برقی به کشورهای جنوب‌شرق آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی با اتکا به چهار دهه خوداتکایی و توجه به توان و ظرفیت داخلی صورت گرفته است.
وی گفت: دولت در تحقق وعده‌های خود با استفاده از توان و ظرفیت داخلی و بخش خصوصی از ۲۰ اسفند سال 1397 تا کنون ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومانی به ثمر نشانده که ۲۵۰ پروژه در یک ‌سال اوج تحریم‌های دشمنان نظام به بهره‌برداری رسیده است.
اردکانیان با اشاره به افتتاح ۶۸۶ میلیارد تومان پروژه حوزه آب در استان تهران، گفت: از مجموع این پروژه‌ها ۶۴۰ میلیارد تومان برای احداث تصفیه‌خانه هفتم و هشتم جنوب تهران در نظر گرفته شده که حتی یک ریال آن از بودجه دولتی تأمین نشده است.
وی اظهار کرد: اختصاص این حجم از اعتبارات آن هم بدون اتکا به منابع دولتی نشان از سطح بالای شعور مردم ایران در مواجهه با تحریم‌های دشمنان دارد و بی‌تردید همانطور که مردم ایران توان خود را در جنگ تحمیلی به رخ جهانیان کشید، ققنوس‌وار از خاکستر این تحریم‌ها بیرون می‌آیند و سطح بالایی از خودکفایی و فاصله گرفتن از درآمد نفتی را به نمایش می‌گذارند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399