سه شنبه, 31 تیر 1399 ساعت 08:16
کد خبر: 73612

اطلاعات تکميلي

  • وزارت راه:

رقم وام اجاره هنوز مشخص نشده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از عملیاتی‌شدن پرداخت تسهیلات کمک ودیعه اجاره در آینده نزدیک خبر داد و در این حال تاکید کرد که رقم وام اجاره هنوز مشخص نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده، در این باره افزود: پیشنهادهای مختلفی برای پرداخت تسهیلات موثر مطرح شده است اما در این خصوص نهادهای مالی کشور به ویژه بانک مرکزی با توجه به توان تأمین مالی و جامعه هدف جمع‌بندی لازم را خواهد داشت و جزئیات را اعلام خواهند کرد.
وی با بیان اظهار امیدواری به زودی جزئیات و شرایط پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن اعلام شود و تاکید کرد: تا اعلام رسمی رسانه‌ها از گمانه‌زنی و ارائه برخی پیشنهادها به عنوان موارد نهایی پرهیز کنند.

رئیس‌جمهوری چهارشنبه خبر می‌دهد

همچنین معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با ایلنا اعلام کرد که  جزئیات وام ودیعه به مستاجران از سوی رئیس‌جمهوری به مردم در روز چهارشنبه هفته جاری اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی تاکید کرد: در همین لحظه من نیز بنده به عنوان معاون وزیر راه و شهرسازی از مبلغ نهایی وام ودیعه مطلع نیستم و فقط می‌دانم که چندین پیشنهاد مختلف برای تصمیم‌گیری نهایی در حال بررسی است اما متاسفانه برخی از رسانه‌ها حتی میزان اقساط آن را هم اعلام کردند که همه این اخبار را من تکذیب می‌کنم.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: چند پیشنهاد مختلف درباره وام مستاجران ارائه شده است که تمام این پیشنهادها بررسی شده‌اند اما هنوز درباره هیچ‌یک از آنها تصمیم گیری نشده است.
وی تاکید کرد: پس از برگزاری جلسه ستاد اقتصادی امروز (دوشنبه)، روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت تصمیم نهایی درباره سقف وام ودیعه و میزان اقساط آن توسط رئیس جمهوری اعلام می‌شود.
وی افزود: برای پرداخت اقساط این وام مدل ویژه‌ای پیشنهاد شده که می‌تواند توان پرداخت مستاجران را افزایش دهد و احتمالا سود این وام فقط از سوی مستاجران پرداخت خواهد شد.

 طرح تولید انبوه مسکن امروز نهایی می‌شود

در رویدادی دیگر مرتبط با بازار مسکن، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از بررسی نهایی طرح نمایندگان مجلس با عنوان «تولید انبوه مسکن» با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی در نشست دیگر این کمیسیون خبر داد.
این طرح که با همکاری و مشارکت مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت راه و شهرسازی، بخش خصوصی، تولیدکنندگان مسکن، بانک مرکزی و دیگر کارشناسان تهیه و تدوین شده است بر تامین زمین ارزان‌قیمت، تسهیلات ارزان قیمت و مصالح ساختمانی ارزان‌قیمت برای ساخت خانه تاکید دارد.
هدف‌گذاری مجلس ساخت ۶ میلیون واحد مسکونی از سال ۹۹ تا ۱۴۰۵ است که در قالب طرحی ارائه خواهد شد و بر اساس آن وزارت راه و شهرسازی مکلف خواهد شد سالانه ساخت یک میلیون واحد مسکونی را در دستور کار قرار بدهد.
به گزارش  خانه ملت، سید البرز حسینی در تشریح مباحث نشست دیروز کمیسیون عمران مجلس که با حضور مسئولان وزارت راه برگزار شد، گفت: در این نشست طرح تولید انبوه مسکن جمع‌بندی شد. یکی از موارد بررسی‌شده ارائه تسهیلات مسکن بود همچنین در این جلسه مقرر شد که صندوق زمین و مسکن تشکیل شود تا اعتبارات اجرای این طرح در آن متمرکز باشد.
نماینده مردم خدابنده در مجلس با بیان اینکه یکی دیگر از موارد مورد بررسی در نشست امروز بحث تامین مصالح ساختمانی برای اجرا طرح تولید انبوه مسکن بود، گفت: در وضع کنونی، نمایندگان در رابطه با افزایش چشمگیر قیمت فولاد و سیمان سوال‌هایی از وزرای اقتصاد، صنعت و راه دارند؛ از این رو مقرر شد که سه‌شنبه (امروز) نشستی با حضور مسئولان مربوط برای بررسی این موارد برگزار شود تا پس از آن طرح جمع‌بندی نهایی شده و برای اعلام وصول به صحن علنی ارسال شود.
به گزراش ایرنا، رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس پیش‌تر گفته بود: سالیان سال بحثی بین وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی درباره زمین‌های حریم شهرها مطرح بود اما طبق توافق صورت‌گرفته در هفته گذشته تمامی زمین‌‌های حریم شهرها معادل ۲۵۰ هزار هکتار در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است و این اراضی می‌تواند در راستای تولید مسکن قرار گیرد.
وی در خصوص تسهیلات بانکی برای تولید مسکن نیز گفته است: از سرجمع کل تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت می‌کردند، کمتر از هفت درصد به حوزه مسکن اختصاص پیدا می‌کرد اما در این طرح حداقل ۲۵ درصد تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند باید در حوزه مسکن باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399