شنبه, 28 تیر 1399 ساعت 09:54
کد خبر: 73438

معافیت مالیاتی در انتظار مالکانی با قراردادهای اجاره بالای ٣ سال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد که مالکانی که تمایل داشته باشند، قراردادهای اجاره شان را ۳ ساله منعقد کنند از مالیات بر خانه‌های خالی و سایر مالیات‌هایی که در بخش مسکن قرار است وضع شوند، معاف خواهند شد.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، پروانه اصلانی در خصوص جزییات طرح مالیات بر خانه‌های خالی، گفت: هم اکنون پیشنهاد مشخص وزارت راه و شهرسازی این است، افرادی که تا شهریور واحدهایشان را عرضه کنند از مالیاتی که از ابتدای قانون تاکنون باید می‌پرداختند، معاف می‌شوند.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ادامه داد: همچنین افرادی که تمایل داشته باشند، قراردادهای اجاره شان را ۳ ساله منعقد کنند از مالیات بر خانه‌های خالی و سایر مالیات‌هایی که در بخش مسکن قرار است وضع شوند، معاف خواهند شد.
اصلانی توضیح داد: اگر بسته مالیات بر خانه‌های خالی را مشوق‌ها در کنار برخی قوانین سختگیرانه در نظر بگیریم، قطعا به تعادل در بازار مسکن و بازار اجاره، کمک می‌شود.
وی در خصوص چالش‌های اجرای این قانون با امضاهای طلایی، گفت: فساد در هر کشوری و برای هر قانونی ممکن است اتفاق بیفتد و راه‌های گریز از قانون وجود داشته باشد. ولی اساسا هدف این است که همه موارد این چنینی، شناسایی شوند.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن تصریح کرد: اگر اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بتواند، ۵۰ درصد خانه‌های خالی را شناسایی و وارد بازار مسکن کند، رسالتش را انجام داده است و قطعا بتدریج، فرهنگ مالیات در کشور جا می‌افتد.
اصلانی توضیح داد: سامانه املاک و اسکان نه از جنبه صرفا ثبت معاملات بلکه از جنبه‌ احصا و شناسایی سکونت افراد، اتفاق بزرگی در کشور است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: این طرح در سال ۷۱ هم مطرح شد. اما در اختیار نبودن آمار و اطلاعات دقیق، از جمله دلایل تاخیر در اجرای هرگونه برنامه‌ای بود.
اصلانی با اشاره به اینکه درباره خانه‌های خالی نگرانی‌ها زیاد نیست، توضیح داد:چون ضمانت‌های اجرایی در این قانون تدارک دیده شده در حال حاضر کسی که بتواند خانه خود را خالی نگه دارد سیستم اجازه نخواهد داد .بنابراین خانه‌های خالی به بازار عرضه خواهد شد.
اصلانی افزود: مجلس در نظر دارد اصلاح نرخ‌ها را به گونه ای انجام دهد که مشکلی ایجاد نشود. بنابراین در این طرح قرار نیست برای سرمایه گذاری در بخش مسکن مالیاتی دریافت شود و فقط از سوداگران بازار مسکن مالیات دریافت می‌شود.
وی گفت: برای بیش از ۱۰۰ هزار خانه خالی این طرح در نظر گرفته شده است و گرفتن مالیات از خانه‌های خالی موجب عرضه بخشی خانه‌های خالی به بازار مسکن خواهد شد بنابراین با این کار بیش از دو برابر تولید ظرفیت یک کشور وارد بازار خواهد شد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399